Бібліотечному фахівцю

каталог – систематизований перелік документів б/ф із зазначенням місць їх зберігання, що ведеться на паперових картках або в електронній формі
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №6441 ljudmula 03/01/2017 × 09:52
http://lrb.pp.ua
Добрий день, шановні колеги! Вітаю з Новим Роком!Скажіть, будь ласка, хто має підписувати контракт з директором ЦБС: районна рада чи відділ культури ( повноваження делеговані районною радою). Конкурс і організацію конкурсної комісії проводив відділ культури.І хто вважається органом управління згідно Закону України щодо контрактної форми роботи в сфері культури - районна рада чи відділ культури. Я - директор ЦБС, центральна районна бібліотека - комунальна власність, бібліотека - не юридична особа, підпорядковується відділу культури.  Дякую!
Відповідь. Дякуємо за привітання!

Відповідь Ви отримаєте ознайомившись із «Положенням про порядок призначення керівників закладів культури, що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ … району» (затверджується рішенням сесії).

Зазвичай контракт підписується з новообраним директором ЦБС та головою районної ради строком на 5 (п’ять) років.
Питання №6440 Nataliya_Petrova 02/01/2017 × 15:13
Чи зараховується в якості підвищення кваліфікації для шкільного бібліотекаря стажування у бібліотеці педагогічного училища
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із ст. 6 ЗУ «Про професійний розвиток працівників» (редакція від 01.01.2013 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4312-17). Також, відповідно п.4.4. Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури (затверджено Наказом МКТ від 16.07.2007 N 44) працівник подає до атестаційної комісії документи, що засвідчують зростання його фахового і кваліфікаційного рівня.
Питання №6439 Ilona 02/01/2017 × 10:05
Чи потрібно включати бібліотекаря-сумісника у графік відпусток на 2017 рік? Дякую.

Відповідь. Графік відпусток має складатися на всіх працівників, прийнятих за трудовим договором, в тому числі на сумісників та тимчасових працівників, на працівників, з якими укладено строкові трудові договори. У різі якщо трудовий договір укладено з працівником після затвердження графіка відпусток, до нього може бути внесено відповідні зміни та доповнення.
Питання №6438 Dana 30/12/2016 × 04:27
Де можна знайти офіційне визначення творчої діяльністю в бібліотеках? Дуже дякую.
Відповідь. Не лише в бібліотеках: творча діяльність - індивідуальна чи колективна творчість, результатом якої є створення або інтерпретація творів, що мають культурну цінність (див. п. 2 Розділ X Прикінцеві положення ЗУ «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-VI, із змінами /Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2778-17/page2 ).
Питання №6436 Tana 28/12/2016 × 11:51
Доброго дня! Скажіть будь-ласка, який термін використання підручників з професійної підготовки у ПТНЗ? Оновлення фонду  підручників  за останні роки було незначне, тому ми користуємося підручниками, яким по 20 і більше років. У звітності вимагають вказати причини використання таких підручників. Можливо є якесь положення відносно використання підручників у профтехосвіті? Дякую!
Відповідь. Дане питання поза межами нашої компетенції. Пропонуємо переадресувати запит до місцевого навчально-методичного (науково-методичного) центру (кабінету) професійно-технічної освіти.
Питання №6435 Vera 27/12/2016 × 02:49
Чи має самостійна бібліотека в ОТГ заповнювати звіт 6-нк?

