Бібліотечному фахівцю

Комплектування БФ - відбір і планове придбання ресурсів, які за змістом відповідають задачам бібліотеки і потребам користувачів.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Зарубіжний досвід

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Закрити Методисти рекомендують

Взаємодія

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотекарі України

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Переможці конкурсів

Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №713 Oksana 26/02/2010 × 23:35
http://library@tnpu.edu.ua
 Будьте ласкаві підкажіть, чи може вважатися освіта вищою, якщо працівник закінчив культурно-освітнє училище 15 років тому. Чи має право такий працівник займати вищі посади (провідний і головний спеціаліст)? Дякую!

Зважаючи на те, що ми не бачили Вашого диплома, радимо ознайомитися із Законом України "Про вищу освіту", де подано значення терміну "вища освіта", розкрита структура вищої освіти, типи вищих навчальних закладів тощо.
Щодо можливості отримання вищої посади: береться до уваги, чи є вакантна посада (провідного чи головного спеціаліста), враховуються кваліфікаційні вимоги до цих посад ("Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників.Вип.81.Культура та мистецтво", затвердженого наказом МКіМ України № 168 від 14.04.2000). Питання розглядається безпосередньо керівником закладу (установи). Позитивне рішення базується на визначенні ступеня професійної підготовки працівника, проходження ним курсів підвищення кваліфікації, рішення атестаційної комісії тощо.

Питання №712 Anna 26/02/2010 × 12:00

Добрый день! Скажите пожалуйста, мой стаж роботы библиотекарем в ЦРБ составляет 20 лет, образование - педучилище ( воспитатель детского садику), неоднократно проходила курсы повышения квалификации; могу ли я получать такую же зарплату как и библиотекарь, который имеет среднее специальное образование, стаж работы также 20 лет. На какие документы я могу ссылаться? Спасибо за помощь!

Звертаємо Вашу увагу, що зарплата бібліотекаря залежить не тільки від освіти, яку ви обидві отримали 20 років тому.
Як ми розуміємо, різниця в зарплаті залежить від посади та тарифного розряду, який встановлює керівник закладу (установи), маючи можливість оцінити ділові здібності кожного працівника.

Питання №711 olga 25/02/2010 × 22:51
Скажіть, будь ласка, яку роботу повинен виконувати бібліотекар по методично-інформаційному забезпеченню? У нашій бібліотеці такий  бібліотекар працює за компютером, який не є підключеним до Інтернету і практично виконує функціі друкарки, але зарплату одержує як бібліотечний працівник. Чи не є це порушенням трудового законодавства? ДЯКУЮ.

Бібліотечний працівник, який знає про трудове законодавства, повинен знати про такий документ, як "Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Вип. 81. Культура та мистецтво", затвердженого наказом МКіМ України № 168 від 14.04.2000, за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України.
До речі, рекомендуємо ще ознайомитись з Кодексом етики бібліотекаря, затвердженим УБА ще у 1996р.

Питання №710 Ira 25/02/2010 × 14:30
http://--------------

Доброго дня ! Скажіть, будь ласка , чи має право бібліограф на доплату до заробітної плати за роботу на комп’ютері протягом цілого дня , який працює в корпоративному обєднанні, де розписує періодичні видання згідно програми ІРБІС і чи є якісь додаткові дні до відпустки за шкідливі умови праці.

Буду дуже вдячна за роз’яснення

Див. відповідь на питання 685, 662, 660, 383,

Питання №709 Liliya 25/02/2010 × 09:23
Прошу надати роз'яснення щодо чинності наказу Міністерства культури Української РСР "Про введення тимчасових штатів централізованих бібліотечних систем" від 15.03.1979р. №253. Якщо даний документ втратив чинність, яким нормативним документом це підтверджується і який документ на сьогодні регламентує штатний розпис Централізованих систем. Буду вельми вдячна за конкретну відповідь на поставлене запитання.

Ми не знаємо документу, який би підтверджував, що вказаний наказ втратив чинність. Тому користуємось Постановою Верховної Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" № 1545-12 вiд 12.09.1991, у якій сказано: "встановити, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України".

