Бібліотечному фахівцю

Copyright © 2004
НПБУ
відділ НАРБС
Розділи сайту

Шановні колеги!

Пропонуємо Вашій увазі рубрику "Нові надходження" в якій ми будемо систематично надавати інформацію про нові надходження фахової літератури. Вони знаходяться в секторі організації бібліотечної освіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України


Кузьмин Е., Фирсов В. Нормативно-правовое обеспечение деятельности библиотек в зарубежных странах: Сборник материалов.- М.: „ЛИБЕРЕЯ”, 2003.- 211 с.
Збірник нормативно-правових і регламентуючих документів зарубіжних країн присвячений перш за все діяльності національних і великих наукових бібліотек.
До збірника ввійшли матеріали країн з різними культурними традиціями і підходами до організації бібліотечно-інформаційного обслуговування: США і Австрія, Іран і Терція, Болгарія і Чехія, Латвія і Литва.
Особливістю видання є те, що, взявши до уваги, велику наукову бібліотеку, автори прослідкують регулювання її діяльності в більш широкому аспекті, ніж власне законодавчий. Тут і устави, і правила користування, і розпорядчі документи, що дає цілісне уявлення про зміст і організацію діяльності бібліотек в сучасному інформаційному і культурному середовищі, їх взаємовідносини з державними органами і іншими організаціями. Наведені правила і процедури бібліотечного обслуговування дають картину співвідношення прав і обов’язків читачів і бібліотекарів, перелік і порядок послуг, які надаються.


Публичные центры правовой, деловой и муниципальной информации в России: Сборник материалов.- М.: „ЛИБЕРЕЯ”, 2004.- 348 с.
Збірник містить результати дослідження загальноросійської мережі публічних центрів правової інформації на базі загальнодоступних бібліотек, створеної з 1998 р. Мінкультури Росії і Спецзв’язком Росії, а також аналітичні матеріали з проблем розвитку і удосконалення мережі.
Видання адресоване тим, хто професійно пов’язаний з правовою інформатизацією країни, керівникам і працівникам бібліотек, співробітникам органів управління культури, студентам.


Бородина В.А. Библиотечное обслуживание: учебно-методическое пособие.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 168 с.
Посібник містить матеріали, які відображають авторський підхід інтерпретації теоретичних і практичних знань в галузі бібліотечного обслуговування (БО).
Спеціалісту з БО потрібно знати його основи (законодавчі, теоретико-методологічні, організаційно-методичні). Цим і обумовлена структура посібника, до якого включено п’ять розділів. У кожному є дискусійний матеріал, який потребує осмислення і формування особистого погляду на проблеми БО. Допомагають цьому завдання в кінці розділів, контрольні запитання і освітня програма з БО. Читачі мають змогу побачити бібліотечну діяльність в іншому ракурсі.
Студентам і викладачам, бібліотекарям-практикам, вченим-бібліотекознавцям.


Бойкова О.Ф. Библиотечная практика и авторское право: Науч.-практ. пособие.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 120 с.
Авторське право, як одна з галузей правового регулювання, тісно пов’язане з бібліотечною діяльністю.
Розглядаються актуальні питання використання Закону РФ „Про авторське право і суміжні права” в практичній роботі бібліотек. Виділено такі аспекти: зарахування до об’єктів авторського права бібліотечно-інформаційних документів; визнання авторами співробітників бібліотек, які складають ці документи; надання бібліотекам переваг щодо вільного використання документів; проблеми авторського права, що виникають при створенні і функціонуванні документ них фондів. Особливу увагу приділено формуванню електронних бібліотек, баз даних і електронних каталогів. Наводяться тексти законодавчих актів з авторського права.


Марусич Ж.В. Библиотечное обслуживание инвалидов по зрению средствами новых информационных технологий.- ИЗД. 2-е.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 96 с.
Видання розкриває світовий досвід використання нових інформаційних технологій в бібліотечному обслуговуванні сліпих. Показано вплив сучасних комп’ютерних технологій на соціальну реабілітацію інвалідів по зору. Представлені перспективні програми і проекти, направлені на інформатизацію бібліотек для сліпих і підвищення якості інформаційного обслуговування.
Для спеціалістів з бібліотечної справи, співробітників бібліотек для сліпих, викладачів і студентів бібліотечних факультетів.


Савина И.А. Библиографическое описание документа: Семиотический подход: Учебно-метод. пособие.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 88 с.
В книзі представлено в компактній і зручній формі короткі правила і типові зразки бібліографічного опису найбільш розповсюджених видів видань і деяких неопублікованих документів.
Розглядаються історичні і методичні аспекти опису документів, питання їх стандартизації, подано наукові визначення основних термінів.
Адресована студентам і аспірантам, викладачам інформаційно-бібліотечних і аналогічних факультетів.