Відповідь. Так, має. Звіт за формами N 6-НК, N 80-а-рвк та Інструкції щодо їх заповнення поширюється на державні, публічні та інші бібліотеки незалежно від підпорядкування.
Питання №6434 Svitlana 26/12/2016 × 11:17
Доброго дня, шановні колеги. Допоможіть, будь ласка з таким питанням.Ми - центральна районна бібліотека (не ЦБС, громада не створена) , яка знаходиться у селищі міського типу (в нашому підпорядкуванні є сільські бібліотеки, яким ми надаємо методичну допомогу, координуємо їх діяльність, централізовано обробляємо літературу ). Знаходимось поза групою по оплаті праці.Структура  ЦРБ складається  з відділу обслуговування, відділу обробки та комплектування літератури, методико-бібліографічного відділу. В результаті чисельних скорочень на протязі останніх років, на сьогоднішній день, залишились працювати тільки завідуючі відділами. Керівництво  наполягає, що якщо  в  підпорядкуванні немає підлеглих, то посада автоматично не може називатись  "завідуюча відділом", а  працівник стає просто "бібліотекарем" з відповідним розрядом оплати праці. Але ж об'єм  роботи працівника не тільки не зменшився, а й збільшився, так як доводиться виконувати навантаження і фунції   всього відділу.  Чи можливо змінити назву "завідуючий відділом" на "првідний бібліотекар,провідний  редактор" з оплатою праці за 10-12 розрядом?  Також "завідуючі сільськими бібліотеками" мають стати "бібліотекарями", якщо вони працюють в одній особі? Дякую.
Відповідь. Дозволимо нагадати, що про зміну істотних умов праці – систем та розмірів оплати праці, пільг, зміну розрядів і найменування посад та інших – працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці (ч. 3 ст.32 КЗпП). Можливо зав. відділом варто запропонувати посаду гол. бібліотекаря? Якщо зав. сільських бібліотек переводять на посади бібліотекарів, то відповідно змінюються обсяг їх посадових обов’язків.
Питання №6433 Olena 26/12/2016 × 10:38
Дуже прошу роз’яснити різницю між суміщенням і сумісництвом. Бібліотекар може працювати за суміщенням? Дякую.
Відповідь. Бібліотекар може працювати за суміщенням і сумісництвом. Найголовнішою відмінністю суміщення від сумісництва є час виконання роботи: за сумісництвом працівник виконує роботу у вільний від основної роботи час, а за суміщенням професій (посад) – у той самий проміжок робочого часу, що відведений для основної роботи.
Питання №6432 ANNA 26/12/2016 × 10:05
Доброго дня!
Шановні колеги. Перш ніж задавати запитання, будь ласка, перевірте на орфографію(питання 6430). Вибачте!!! Нам дуже соромно за наших колег.
Відповідь. Нам також прикро.rolleyes
Питання №6431 Ekaterina 23/12/2016 × 12:56
Доброго дня! Скажіть, будьласка, чи на головного бібліографа є план по читачах, книговидачі, відвідуванності, якщо він працює з сайтом бібліотеки, яким користуються сотні тисяч віртуальних користувачів? Дякую.
Відповідь. Якщо посадова інструкція головного бібліографа розроблена відповідно до «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 81. Культура і мистецтво. Розділ «Бібліотеки, централізовані бібліотечні системи»), затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України № 168 від 14 квітня 2000 р. – навантаження по читачам та книговидачі має бути відсутнє.
Питання №6430 Victoriy 22/12/2016 × 21:11
Здравствуйте, хотела у вас спросить такой вопрос.
После принятия Бюджета 2017 и повышения минимальной заработанной платы до 3200 грн., мои сотрудники начали возмущаться, т.к. техперсонал и завидущей хозяйством будут на ровне с библиотекарям получать, хотя у техперсонала 1 трафный раздряд у завидущей хозяйством 7, подскажите есть ли тарифная сетка и где ее можно посмотреть ? и будет ли у всех заработная плата 3200 грн.
Спасибо за ответ, вы всегда нам помогаете
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із Наказом МКТ України «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 N 745 /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1285-05/page та Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 /Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1298-2002-%D0%BF/page3 .
Питання №6429 Julie 22/12/2016 × 09:52
Скільки потрібно годин або хвилин на 1 повідомлення на блог по нормах?
Відповідь. Залежить від обсягу інформації. Пропонуємо скористатись «Типовими нормами часу на основні процеси бібліотечної роботи» (затверджено Наказом Міністерства культури і туризму України | №1631/0/16-08 від 29.12.08 /Режим доступу: http://udpu.org.ua/files/biblioteka/Zagdoc/Tupovinormushasy.pdf ).

Додатково див. відповідь на питання № 3146.
Питання №6428 lilit 21/12/2016 × 08:52
Доброго дня, шановні колеги!

Відомий колумбійський письменникГарсія Габріель Маркес раніше позіціонувався на автора Гарсіа Габріель Маркес. Зараз же ми за Державною програмою отримали книгу "Кохання під час холери" і в цьому виданні автор Маркес Габріель Гарсія. На яке прізвище  орієнту-ватись в подальшому прикладі?