Питання №708 Svitlana 24/02/2010 × 20:52
Доброго дня! Дуже прошу роз'яснити щодо встановлення посадового окладу завідувачу бібіліотекою у школі : "У  бібліотеках  з   обсягом   роботи   нижче   показників, передбачених   для   бібліотек   IV   групи,  які  є  структурними підрозділами  установи,  підприємства  або  організації,  посадові оклади  завідувачів  установлюються  на  рівні  посадових  окладів бібліотекарів  відповідної  категорії"Працюю завідувачем бібліотеки середньої загальноосвітньої школи (обсягом   роботи   нижче   показників, передбачених   для   бібліотек   IV   групи). Стаж роботи завідувача бібіліотеки 2 місяці (освіта вища; не маю відповідної освіти та стажу роботи встановлених кваліфікаційними вимогами, але маю достатній практичний досвід та успішно виконую у повному обсязі покладені на мене завдання та обовязки). Мені встановили посадовий оклад на рівні бібілотекаря - 9 тарифний розряд. Що означає "на рівні посадових окладів бібіліотекарів відповідної категорії" ніхто пояснювати не хоче, або швидше не розуміє. То скажіть, чому завідувач бібіліотеки прирівнюється до бібіліотекаря. Дуже дякую, що зможу показати Ваші роз'яснення тим, хто не може пояснити сам.

На жаль, ми не володіємо в достатньому об'ємі інформацією щодо оплати праці бібліотекарів загальноосвітніх шкіл. Можливо тому і не розуміємо, яким чином показники IV групи відносяться до шкільної бібліотеки.
Рекомендуємо Вам ознайомитись з консультацією «Тарифні розряди шкільних бібліотекарів і оплата праці» (http://bcprofspilka.at.ua/publ/7-1-0-21), а також з подібними матеріалами, розміщеними за адресами: http://osvita.ua/teacher/right_teacher/3751 та http://www.obkom.wmsite.ru/dnevnik/jak-zdjsnjutsja-oplata-prac-shklnih.

Питання №707 olga 24/02/2010 × 18:15
Доброго дня! Ми – працюємо у відділі мистецтв міської публічної бібліотеки. Розуміючи вимоги часу, намагаємось запровадити електронну читальну залу (два комп’ютери) та створити медіа фонд CD- та DVD- дисків. Початок цьому поклав ще у минулому році дарунок десяти медіа дисків відомої в Україні людини – Юрія Єханурова. Дещо після того придбали у місцевому медіа магазині. Але все це – ліцензійні диски. Разом з тим, інколи читачі пропонують нам отримати від них в дарунок нашій бібліотеці неліцензійні CD- та DVD- диски з різноманітною інформацією. Контент таких дисків відповідає профілю нашої бібліотеки і дуже нам потрібний: ноти музичних творів, аудіо- та відео- записи музичних концертів, опер, балетів, фестивалів і т.ін. Дарують нам диски звукозапису та відеозапису власних музичних творів, файли скачані з мережі Інтернет, матеріали відскановані (сфотографовані) власноруч або отримані від друзів. Скажіть, будь ласка, чи маємо ми право прийняти в дарунок такі неліцензійні диски? Якщо маємо таке право, то як визначати ціну таких дисків при їх реєстрації в інвентарній книзі: за ціною носія та упаковки, чи іншим чином? І чи вимагати у дарувальника (фізичної особи) писати заяву директору бібліотеки стосовно його дарунку? Що у такій заяві зобов’язувати дарувальника вказувати: лише кількість дисків, чи зміст кожного окремого диска, джерело отримання записаної на ньому інформації і т.ін.? Які персональні дані про себе дарувальник зобов’язаний вказати у своїй заяві? Дякую.

Бібліотека вправі самостійно вирішити питання щодо приймання в дарунок неліцензійних дисків. Оцінювання таких документів здійснюється відповідно до „Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ”, затвердженої наказом Держказначейства України № 64 від 17.07.2000 (див. п.1.24).
Вимагати від дарувальника писати заяву не потрібно. За бажанням дарувальника та бібліотеки, перший може написати лист з проханням прийняти в дарунок документи (така форма практикується, якщо дарується значна кількість документів).
Щодо оцінювання таких документів див. консультації та питання 705.

Питання №706 Galina 24/02/2010 × 15:47

Яка норма площі обслуговування прибиральниць в приміщеннях бібліотек комунальної власності?

Див. консультації (Санітарно-гігієнічні норми) http://profy.nplu.org/faq.php?lng=uk.

Питання №705 larisa 24/02/2010 × 14:03
Як оцінити стару подаровану, але необхідну у бібліотеці книгу?

Радимо ознайомитися із статтею Г. Перепелициної "Оцінювання документів, що надійшли до бібліотеки без визначеної вартості" (Бібліотечна планета. – 2008. – № 4. – С. 28-29) http://profy.nplu.org/file/lp-42.pdf та консультацією "Оцінювання книг" http://profy.nplu.org/faq.php?lng=uk.

Питання №704 lena 24/02/2010 × 11:05

Як реєструються книги та посібники, що приходять поштою до бібілотеки?

Традиційно, як і ті, що привозять машиною.

Питання №703 olga 23/02/2010 × 21:47
Підкажіть, будь ласка, яка періодичність списання фонду? 8% від загального фонду раз в пять років ? Чи може директор ЦРБ сам без згоди комісії по списанню  вирішувати що списувати а що не списувати.           ДЯКУЮ.