Календарь знаменательных дат и событий в зарубежных странах: 2004 год.- М.: «РИА «Новости»», 2004.- 171 с.
Календар містить знаменні події 2004 року в зарубіжних країнах: свята, історичні дати, ювілеї, знаменні дати міжнародного значення. В кінці книги в алфавітному порядку подається покажчик імен.


Чачко А.С. Развивающаяся библиотека в информационном обществе: Научно-методическое пособие.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 88 с.
Книга містить сучасний аналіз процесів трансформації, модифікації адаптації бібліотеки в мінливому суспільстві; базових цінностей бібліотеки; актуальності бібліотечної професії; реформування спеціальної підготовки і безперервної освіти бібліотекарів.
Подані результати термінологічного аналізу і авторські трактування понять „розвиток”, „професія”, „бібліотека”, „бібліотекар”, „бібліотечна професія”.
Книга адресована студентам, аспірантам, викладачам вузів. Корисна керівникам бібліотек, методистам, бібліотекарям.


Коряковцева Н.А. Техники информационно-библиотечной работы: Учебно-практическое пособие.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 136 с.
Заголовок даної книги може сприйматися як новаторство. Однак поняття „техніка” бібліотечної роботи не є абсолютно новим, цей термін використовувався бібліотекарями до 1970-х рр..
В посібнику висвітлено „користувальні” аспекти бібліотечно-інформаційної техніки, які необхідні в повсякденній роботі спеціаліста, діяльність якого пов’язана з інформацією. Основна увага приділена технології роботи з Інтернет-ресурсами; наведено посилання на повнотекстові ресурси різного типу.
Студентам, викладачам, співробітникам бібліотечних закладів.


Дригайло В., Башун Е., Волынец В. Основы управления библиотекой высшего учебного заведения: Научно-практическое.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 328 с.
В книзі розглядаються наукові основи, організація, структура, кадрове забезпечення, техніка і технологія управління бібліотекою вищого навчального закладу. Проаналізована взаємодія адміністративного апарату і дорадчих органів бібліотеки. Показана роль в сучасному управлінні маркетингу, інформаційних технологій і інших інновацій.
Видання розраховане на керівників бібліотечних закладів і їх підрозділів, студентів вузів, працівників органів управління культури і освіти.


Зайцева Т. Современные методики делопроизводства в библиотеке: Учебно-методическое пособие.- М.: «ЛИБЕРЕЯ», 2004.- 128 с.
Документи відображають діяльність організації, підприємства, бібліотеки. Правильність прийняття управлінського рішення залежить від безпомилково складеного і оформленого документу.
В даному посібнику розглядаються найбільш відомі системи документації, що застосовуються в кожній бібліотеці: організаційно-правова; планова; розпорядча; довідково-інформаційна; звітна. Правила складання і оформлення відповідних документів детально викладені у відповідних розділах посібника. Подано перелік нормативних актів з оформлення документів та список основних термінів в галузі документування.
Для студентів, які навчаються за спеціальністю „Документознавство і документаційне забезпечення управління” та „Бібліотекознавство і бібліографія”, бібліографів, документознавців, менеджерів.


Библиографическое описание электронных ресурсов: Метод. рекомендации; Сост.: Т.Бахтурина, И.Дудник, Н.Кулыгина.- М.: Пашков дом, 2002.- 56 с.
Пропоновані методичні рекомендації, підготовлені спеціалістами РДБ за участю експертів – членів Міжрегіонального комітету по каталогізації і міждержавного стандарту ГОСТ 7.82-2001.
Методичні рекомендації складаються з двох розділів. В першому подані загальні положення. В другому – розглядаються правила наведення областей і елементів бібліографічного опису з врахуванням специфічних особливостей даного об’єкту опису і національної практики каталогізації документів. В додатках наведені правила складання опису на електронні ресурси у вигляді повного бібліографічного опису збірників, багатотомних і видань, що продовжуються, складової частини електронного ресурсу.


Законодавство – бібліотекам України: Довідк. видання. Вип. 3. Правове регулювання трудових відносин та пенсійного забезпечення бібліотечних працівників.- Кн.1 / Нац. Парлам. б-ка України.- К., 2004.- 303 с.
Довідкове видання містить як повні тексти, так і витяги із законів, указів, розпоряджень Президента України, постанов Кабінету Міністрів України та інших нормативних документів, що стосуються трудових відносин та пенсійного забезпечення бібліотечних працівників.
Видання розраховано на керівників та працівників бібліотек різних типів і форм власності.