Відповідь. Гарсіа Маркес, Габріель.
Питання №6427 TAMAPA 20/12/2016 × 11:26
Добрый день, уважаемые коллеги! Помогите, пожалуйста, правильно зашифровать книгу следующего содержания: история среднего военного учебного заведения, которое существовало в Одессе в 30-40-е гг. XX века. Включены воспоминания выпускников и значительный объём архивных документов. Большое спасибо за ваш труд! С уважением. Тамара.
Відповідь. Відповідно до Вашого запиту за таблицями ББК для наукових бібліотек документи такого змісту збираються під індексом : Ц439.8г(4УКР-4ОДЕ-2Од) - Військові навчальні заклади - Історія - Одеса, місто (Україна) - 1930-1940рр.

У таблицях для масових бібліотек - 68.49(4УКР-4ОДЕ-2Од)3

Зав. відділу каталогізування - С.В.Білик

Питання №6426 Ira 19/12/2016 × 14:09
Добрий день! Скажіть будь-ласка чи буде помилкою, якщо книги при списанні до 1990 року індексувати не кожний документ, а кількість, яка вказана в акті. Дякую.
Відповідь. Так, буде помилкою. Наказом Міністерства фінансів «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13 вересня 2016 року № 818 затверджено форму Акту списання вилучених документів з бібліотечного фонду. Опис на вилучення документів з бібліотечного фонду передбачає графу «Вартість за одиницю», відповідно вказується саме проіндексована вартість.
Питання №6425 Olena 15/12/2016 × 11:45
Добрий день, скажіть будь ласка, чи належить оператору комп'ютерного набору, матеріальна допомога на оздоровлення і 4 дні до відпустки за роботу за комп'ютером?
Якщо так то можете номер закону написати, так як мені чомусь не матеріальну допомогу не 4 дні до відпустки мені не дають

Відповідь. Працівникам, які працюють не менш як половину тривалості робочого дня на електронно-обчислювальних машинах, надано право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до чотирьох календарних днів згідно з підрозділом “Інші види виробництв” розділу XXII “Загальні професії за всіма галузями господарства” Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290. Додатково можете ознайомитись із Листом Мінсоцполітики від 24.12.2013 р. № 152/13/82-13, де роз’яснюються окремі кілька питання щодо надання відпусток /Режим доступу: http://www.profiwins.com.ua/...

Матеріальна допомога передбачена Ст. 30 ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (від 27.01.1995 № 32/95-ВР, із змінами), Колективним договором, проте допомога може бути надана лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків установи. Додатково див. відповіді на питання № 2430, 2476, 3977.

Питання №6424 Olga 15/12/2016 × 10:48
http://derachi-cbs.edu.kh.ua
Підскажить будь ласка,хто повинен складати рекомендаційні списки літератури-відділ обслуговання чи бібліограф центральної бібліотеки?
Відповідь. Складати рекомендаційні списки літератури мають працівники згідно своїх посадових інструкцій, проте , на нашу думку, варто об’єднати зусилля: обслуговування знає запити і інтереси користувачів, а бібліограф грамотно складе список з анотаціями.
Питання №6423 Olga 14/12/2016 × 14:02
http://biblio.co.ua/
Шановні колеги!
Повідомте будь ласка, яким чином бібліотека вузу може допомогти науковцю отримати DOI на публікацію?
Відповідь. На жаль ми не маємо такого досвіду, тому пропонуємо проконсультуватись з фахівцями методичного відділу наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка, яка здійснює загальне методичне керівництво бібліотеками вищих навчальних закладів ІІІ та IV рівнів акредитації всіх систем та відомств: http://www.library.univ.kiev.ua/ukr/about/metod.php3
Питання №6422 Olena 14/12/2016 × 13:46
Доброго дня, шановні колеги! Останнім часом чую про необхідність переходу з січня 2017 р. на УДК з ББК (стосовно публічних б-к). Ось і у вас на сторінці є такі запитання (№№ 6787, 6346). Розтлумачте, будь ласка, наскількі актуальні такі чутки і чим вони спричинені?
Відповідь. На цей час ми не маємо жодного офіційного документа щодо впровадження УДК замість ББК в практику публічних бібліотек, тому і не можемо тлумачити актуальні чутки.
Питання №6421 TAMAPA 14/12/2016 × 10:17
Добрый день, уважаемые коллеги! Подскажите, пожалуйста, как правильно зашифровать генеалогическое повествование, т.е. книгу, содержащую и архивную информацию, и воспоминания, и фотографии,  посвящённые родословной. Книга написана в публицистическом стиле, но насыщена архивными документами. 63.214  или 84(4Укр=рос)6, или как-то иначе? Большое спасибо за помощь!  С уважением. Тамара.
Відповідь. Така література збирається під індексом 63.214
Питання №6419 Liliya 14/12/2016 × 08:27
Доброго дня!
Допоможіть вирішити таке питання: як правильно систематизувати художні твори письменників Австрії та Австралії? 84(4АВТ) - Австрія, 84(8АВС) - Австралія чи 84(4АВС), 84(8АВС)?
Дякую!
Гарного дня!
Відповідь 84(4АВТ) - Австрія, 84(8АВС) - Австралія
Питання №6417 Mariya 13/12/2016 × 14:00
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, де в Києві можна пройти курси з підвищення кваліфікації бібліотекарю коледжа, ми ВСП університета,може до них звернутися?Дякуємо!
Відповідь: Інститут післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв є правонаступником Інституту підвищення кваліфікації працівників культури (Адреса: 01015, м. Київ, вул. Лаврська 9, корпус 7,тел./факс:(044) 280-34-04))
Питання №6416 sussana 13/12/2016 × 08:37
http://ounb.km.ua