Робота з книжковим фондом повинна бути стратегічним напрямом діяльності бібліотеки у якому значна увага має бути приділена саме списанню. Це має бути систематична планова робота, із зазначенням доказово кількісно заданих величин.
Згідно Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку бібліотечних фондів, затверджених наказом МКТ України від 27.03.2008 р. № 321/0/16/-08 "Списання документа (в тому числі до обмінних фондів) здійснюється за документально підтвердженим фактом непридатності до подальшого використання (фізичного та морального зношення, втрати актуальності, або як непрофільних маловикористовуваних та дублетних документів)".

Згідно Типової інструкції про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України та Міністерства економіки України №142/181від 10.08.2001р. "дозвіл на списання матеріальних цінностей …. надається в такому порядку" (див. п. 11).
В п. 7 вище названої Інструкції "Постійно діюча комісія установи проводить огляд матеріальних цінностей ...".

Див. також розділ "Консультації" (Списання документів), запитання 245, 298.

Питання №702 Svetlana 23/02/2010 × 11:19
Здравствуйте, уважаемые коллеги! Проконсультируйте, пожалуйста! При выдачи литературы читателю в читальных залах из книг вынимаются книжные формуляры и вкладываются в читательский формуляр, а на абонементе все то же  самое и еще ведется листок возврата? Или в читальном зале ведется только книжный формуляр, а на абонементе только листок возврата?e

Рекомендуємо ознайомитися з наступними документами, що певною мірою регламентують технологію видачі документів на абонементі та в читальній залі:
ГОСТ 7.20-2000 "Бібліотечна статистика"
(п. 10.2 "Учет выдачи документов проводится по числу выданных экземпляров, зарегистрированных в формуляре читателя, листке читательского требования, бланке-заказе по МБА, книжном формуляре или другой документации, принятой в библиотеке и органе НТИ, а также в электронной БД"),
Типові правила користування бібліотеками в Україні, затверджені наказом МКМ України № 275 від 05.05.99 р. (із змінами)
(п. 3.4 "Кожний документ, виданий на абонементі, фіксується в читацькому формулярі і підтверджується підписом користувача)",
Типові норми часу на основні процеси бібліотечної роботи, затверджені наказом МКТ України 29.12.2008 №1631/0/16-08 http://profy.nplu.org/articles.php?lng=uk&pg=83.
Порядок видачі літератури в бібліотеці має бути затверджений в Правилах користування бібліотекою.

Питання №701 lasha 23/02/2010 × 10:05

Доброго дня!  Надання інформації з Інтернета рахується як довідка, якщо вона надається бібліографом. А якщо читач самостійно здійснює пошук, що треба обліковувати крім відвідування?

Див. ГОСТ 7.20-2000 "Бібліотечна статистика".
Якщо читач самостійно здійснює пошук, то обліковується тільки відвідування.

Питання №700 Tamara 22/02/2010 × 14:19

Уважаемая Инна Алексеевна, разъясните пожалуйста, должен ли генеральный каталог включать информацию об изданиях на иностранном языке, учитывая что "Отдел иностранной литературы"(существующий в библиотеке) также ведет  каталог, поступивших в отдел изданий на иностранном языке?

Згідно підручника «Бібліотечні каталоги» (Х. : Основа, 1992. – С. 8), «генеральний каталог має охоплювати увесь фонд».
«Терминологический словарь по библиотечному делу и смежным отраслям знания» ( М., 1995. – С. 47) стверджує, що «генеральний каталог – бібліотечний каталог, що відображає весь фонд бібліотеки».
Але, кожна бібліотека вправі вирішити питання щодо ведення структурним підрозділом (відділом) бібліотеки каталогу на "свій" фонд. Подивіться, як це прописано в Положенні про генеральний каталог Вашої бібліотеки.

Питання №698 Tamara 22/02/2010 × 14:07
Уважаемые колеги, большое спасибо за консультацию.
Питання №697 Tamara 22/02/2010 × 13:15
Уважаемая Инна Алексеевна, просим Вас ответить на вопрос по учету литературы на иностранном языке. Издания , поступившие в библиотеку на иностранных языках (арабский, немецкий, греческий и др.), имеющие перевод названия и выходных данных на русском или украинском языках, записываются в инвентарную книгу на языке перевода, т. е . на русском или украинском языках. Верно ли это?

Документи, що надійшли до бібліотеки, записуються в Інвентарну книгу мовою оригіналу.
"Необхідні для запису в інвентарну книгу відомості про книгу беруться, як правило, з титульного аркуша, а не з обкладинки чи видавничої оправи" (Минимум библиотечной техники в массовых библиотеках. – М. : Книга, 1973. – С. 10.