Библиотека в эпоху перемен (философско-культурологические и информационные аспекты: Дайджест: Авторское право: учреждения культуры и технологии информационного обществ / РГБ.- М., 2004.- Вып. 1 (21).- 160 с.
Спецвипуск дайджесту „Авторське право: заклади культури і технології інформаційного суспільства” складено на основі перегляду, відбору і аналізу періодичних і видань, що продовжуються, монографій, збірників, матеріалів наукових заходів, які надійшли до Російської державної бібліотеки протягом 2002-2003 рр. Крім того, в даний випуск включені аналітичні огляди: „Авторське право, проблеми використання в бібліотеках” О.Бойкової, „Інтелектуальна власність (авторське право) і бібліотеки Т.Федорової; вилучення із Закону РФ „Про авторське право і суміжні права”.
Матеріали дайджесту згруповані за розділами: „Розвиток і сучасний стан авторського права: теоретичний і історичний аспекти” (теорія авторського права, захист авторського права, авторське право в зарубіжних країнах) та „Проблеми застосування авторського права в бібліотеках і інших закладах культури, мистецтва і ЗМІ”.

Библиотека в эпоху перемен (философско-культурологические и информационные аспекты): Дайджест: Текст. Книга. Культура/ РГБ.- М., 2004.- Вып. 2 (22).-160 с.
Інформаційний збірник складений на основі на основі перегляду, відбору і аналізу періодичних і видань, що продовжуються, монографій, збірників, матеріалів наукових заходів, які надійшли до Російської державної бібліотеки протягом 2002-2004 рр. Крім того, в даний випуск включено огляд Ю.Горшкова „Проблеми формування політико-правового механізму підвищення рівня сукупних доходів російського книговидання”; доклад Н.Ушакумарі (Індія) на Ювілейній міжнародній конференції „Крим-2003” у викладі Т.Федорової.
Матеріали даного випуску дайджесту згруповані за розділами: „Текст. Книга. Культура.”, „Інформаційне суспільство і культура”, „Автори. Видавці. Бібліотеки. Читачі”. В межах розділу тексти публікацій (фрагменти монографій, збірників) розташовані під назвами, які супроводжуються бібліографічними описами. Анотації для зручності користувачам винесені у зміст.


Публічна бібліотека: Місія: З досвіду різних країн. Погляд методиста/ НПБ України; Підгот.: І.Цуріна, Н.Гудімова.- К., 2004.- 43 с.- (Публічні бібліотеки).
Методичний посібник розроблено на основі видання Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і закладів „Руководство ИФЛА/ ЮНЕСКО по развитию службы публичных библиотек” та узагальненого досвіду різних країн.
Авторами здійснено спробу визначити загальні принципи організації діяльності публічних бібліотек, розміщення їхньої мережі, формування ресурсів, особливості обслуговування користувачів.
Подано консультацію щодо комплектування та принципів організації фондів.
Для фахівців бібліотечних установ, студентів та аспірантів фахових навчальних закладів.


Публічна бібліотека: Веб-сайт: десять кроків до успіху /НПБ України; Підгот.: І.Цуріна, Н.Цуріна.- К., 2004.- 31 с.- (Публічні бібліотеки).
Поступово публічна бібліотека стає сучасним комунікаційним центром. Отримавши можливість користуватися інтернетом, вона хоче заявити про себе, і, що найголовніше, намагається реалізувати свої функції у віртуальному світі.
Важливим елементом змін на краще у цій роботі стає створення бібліотечного веб-сайту.
В представленому матеріалі автори намагалися визначити загальний напрям роботи зі створення веб-сайту, розглянути потенційні перешкоди та дати конкретні рекомендації фахівцям публічних бібліотек і іншим зацікавленим особам.


Стратегічне планування: Дайджест /НПБ України; Підгот.: С.Кравченко, І.Цуріна .- К.:, 2004.- 52 с.
Матеріали, відібрані до дайджесту, становлять інтерес з точки зору повноти розкриття їхніми авторами проблеми стратегічного планування, доступності викладу матеріалу, можливості використання цих наукових розробок у бібліотечній практиці.
Дайджест підготовлено на основі матеріалів зарубіжних фахових видань та інтернет-ресурсів.
Видання включає списки літератури та Інтернет-ресурсів з питань стратегічного планування.
Адресується спеціалістам бібліотечної справи, всім, кого цікавлять проблеми перспективного розвитку бібліотек.


Публічні бібліотеки: Інформаційні послуги: Зарубіжний досвід: Дайджест / НПБ України; Підгот. О.Шимон.- К., 2004.- 43 с.- (Публічні бібліотеки).
Впровадження сучасних технологій, а також нові засоби фіксації і передачі інформації зумовили серйозні зміни у традиційній діяльності бібліотек.
Дайджест підготовлено на основі матеріалів зарубіжних фахових видань та Інтернет-ресурсів з питань впровадження нових послуг у бібліотеці на основі сучасних інформаційних технологій. Вміщені публікації розкривають нові можливості діяльності бібліотечних закладів.
Видання включає список літератури та Інтернет-ресурсів.
Спеціалістам бібліотечної справи, всім, кого цікавлять нові послуги в бібліотеках, пов’язані з використанням сучасних інформаційних технологій.

back | top
назад | на початок Design