Доброго дня, шановні колеги! Просимо Вашої допомоги у вирішенні питання: чи є потреба в визначенні другого галузевого шифру в художньому історичному творі+ 63.3(4УКР)61, або  якщо твір про Чорнобиль у художній інтерпритації  84(4БЕЛ)6 +галузевий шифр "31.47".

        З вдячністю та повагою.k

Відповідь. За методикою систематизації другий галузевий індекс на художні твори , присвячені окремим темам, не потрібен. Зав. сектором відділу ВОК Ляшенко Л.Б.
Питання №6415 Tatyana 12/12/2016 × 14:30
Доброго дня! Підкажіть, чи вважаються електронними документами, виставлені на сайті бібліотеки, створені працівниками списки, покажчики, презентації і чи потрібно їх облікувати у сумарній книзі?
Відповідь. Див. відповідь на питання 6409, а також ГОСТ 7.20-2000, ”Інструкцію з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах”, затверджену Наказом міністерства культури і туризму України №22 від 03.04. 2007р., бо ми так і не зрозуміли, яким чином Ви хотіли обліковувати документи у сумарній книзі, не провівши їх через індивідуальний облік.
Питання №6414 Tatyana 12/12/2016 × 12:13
http://lib-krm.org
Шановні колеги! Питання щодо заповнення форми звітності 6-НК. У ІІ розділі "Користувачі...." у графі 8  - загальна кількість відвідувань (включає в себе і звернення на веб - сайт і кількість відвідування масових заходів), а графи  9 та 10  - в тому числі?
Щиро дякую. З повагою, Тетяна.
Відповідь. Див. наказ МК від 05.12.2007р. №75. (Режим доступу http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1385-07). У графі 10 таблиці №ІІ форми 6-НК відсутня позначка «в тому числі».
Питання №6413 Svitlana 08/12/2016 × 16:01
Доброго дня!
Підкажіть будь ласка, у системі ЕСМАР, розділ "Користувачі. Відвідування. Звернення" графа "Населення зони обслуговування", якщо звіт за 2016 рік то потрібно подавати цифру станом на 1 січня 2016 року чи станом на 31 грудня 2016 року?
Дякую за допомогу!
Відповідь. Не думаємо, що різниця у кількості жителів між цими двома датами більше допустимої статистичної похибки.
Питання №6412 sussanna 07/12/2016 × 14:06

Доброго дня, шановні колеги! Просимо Вашої допомоги у вирішенні питання:  чи є потреба у визначенні  другого галузевого шифру у художньому історичному творі  + "63.3(4УКР)61",або якщо твір про Чорнобиль в художній інтерпритації - крім "84(4БЕЛ)6" добавити галузевий шифр "31.47"? З вдячністю та повагою SUSSANA.