Питання №696 lubov 22/02/2010 × 11:07
Дайте будь-ласка пояснення, як перевіряється бібліотека на достовірність даних. Чи правомірно здійснювати подвірні обходи.

Є кілька способів перевірки діяльності публічної бібліотеки. Це комплексні вивчення, виїзди методистів на місця, КРУ і т.д.
Проте, абсолютно правомірно, що засновник бібліотеки здійснює перевірку "на достовірність даних", тим більше, якщо він має сумніви щодо бібліотечної статистики. Наприклад, сьогодні в Києві є випадки, коли представники місцевого самоврядування перевіряють соціальні заклади з питання «ефективного використання приміщення».

Питання №694 Nadezhda 19/02/2010 × 22:20
чем отличается краеведческая литература от краевой, понятия

Згідно підручника Н. Кушнаренко "Бібліотечне краєзнавство" (К.: Знання, 2007. – 502 с.) існують визначення понять "краєзнавчий документ" та "місцевий документ". Щодо "краевой литературы", тлумачення такого поняття не подається.

Також див. «Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України» (п. 1.4), затверджене наказом МКіМ України від 11.06.96 № 314 http://profy.nplu.org/!site/official/o_country.htm та статтю за адресою: http://www.nbuv.gov.ua/Articles/KultNar/77/pdf/knp77_116-129.pdf

Питання №693 Svitlana 19/02/2010 × 20:38
http://mail.ru
Бібліотекарі ВНЗ проходять атестацію у навчальному закладі чи де? Який склад атестаційної комісії? Що пишеться у рішенні атестаційної комісії "Присвоєно кваліфікацію "бібліотекар І категорії", чи "Підтвердити відповідність посаді "бібліотекар І категорії"? Чи потрібно проходити курси підвищення кваліфікації?

Шановна п. Світлано! Відповіді на усі Ваші запитання Ви отримаєте, якщо ознайомитесь з текстом Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури", затвердженого МКТ України від 16.07.2007 № 44 http://profy.nplu.org/file/official/o_att.htm, або скористаєтесь "пошуком", де розміщені відповіді на подібні неодноразові звернення.

Питання №692 helen 18/02/2010 × 19:34
Где можно ознакомиться  электронными версиями годовых отчетов ЦРБ Киева?
Ми не впевнені, що електронні версії річних звітів ЦРБ м. Києва виставляються у відкритий доступ. Рекомендуємо звернутись до методичного центру – ЦМБ ім. Лесі Українки, або самостійно переглянути сайти бібліотек.
P.S.: В розділі нашого сайту «Планування» розміщено планово-звітну документацію ЦБС Шевченківського району за 2004 рік.
Питання №691 Tanya 18/02/2010 × 15:10
http://http://desnabib.kiev.ua
Добрий день! До вас звертаються фахівці Центральної бібліотечної системи Деснянського району м. Києва. Дуже просимо доповнити відомості про нашу  бібліотечну систему інформацією про електронну адресу та адресу сайту. А також, будь-ласка, виправте помилку в назві вулиці (вул. Т. Драйзера, 6).
 Наш e-mail: library141@ukr.net
 Наш сайт: http://desnabib.kiev.ua/
 З повагою працівники ЦБС Деснянського району м. Києва
Виправлено
Питання №690 Julia 18/02/2010 × 13:54
Доброго дня! Чи рахується видача електронної інформації (інформації з Інтернету) як видача електронного видання? Чи вірна моя думка, що обслуговування користувачів електронними виданнями - це надання їм інформації, яка міститься на електронних носіях, але тільки тих, що пройшли обробку і мають інвентарний номер.
Відповідь: Ваша думка вірна, згідно ГОСТу 7.20-2000 „Бібліотечна статистика” одиницею обліку електронних видань, є примірник і назва, які пройшли обробку і мають інвентарний номер. Проте, одиницею видачі можуть бути електронні документи з БД, що передплачені бібліотекою.
Надання інформації з Інтернету рахуємо як довідку.
Питання №689 Nataia 18/02/2010 × 13:23
Доброго дня. Підкажіть, будь ласка, де можна знайти наказ Міністерства  культури і мистецтв №477 від 23.09.1996р., а також якими нормативними документами потрібно користуватися при розробці штатного розпису ЦБС?
Відповідь: Уточніть, будь-ласка питання, яке було розглянуто в наказі №477. Скористайтесь пошуком на нашому сайті за ключовими словами.
Питання №688 ANNA 18/02/2010 × 12:00
Підкажіть, будь ласка, "бібліотекар 2 категорії", "бібліотекар 1 категорії",  "провідний бібліотекар" - це кваліфікація чи посада?
Яка кваліфікація повинна встановлюваться бібліотекарю з вищою фаховою освітою та стажем роботи більш 15 років, якщо у штатному розпису немає вакансії крім бібліотекаря? Дякую за відповідь.
Відповідь: 1.Посада. 2. Припускаємо, що Ви маєте на увазі тарифні розряди, але їх встановлення належить до компетенції вашого керівництва.
Питання №687 Tetyana 18/02/2010 × 11:20
Шановні колеги! Підкажіть, будь ласка,  на підставі яких нормативно-правових документів бібліотеки Міністерства культури були об*єднані у централізовані бібліотечні системи у 70-х роках? Дякуємо за відповідь.
Відповідь: Централізація державних масових бібліотек здійснювалася у відповідності з постановою ЦК КПРС від 8 травня 1974 р. «О повышении роли библиотек в коммунистическом воспитании трудящихся и научно-техническом прогрессе». „Положення про централізацію державних масових бібліотек” затверджене міністром культури СРСР 3 лютого 1975р.
Питання №686 Olena 18/02/2010 × 10:05
Підкажіть, будь ласка, чи дійсний тендер на закупівлю періодичних видань в 2010 році.
На жаль, ми сьогодні не можемо дати відповідь на це питання.
Питання №685 Inga 17/02/2010 × 17:21
http://ukr-library@ukr.net
Здравствуйте! Вопрос такой: работники информационно - библиографического отдела на технологические процессы, выполняемые на компьютерах (внесение записей в электронный каталог, издательскую деятельность и т.д.) затрачивают более  70% рабочего времени каждый рабочий день.  Работа связана с физическим и эмоциональным напряжением. Какой продолжительности должны быть перерывы для отдыха от компьютера, через какой промежуток времени, и можно ли в это время выходить из помещения библиотеки для отдыха на свежем воздухе?

Відповідь: Є декілька документів, що визначають правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин. Правда вони датовані 1998-1989 роками. Комп’ютери 2010 року разюче відрізняються від тогочасних своїми технічними характеристиками, тому, вже з власного досвіду щоденної 8-годинної праці за комп’ютером, дуже сумніваємося щодо фізичної і емоційної напруги. Дійсно, емоційне навантаження присутнє, але не більше ніж у інших спеціальностей, що працюють з інформацією та людьми. Більш того, як і всі живі люди, ми говоримо по телефону, шукаємо відповіді в друкованих виданнях, спілкуємось з колегами і т.д. При цьому повинні абсолютно точно вкладатись у норми виконання робочих процесів. З досвіду бібліотек України знаємо, що особливості праці на комп’ютері враховується при складанні колективного договору і звичайно збільшується літня відпустка.

Крім цього нагадуємо, що 50% доплата обґрунтовується як «за особливі умови праці». Якщо Ви працюєте на техніці зразка 1998 року і Вам підходять норми ДСанПіН 3.3.2-007-98 і Ви бажаєте офіційно «выходить из помещения библиотеки для отдыха на свежем воздухе» рекомендуємо офіційно перейти на посаду оператора комп’ютерного набору і отримати всі преференції, які гарантовані санітарними нормами.

Див. також розділ "Консультації" - http://profy.nplu.org/faq.php?lng=uk&pg=1557
Питання №684 Emilia 17/02/2010 × 16:17
Шановні колеги! Одержала відповідь на моє питання №654. Але я прошу сказати, що конкретно тут мається на увазі: електронний каталог книг, який виставляється і на сайті бібліотеки, чи електронний каталог в широкому розумінні слова (питання-відповідь №644). В інструкції щодо заповнення форми 6-нк роз"яснення не подається.
Відповідь: Конкретно – „електронний каталог в широкому розумінні слова”
Питання №683 liubov 16/02/2010 × 16:38

Де можна знайти Положення про Раду при Директорі ЦРБ?

Типового положення про раду при директорі не існує, кожна бібліотека розробляє такий документ самостійно. Затверджує його директор ЦБС. Див. питання 147.

Питання №682 natali 16/02/2010 × 15:25
Добрий день. Скажіть, будь ласка, якщо в працівника бібліотеки вища спеціальна освіта, 47 років бібліотечного стажу, чи підлягає працівник атестації? Дякую.

Ознайомтеся з наказом МКТ "Про затвердження Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури" № 44 від 16.07.2007, в якому, зокрема, зазначено, хто не підлягає атестації.

Питання №681 Sveta 16/02/2010 × 14:23
Доброго дня.Я працюю в районній бібліотеці 7років, маю вищу педагогічну освіту, який я можу отримати найвищий розряд,і чи можу бути провідним бібліотекарем. Дякую усім працівникам які працюють у вашій службі.

Якщо в штатному розписі бібліотеки є вільна вакансія провідного бібліотекаря, то Ви можете претендувати на цю посаду. Щодо тарифного розряду: див. наказ МКТ України "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" № 745 від 18.10.2005.