Відповідь. За методикою систематизації другий галузевий індекс на художні твори, присвячені окремим темам, не потрібен.
Питання №6411 Slezka 07/12/2016 × 11:11
Доброго дня, шановні колеги! З наближенням звітного періоду, просимо надати пояснення: кому, за якими формами і відповідно до яких розпорядчих документів повинні звітуватись  бібліотеки, які увійшли до складу ОТГ, а також які залишились поза межами ОТГ. Особливо це стосується "Зведення річних звітів..." та ЕСМАР.
Відповідь. Див. п.4.1 наказу МК від 05.12.2007р. №75. (Режим доступу http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z1385-07) і бажано дотримуючись вказаних термінів подачі документів.
Питання №6410 Olena 07/12/2016 × 09:51
http://indentkn.blogspot.com/
Підкажіть, будь ласка, який індекс присвоїти виданням творів Альфреда Ґонґа, Пауля Целана, Іммануеля Вайсгласа. Дякую.k
Відповідь. Попри те, що ці автори є уродженцями м. Чернівці, вони писали свої твори німецькою мовою, хоча і жили у різних країнах Європи та США. Тому індекси наступні:

Твори Пауля Целана 84(4авт) ; Іммануеля Вайсгласа – 84(4рум); Альфред а Ґонґа - 84(0)9 –німецькомовна література(твори письменників, що проживають у різних країнах, але пишуть однією мовою).

Зав. сектором відділу ВОК Ляшенко Л.Б.
Питання №6409 Lesya 03/12/2016 × 17:03
Доброго дня. Допоможiть, пiдскажiть. Я директор ЦРБ а колега - директор музею i з нами на сьогоднiшнiй день контракт так i не заключили i процедура ще навiть не розпочиналася. Пiдскажiть, що буде , якщо так i не заключать контракт в цьому роцi???
Відповідь. Загальне керівництво бібліотеками та координацію їх роботи здійснює центральний орган виконавчої влади. Керівники державних та комунальних закладів культури призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком на п’ять років за результатами конкурсу. І саме орган управління здійснює організацію та проведення конкурсного добору. Якщо орган управління не здійснює відповідних заходів, Ви працюєте у звичайному режимі.
Питання №6408 Alesija 03/12/2016 × 16:37
Подскажите что делать. Я имею высшее библиотечное образование, стаж более 15 лет в библиотеках. В нашем городе не могу найти работу по образованию. Но знаю, что в библиотеке работают библиотекари, давно уже, не имея никакого образования вообще. Как только закончили школу так и работают в библиотеке. Лет 20 так точно. Можно как то по закону требовать  место в библиотеке, хотя бы на пол ставки. Вопрос 6376 я читала, но там у человека экономическое образование и + аттестация была пройдена успешно. Здесь аттестации не было никогда, я интересовалась в самих библиотекарей и образование только средняя школа.                     Спасибоk.
Відповідь. Питання працевлаштування бібліотечних працівників поза межами нашої компетенції .
Питання №6407 nataliya 02/12/2016 × 12:54
Шановні  колеги,  будь ласка  відправте  мені  на  мою ел. пошту зразок плану  підготовки заходу  та  проведення  заходу. Дякую.
Відповідь. 1. План підготовки заходу маєте розробити самостійно, враховуючи потреби власної бібліотеки і колективу. Наприклад, План може передбачати графи як: № з/п; Назва процесу, операції; Відповідальний; Дата виконання.

2. Замість Плану проведення заходу оформлюється Паспорт масового (творчого) заходу. Додатково пропонуємо ознайомитись із методичними рекомендаціями методично-бібліографічного відділу Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи «Вимоги часу – нові форми роботи» за посиланням: http://ru.calameo.com/read/0031951147f232b5c4d0d.
Питання №6406 lilit 01/12/2016 × 11:54
Доброго дня шановні колеги!

Чи є потреба у допису дублетної літератури в читацькі  алфавітні каталоги? Чи достатньо запису у генеральному та електронному каталогах? Просимо дати відповідь на  питання про актуальність застусування в роботі  книги "Техника работы областной библиотеки":инструкция и методические указания.-М.:Книга,1970.-232 с. 

З повагою та вдячністю LILIT.

Відповідь. Навіщо Вам продовжувати читацький алфавітний каталог, якщо створено ЕК? 2. Рекомендуємо звернутись до Положення про систему каталогів і картотек бібліотеки (або Положення про читацький алфавітний каталог). 3. Стосовно "Техники работы областной библиотеки":инструкция и методические указания : на нашу думку технологічні аспекти бібліотечної справи за останні 50 років значно змінилися, але окремі технологічні процеси здійснюються відповідно вищезазначеного профдовідника.
Питання №6405 Maryna 01/12/2016 × 08:15

Доброго дня! Підкажіть будь ласка, як правильно закласифікувати матеріал про волонтерство.