Питання №680 Iryna 16/02/2010 × 10:12
Скажіть будь-ласка, чи можуть у сільській біб-ці бути платними формуляри для відвідувачів?

Можуть. Див. відповідь на аналогічне запитання № 671.

Питання №679 Natalja 16/02/2010 × 09:54

Доброго дня!

Хотіла би Вас попросити допомогти мені з однією проблнмою, на яку я наштовхнулася. Я пишу дисертацію на тему ПОХВАЛИ і зокрема мене цікавить похвала у промовах. Такі промови виголошуються, як правило, на певних урочистостях, зокрема на врученнях премій. Скажіть, будь ласка, чи фіксуються де-небуть такі промови? (перед тим, як вручити премію певна особа коротко розповідає про заслуги лауреата). Де можна би було такі речі знайти?

Наперед вдячна за допомогу!!!

З повагою

Наталя

Пропонуємо скористатися пошуком в електронних ресурсах нашої бібліотеки (розділ "Ресурси" сайту НПБУ http://www.nplu.org/ua/resources/resources.htm) та Google (пошук за ключовими словами).

Питання №678 Olga 15/02/2010 × 20:24
Доброго Вам дня!
Скажіть, будь ласка, чи встановлюються певні обмеження на зміст діяльності читацьких клубів, які створюються при бібліотеках з найбільш активних користувачів бібліотечних послуг? Чи можуть, наприклад, наші читачі згуртуватись у свій читацький клуб при бібліотеці, за головну мету якого узяти обмін між собою придбаними для власного використання CD- та DVD- дисками з різноманітним контентом? Мається на увазі насамперед електронні книги: як офіційних виробників, так і скачаних з сайтів мережі Інтернет. Фільми. Аудіозаписи різноманітної музики. Кліпи до пісень. І таке інше. Чи може такий читацький клуб з принесених дисків створювати свій медіафонд? Чи можна дозволити такому читацькому клубу зберігати свій медіафонд у приміщенні бібліотеки? Якщо "так", то при яких умовах та обмеженнях?
Дякую

В п. 4 Типових правил користування бібліотеками в Україні, затверджені наказом Міністерства культури і мистецтв України № 275 від 05.05.99 р. сказано, що "бібліотеки зобов'язані: задовольняти потреби в створенні при бібліотеках читацьких об'єднань, клубів за інтересами".
Читацький клуб чи клуб за інтересами може функціонувати при бібліотеці. Вважаємо, що у Вашій ситуації варто розробити Положення про читацьке об'єднання, в якому прописати напрям діяльності, тобто створення медіацентру, умови користування і т.і.
Проте, документи медіафонду мають бути поставлені на облік та оформлені, як благодійний дарунок. У цьому випадку, Ви можете пустити в обіг медіадокументи для користувачів бібліотеки, як платну послугу. Інакше, зберігати ці документи в бібліотеці буде порушенням, на яке обов'язково вкаже КРУ.

Вибачте за затримку у відповіді.
Питання №677 Natalia 15/02/2010 × 20:11
Доброго дня шановні колеги! Прошу дати відповідь на два моїх питання!
1.Хто повинен атестувати бібліотекаря професійно-технічного навчального закладу?
2. Чи потрібно перед черговою атестацією проходити курси підвищення кваліфікації, якщо бібліотекар навчається у вищому навчальному закладі за своєю спеціальністю?

1. З цим запитанням зверніться до методичного центру бібліотек вишів або МОН України.
2.П. 1.4 наказу МКТ "Про затвердження Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури" № 44 від 16.07.2007

Питання №676 Yjlia 15/02/2010 × 15:21
Добрый день уважаемые коллеги. Посоветуйте, пожалуйста, где можно найти новое определение научной, учебной, справочной литературы библиотечного фонда? Заранее благодарю.

Пропонуємо скористатися ДСТУ 3017-95 "Видання. Основні види. Терміни та визначення".

Питання №675 Olena 15/02/2010 × 14:58

Підкажіть, будь ласка, чи дійсний тендер на закупівлю періодичних видань в 2010 році.

Питання №674 Ira 15/02/2010 × 14:19
Добрий день. Підскажіть будь-ласка, де можна знайти зразки  перспективних планів розвитку публічних бібліотек?