Відповідь :

60.5 Соціальна допомога. Соціальна робота. Волонтерство

Гол. б-р ВК - С.О.Різніченко
Питання №6404 LINA 30/11/2016 × 08:47
Доброго дня! Чи правомірна вимога керівництва про те щоб міська бібліотека працювала без вихідного дня?
Відповідь. Правомірна, якщо цього потребує Ваша громада і штат бібліотеки дозволить це реалізувати.
Питання №6403 Nadiya 29/11/2016 × 19:29
Доброго дня! Відповідь на запитання № 6401 відправтена ел. пошту,
Відповідь надіслано 30.11.16 о 16.45.
Питання №6402 inna 29/11/2016 × 08:50
Шановні колеги! Підкажіть, будь ласка, вихід із ситуації, в яку ми потрапили. Керівництво місцевої влади пропонує (а радше вимагає) бібліотекам займатися книговидавничою та книготорговою діяльністю. Посилання на Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», Статут ЦБС, довідка про неприбутковість не є для них аргументами. То чи не зможете ви підказати, на які ще документи можна посилатися? Дякую.
Відповідь. Є ПЕРЕЛІК платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності затверджено Постановою КМУ від 12.12.2011 № 1271 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1271-2011-%D0%BF та ПОРЯДОК визначення вартості та надання платних послуг закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності затверджено сумісним Наказом Міністерства культури України, Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 01.12.2015 № 1004/1113/1556 /Режим доступу: http://www.vobu.com.ua/ukr/news/view/51073 .
Питання №6401 Nadija 28/11/2016 × 13:35
Доброго дня! Скажіть будь ласка до якого освітнього рівня відноситься молодший спеціаліст (училище культури), дякую.
Відповідь. Див. відповідь на питання № 6403.
Питання №6400 Oksana 28/11/2016 × 13:04
Чи необхідно ЦБС вносити зміни до Положення у зв’язку із змінами до Податкового кодексу по неприбутковим організаціям? Дякую.
Відповідь. Необхідно вносити, якщо Ваша ЦБС має статус юрособи та була включена місцевим органом державної податкової служби до Реєстру неприбуткових установ.

Статут (Положення) – документ, який регламентує право здійснення діяльності будь-якої неприбуткової організації. Тому до 1 січня 2017 року всі вони повинні внести зміни в свої установчі документи, якщо це буде потрібно.

Звертаємо Вашу увагу: у випадку, коли зареєстрована неприбуткова організація буде виключена з Реєстру неприбуткових організацій та установ, то кошти будуть вважатися доходом та оподатковуватись на загальних підставах.
Питання №6399 Nadiya 28/11/2016 × 12:08
Добрий день! Підкажіть, будь ласка!Чи маємо обліковувати диск, який отримали разом із журналом, який надходить за переплатою? Дякую.
Відповідь. Відповідно п.3.5 Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (затверджено Наказом МКТ України 03.04.2007 N 22 /Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0530-07 ): додатки до друкованих документів (мапи, атласи, таблиці, покажчики до географічних назв, ноти, грамплатівки, плакати, оптичні диски і т.ін.), якщо вони не мають самостійного значення, окремо не обліковуються.
Питання №6398 Lyubov 28/11/2016 × 11:36
Добридень, шановні колеги! Зараз іде період планування на 2017 рік. В арсеналі бібліотекарів - величезна кількість нових форм роботи з читачами. Допоможіть, будь ласка: скільки часу варто планувати на створення буктрейлера чи певного інтерактивного ресурсу? Дякую щиро.
Відповідь. Дозволимо нагадати, що бібліотекам надається право розробляти та впроваджувати в установленому порядку власні норми часу на окремі технологічні процеси та більшу деталізацію інших.

Враховуючи, що етапи створення буктрейлера передбачають: ознайомлення із зразками буктрейлерів, обрати книгу, створити сценарій, підібрати матеріали для відеоряду, підібрати матеріал для озвучення, обрати програму для створення буктрейлера, змонтувати та активно просувати пропонуємо скористатись окремими одиницями виміру на процеси та операції зазначені у розділах «6.2. Науково-методична робота», «6.3. Науково-бібліографічна робота», «7. Реклама бібліотеки та бібліотечних послуг», «8.3. Допоміжно-технічна робота».
Питання №6393 Larisa 26/11/2016 × 10:45
Доброго дня!Підкажіть, будь ласка,чи допустима така ситуація :коли дата акту на списану літературу не співпадає з датою на квитанції про здану макулатуру ?(Макулатура здана місяцем пізніше)Дякую
Відповідь. Допустимо, але бажано після затвердження актів дану процедуру не затягувати. Нагадуємо, що кошти, отримані від здачі макулатури, зараховуються до доходів спеціального фонду кошторису бібліотеки (ЦБС).
Питання №6390 Ludmila 23/11/2016 × 12:26
Доброго дня! Який порядок дій керівництва МЦБС при перепрофілюванні бібліотеки. У нас дитячу бібліотеку потрібно перепрофілювати на публічну, так як знаходиться у віддаленому  мікрорайоні де кількість дітей останнім часом зменшилась. Заздалегідь дякуємо!
Відповідь. МЦБС має забезпечувати громадянам рівні права на бібліотечне обслуговування, незалежно від їх статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних і релігійних переконань, місця проживання. Бібліотеки, які входять до складу ЦБС, здійснюють свою діяльність, виходячи з особистих, соціальних та інших потреб жителів свого регіону в інформації, спілкуванні, забезпеченні своїх громадянських прав.