Пропонуємо ознайомитися з наступними матеріалами:
Стратегічне планування (Дайджест) / Нац. парлам. б-ка України. – К., 2004. – 52 с.
Фенелонов Е. Формирование дерева целей как основа составления стратегического плана крупной библиотеки // Библиотековедение. – 1995. – № 6. – С. 36-52.
Стратегічний план Східно-Казахської обласної бібліотеки ім. О.С.Пушкіна на 2010–2014 рр., розміщений за адресою: www.pushkinlibrary.kz/joomla/docs/strat2010-2014.doc
Старущенко Г. "Запорука успіху бібліотеки – перспективне планування", адреса статті: http://www.rba.ru/or/comitet/12/mag3/starcon.html0
Кукатова Г. "Стратегічне планування", адреса статті: http://www.bgunb.ru/links/master/school/doc_2001/kukatova1.html
Стратегія розвитку бібліотек Фінляндії до 2010, матеріал розміщений на сайті за адресою: http://profy.nplu.org/articles.php?lng=uk&pg=610

Питання №673 Nadiya 15/02/2010 × 13:17
На вакансію заввідділом бібліотеки (раніше працювала робітник без бібліотечної освіти по 10 розряду) прийнято спеціаліста з практикою роботи. За яких умов можна підвищіти розряд, адже атестувати можна через рік?

Ознайомтеся, будь ласка, з п. 4.6 наказу МКТ "Про затвердження Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури" № 44 від 16.07.2007 та п. 3, 7 наказу МКТ України "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" № 745 від 18.10.2005.

Питання №672 Yulia 15/02/2010 × 10:31
Який порядок списання із книжкового фонду книг до 15 сторінок?

Традиційний. (Див. консультацію "Списання документів").

Питання №671 Ira 14/02/2010 × 23:17
Скажіть будь-ласка, чи обовязково сільська біб-ка-філіал має надавати платні послуги (наприклад,платні формуляри)?k

Бібліотека може надавати платні послуги на підставі ст. 29 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" (із змінами, остання редакція від 01.01.2010), згідно "Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 534 від 05.06.97 р, (див. п.16 додаткові бібліотечні послуги), статуту чи положення про бібліотеку, правил користування, затверджених засновником бібліотеки.

При цьому потрібно врахувати можливості бібліотеки (особливо сільської), платоспроможність населення, кількість читачів, які відносяться до категорії соціально незахищених (дітей, пенсіонерів), для яких традиційно встановлюються пільги.
Варто пам'ятати, що введення платних послуг не повинно обмежувати користувачів бібліотеки у їх конституційному праві на отримання інформації.

Питання №670 Oksana 12/02/2010 × 14:26
Чи підлягають атестації бібліотечні працівники пенсійного віку?

Див. наказ МКТ "Про затвердження Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури" № 44 від 16.07.2007 http://profy.nplu.org/file/official/o_att.htm

Питання №669 Lyda 12/02/2010 × 12:03

Доброго дня. Я цього року закінчую навчатись на бібліотекаря, працюю в бібліотеці уже третій рік. По закінченню навчання мені додадуть більший розряд чи він встановлюється тільки після атестації

Встановлювати вищий кваліфікаційний розряд (категорію) має повноваження керівництво бібліотеки.
Згідно п. 1.4 наказу МКТ "Про затвердження Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури" № 44 від 16.07.2007, атестації Ви не підлягаєте.

Питання №668 Lyudmila 12/02/2010 × 10:07

Дуже дякую за відповідь на питання 663.

Питання №667 Svitlana 11/02/2010 × 15:18
Яким чином можна придбати ,,Робочі таблиці ББК.-К.,1997''(друкований чи електронний варіант)?

Зазначені Вами ,Робочі таблиці ББК.- К., 1997'' нам не відомі. Натомість існують “Библиотечно-библиографическая классификация: Рабочие таблицы для массовых библиотек” (М.:Либерея, 1997) та "Доповнення і виправлення до ББК" (К., 1992).

Придбати “ББК: Рабочие таблицы для массовых библиотек" можна через українські книготорговельні фірми, які співпрацюють з російськими. Наприклад: видавничо-книготорговельна фірма "Ельга-Н" (тел./факс (044) 483-83-13, 489-55-09, e-mail: info@elga.kiev.ua), "Ідея" (http://www.idea.com.ua/) тощо.

Питання №666 skarlet_71 11/02/2010 × 08:57

Шановні колеги!

ДАЙТЕ ВІПОВІДЬ ЯКЕ НАВАНТАЖЕННЯ НА ОДНОГО БІБЛІОТЕЧНОГО ПРАЦІВНИКА БІБЛІОТЕК ВСІХ СИСИТЕМ ПОВИННО БУТИ, ЗГІДНО ЯКОГО НОРМАТИВНОГО ДОКУМЕНТУ.

ДЯКУЄМО ЗА ВІДПОВІДЬ.

На жаль, ми, як методичний центр бібліотек МКТ, не володіємо інформацією щодо бібліотек усіх систем.
Зверніть увагу, ми неодноразово надавали відповіді на такі запитання (див. консультацію "Норми книговидачі" http://profy.nplu.org/faq.php?lng=uk).

Питання №665 iwan 10/02/2010 × 15:02
Дуже потрібно коментар до трудового законодавства

Вам потрібно безпосередньо звернутися до бібліотеки та скористатися її фондами.

Питання №664 Katarina 10/02/2010 × 14:51
http://hadiachlibrary.narod.ru

Щиро дякуємо Вам  за надіслану інформацію!

 Саме зараз і складається наш колективний договір і ми будемо дуже вдячні ,якщо Ви відповісте на ще одне спірне питання -яка тривалість щорічної відпустки для бібліотечного працівника масової бібліотеки 24 чи 28 календарних днів? Від себе хочу  сказать ,Ваш сайт - справжній скарб!!!

Див. Закон України «Про відпустки» (ст. 6-8).

Питання №663 lyudmila 10/02/2010 × 13:32

Доброго дня шановні колеги!

  В своїй роботі ми керуємось плановими показниками, відповідно яких набрано штат бібліотеки. Щорічно планові показники виконуються та спостерігається перевиконання. Чи необхідно, відповідно перевиконанню, змінювати план показників (наприклад читачів) на наступний рік? Якщо так, то хто буде вводити нові штатні одиниці? Чи є відповідні офіційні документи?

Чому виникло таке запитання? Тому що від нас вимагають планувати показники не по нормах: дит.: чит.600, дор.:750, а по перевиконанню. Тоді виходить, що в кожній філії буде різне навантаження, бо перевиконання показників в бібліотеках різне (в одній філії на 100, а в іншій, наприклад на 1000). Виходить, що нормативи уже не діють?

Згідно і досі діючого документу («Тимчасові типові штати централізованих бібліотечних систем Міністерства культури СРСР», затверджених наказом № 53 Міністерства культури СРСР 29 січня 1979 р.) встановлене диференційоване (дорослі, діти, у сільській місцевості) навантаження на одного бібліотечного працівника. Відповідно до виконання цих нормативів вираховується кількість штатних одиниць для обслуговування користувачів.
Якщо кількість читачів більша, засновником бібліотеки (згідно цього ж документу) має додатково вводитись відповідно або штатна одиниця , або 0, 5 одиниці бібліотечного працівника. Можливий також варіант доплати працівникам «за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт» згідно Наказу МКТ №745 «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 р.

Питання №662 Katarina 10/02/2010 × 09:39
http://hadiachlibrary.narod.ru

Добрий ранок!

Дякуємо за надану консультацію.просимо вибачення за опечатку -1100 ,це користувачів  а відвідування-3490 . за компютером ми проводимо  весь день з перервою на обід -1-год . За ці три роки всі вдягли окуляри іт.д.

А звернулись ми до вас  тому що прочитали відповідь на запитання  цитуємо:

"

Бібліограф ЦБС є відповідальним (керівником) центру регіональної інформації ЦБ і займається створенням електронних баз даних, чи передбачена в такому випадку додаткова оплата праці. На підставі чого?   Доплата до основної ставки працівників ЦБС, які працюють на комп’ютері, в т.ч. і створюють електронні бази даних, ведуть Інтернет-сторінку тощо, офіційно не передбачена. Керівництво бібліотеки може здійснювати їм доплату на основі загального положення про сумісництво у межах фінансування, у разі наявності вільних ставок), так і за рахунок платних послуг та ін. До того ж, працівники, що працюють на комп’ютерах мають право на скорочений робочий день, додаткові перерви через кожну годину тощо. У великих бібліотеках по мірі збільшення комп’ютерного парку, вводиться ставки операторів, інженерів тощо." Прокоментуйте будьласка  цю  інформацію.

Ми знайшли цю відповідь в архіві виконаних довідок, датовану 2003 роком. Саме тоді починали створюватись центри регіональної інформації за проектом фонду «Відродження», бази даних,надавалась техніка. Сьогодні ці обов’язки прописані у посадових інструкціях, робота на комп’ютерах стала виробничою необхідністю. Змінилась і сама техніка, адже дисплей 2010 р. має інші гігієнічні характеристики ніж 1998р. Рішення щодо пільг регламентуються Колективним договором. Крім вже вказаних законодавчих документів рекомендуємо ознайомитись з:
Кодексом законів про працю, ст. 51,
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня" № 163 від 21 лютого 2001 р.,
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня N 122 від 23 березня 2001 р.

StartПопередні10 previous pages [ 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ] 9 next pagesНаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
Які фактори найбільше впливають на рівень мотивації високоефективної роботи?
 
матеріальні (заробітна плата, надбавки,доплати, премії тощо)
моральні (грамоти, відзнаки, подяки тощо)
психологічні (сприятливий психологічний клімат, стосунки з колегами тощо)
організаційні (умови праці, графік роботи, розширення сфери діяльності тощо)
Результати