Якщо МЦБС має статус юро особи, то повноваження директора на відповідні прописано у Статуті. Якщо МЦБС не має статусу юрособи дане питання маєте погодити із своїм засновником. Після погодження вносяться зміни в установчі документи МЦБС (в т.ч. Положення про бібліотеку-філію, запис в трудову книжку працівників бібліотеки-філії тощо).
Питання №6389 nataliya 23/11/2016 × 08:42
Шановні  колеги  підскажіть,  чи  можуть  "Типові  норми часу на основні процеси бібліотечної роботи"  вважатись  нормативним   актом,  який врегульований    законодавством  України  та  замінити  постанову  «Временные типовые штаты для Централизованных библиотечных систем Министерства культуры СССР" 1979 року,   адже   Згідно  з  Постановою Верховної Ради  України «Про порядок тимчасової  дії на території України окремих  актів  законодавства Союзу РСР»   ця  постанова  1979  року  діє  «до прийняття  відповідних  актів   законодавства України на території республіки  застосовуються  акти законодавства  Союзу РСР з питань,  які не врегульовані  законодавством  України,за  умови, що  вони не суперечать  Конституції  і законам України».
Відповідь. Згаданий Вами НПА вступив у суперечність із низкою НПА незалежної України. Пропонуємо ознайомитись із відповіддю на питання № 6382 п.1.
Питання №6388 Tetiana 23/11/2016 × 07:52
Добрий день шановні колеги! У нашій ЦБС створене і працює обєднання любителів книги . Члени клубу, за свої кошти, купують книги і дарують їх бібліотеці. Ми їх оприбутковуємо як благодійну допомогу. Люди купують книги ті, які їм подобаються. Питання? Чи можу я прийняти в подарунок книги російський авторів Данила Корецького, Андрія Вороніна, Федора Волкова, Олександра Бушкова та ін. бо багатьом читачам їх книги подобаються? Дякую.
Відповідь. А). Пропонуємо ознайомитись із списком російських видань, заборонених до ввезення на митну територію України /Режим доступу: http://ukranews.com/ua/news/347663-povnyy-spysok-zaboronenykh-v-ukraini-rosiyskykh-knyg . Б). Відповідно ст. 20 ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу»: бібліотеки в порядку, передбаченому їх статутами (положеннями), мають право самостійно визначати джерела комплектування своїх фондів. С). Додатково пропонуємо прислухатись до свого «внутрішнього цензору».
Питання №6387 nataly 22/11/2016 × 18:57
Шановні колеги, підкажіть, будь ласка!
Університетська бібліотека використовує у роботі ББК, чи є офіційні документи щодо обов'язкового переходу на УДК? Дякую
Відповідь. На сьогоднішній день застосування бібліотеками відповідної класифікації (УДК) відбувається на добровільних засадах. Додатково рекомендуємо переадресувати запит до методичного відділу наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім.Т.Г.Шевченка,яка здійснює загальне методичне керівництво бібліотеками вищих навчальних закладів ІІІ та IV рівнів акредитації всіх систем та відомств: http://www.library.univ.kiev.ua/ukr/about/metod.php3.
Питання №6386 Vika 22/11/2016 × 16:07
Як обліковувати додаткові платні послуги в Публічній бібліотеці, якщо немає касира? Дякую.
Відповідь. Якщо ПБ – є юридичною особою, це питання вирішує директор бібліотеки (або ЦБС) у відповідному наказі. Якщо ПБ не є юрособою – визначає орган відповідного структурного підрозділу місцевої адміністрації чи виконком відповідної ради.
Питання №6385 Nina 22/11/2016 × 15:33
З 1.01.2017  декларації повинні подавати "посадові особи юридичних осіб публічного права". Допоможіть всім бібліотекарям України  розібратися з цим терміном.  Ще раз вивчили консультацію Н.Розколупи в статті "Бібліотека як юридична особа" в "Біб.планеті" за 2009 рік. І виходить , що наша районна ЦБС в складі відділу культури, яка обслуговується централізованою бухгалтерією  відділу і діє на підставі Положення,   не має статусу юридичної особи. Правильно? Директор не укладає будь-яких договорів, не відкривала ніяких рахунків в банках, ЦБС  не  є  "комунальний заклад". Цей статус "юридична особа" - у відділу культури РДА.  Так само знайшли роз'яснення з Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 року № 5 «Про судову практику у справах про хабарництво»  що не є службовою особою представник юридичної особи, який діє від її імені за довіреністю, виданою від її імені органом або особою,уповноваженою на це її установчими документами.  Виходить, що  і директори районних ЦБС і заступники  до тих е-декларацій відношення  не мають, якщо вони не окремі  "комунальні заклади" зі своїми установчими документами.
Відповідь. Ваша ЦБС не має статусу юрособи публічного права. Враховуючи зміни до ЗУ «Про запобігання корупції» (редакція від 05.10.2016) з 01.01.2017 р. декларацію мають подавати посадові особи (керівник, заступники керівника, зав. структурними підрозділами) юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Питання №6384 Mariy 22/11/2016 × 10:45
Доброго дня! Будь-ласка дайте відповідь на таке запитання: яким має бути мінімальне забезпечення періодичними виданнями бібліотек районної централізованої бібліотечної системи.(У т.ч. за типами: районна, районна бібліотека для дітей, сільські, міські). А також  забезпечення поповнення бібліотечних фондів мінімумом вітчизняної та зарубіжної книжкової продукції. Також за типами бібліотек.
З повагою адміністрація ЦБС.
Відповідь. Пропонуємо скористатись Програмою поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 2002 р. N 900 /Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/900-2002-%D0%BF ), Руководство ИФЛА по работе публичных библиотек. - 2-е пересм. изд. / ИФЛА; РБА; сост. К. Кунц, Б.Габбин. - .Спб : Изд-во «Рос. нац. б-ка», 2011. - 183 с.- [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ifla.org/files/assets/hq/publications/series/147-ru.pdf , Вилегжаніна Т. Поточне комплектування – один з важливих аспектів управління формуванням бібліотечного фонду / Т. Вилегжаніна // Бібл. планета. – 2007. - No4. – С.4-7, Бібліотечний фонд: поради методиста / Запорізька ОУНБ . - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zounb.zp.ua/sites/default/files/news/2015/05/Fondi_2015.pdf .
Питання №6383 ANNA 21/11/2016 × 13:22
Списання електронних видань (CD/DVD) не придатних для подальшого використання.
Відповідь. Нагадаємо, що вилучення з бібліотечних фондів документів (в т.ч. аудіовізуальних) здійснюється у порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури. Акти складаються постійно діючою комісією, призначеною наказом керівника установи, і затверджуються керівником установи (або органом виконавчої влади у сфері культури). В описах до актів надається вичерпна інформація щодо кількісних та якісних показників, що характеризують документи (інвентарний номер, найменування, рік видання, шифр, ціна, позначка про мову документа).

Порядок списання аудіовізуальних видань, книг, брошур – однаковий. Ви можете аудіовізуальні матеріали включати до акту вилучення друкованих документів (якщо причина списання – єдина), окремо зазначивши не лише загальну суму списаних документів, але й суму списання аудіовізуальних матеріалів (цього потребує облік у «Книзі сумарного обліку бібліотечного фонду бібліотеки»). Також, за погодженням з бухгалтерією, Ви можете скласти окремий акт на списання саме аудіовізуальних видань. В акт можуть включатися АВД різного виду, але списуються всі за одною ознакою (наприклад,зношені).

Знищення списаних платівок, СД, компактдисків та інших аудіовізуальних матеріалів відбувається за актом в присутності членів комісії
StartПопередні [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 next pagesНаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати