Бібліотечному фахівцю

Комплектування БФ - відбір і планове придбання ресурсів, які за змістом відповідають задачам бібліотеки і потребам користувачів.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Зарубіжний досвід

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Закрити Методисти рекомендують

Взаємодія

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотекарі України

Закрити Бібліотечна статистика

Закрити Бібліотечний простір

Закрити Відкритий форум

Закрити Переможці конкурсів

Закрити Планування

Закрити Посміхніться

Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №85 lara 18/12/2008 × 14:20
Доброго дня! Допоможіть знайти електронний варіант ДСТУ 3582-97 Інформація та документація. Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі. Загальні вимоги та правила. Дякую!
Відповідь: Нажаль, у нас не має електронного варіанту ДСТУ 3582-97, тому не можемо Вам допомогти. Рекомендуємо звернутися до Книжкової палати України.
Питання №84 Inna 16/12/2008 × 18:58

Способи розстановки фонду, збереження фонду. Допоможіть будь-ласка.
Відповідь:

Питання не зовсім зрозуміле. По-перше, це основний курс бібліотечної освіти, що вивчається за наступними підручниками:

Васильченко М.П., Кушнаренко Н.М., Мільман В.А. Бібліотечні фонди : навч. посібник / М.П. Васильченко, Н.М.Кушнаренко, В.А. Мільман. – Х. : Основа, 1993. – 152 с.

Столяров Ю.Н. Библиотечный фонд : учебник / Ю.Н. Столяров. – М. : и-во "Книжная палата", 1991. – 271 с.

Библиотечные фонды / под. ред. Ю.Н. Столярова, Е.П. Арефьевой. – М. : Книга, 1979. – 296 с.

Також пропонуємо ознайомитися з методичними матеріалами:
"Формування бібліотечного фонду. Маркетинговий підхід" та "Публічна бібліотека: Місія" (розміщені на сайті в розділі "Матеріали").

Питання №83 Svetlana 16/12/2008 × 17:01

Доброго дня, шановні колеги! Додаткове запитання до № 80. Якими положеннями Ви користувалися, відповідаючи на запитання, в ГОСТІ 7.80-2000 цього не має (передивилися уважно). Це для нас дуже важливо, адже ми створюємо електронний каталог. Будь ласка, дайте посилання на офіційний документ! Дякуємо! e

Відповідь: В ГОСТі 7.80-2000 не має відомостей щодо того чи розкривати ініціали, як не має і протилежного. Радимо в електронному каталозі подавати якомога більше інформації (тобто розкривати ініціали). Але, все залежить від типу бібліотеки і від методичного рішення установи.
Питання №82 Nata 16/12/2008 × 16:20
У вас на сайті виставлено проекти форм статистичної звітності. Чи будуть вони затвердженні до початку Нового року?
Відповідь: Ні. Звітність здавати за формами зразка 2007 року
Питання №81 Larisa 15/12/2008 × 16:26
В селе осталось 245 жителей.Чтобы получать 0,5 ставки библиотекарю нужно обслужить 250 читателей.Можно сократить нагрузку и перевести библиотекаря на 0,25 ставки, но тогда массовая работа фактически проводится не будет.Чем руководствоваться, чтобы оставить 0,5 ставки библиотекарю.
Відповідь: Сьогодні дуже багато залежить від місцевого самоврядування та оцінки роботи бібліотеки населенням села. Є випадки, коли закривалися бібліотеки в селі, де проживає 1000 чоловік і підтримувались бібліотеки, що обслуговують 100 читачів.
Тому, важливо довести, що обслуговування 250 чоловік передбачає суто бібліотечне забезпечення, але крім цього бібліотека може вести культурно-дозвіллєву роботу, краєзнавчу, програми "літнього читання" для дітей тощо. Це потребує додаткового часу (див. Тимчасові примірні норми часу на основні процеси бібліотечної роботи) і звичайно підтримки місцевим населенням.
Питання №80 Svetlana 15/12/2008 × 10:34
Доброго дня, шановні колеги! Підкажіть, будь ласка, в яких випадках необхідно давати розширення ініціалів в заголовку б/о? чи це обов'язково? Дякуємо e
Відповідь: Розширення ініціалів в заголовку бібліографічного запису необхідно давати в описі для каталогів великих бібліотек та на картках централізованої каталогізації.
Питання №79 Valentyna 12/12/2008 × 13:43

Добрый день.

Подскажите, пожалуйста, какой должен быть минимум библиотечного фонда, чтобы открыть библиотеку как структурное подразделение в НИИ, поскольку на данный момент фонд в 5 тыс. экз. "висит" на сотруднике НИИ только в бухгалтерии? Какой нормативный документ это регламентирует?

Кроме "Положения о библиотеке" и "Правил пользования" какие еще документы должны быть созданы и утверждены руководством НИИ?

Огромное спасибо!  

Відповідь:

Ми не знаємо документу, що визначає мінімум фонду для створення бібліотеки НДІ. В практиці були випадки, коли призначена людина створювала бібліотеку з "нуля", коли бібліотека нараховувала 1000 примірників тощо. Все залежить від рішення керівництва, яке визначає потребу співробітників в інформаційному забезпеченні виробничих процесів та фінансових можливостей.

Щодо другого питання, роботу бібліотеки ще регламентують наступні документи: Правила внутрішнього розпорядку, Паспорт бібліотеки, посадова інструкція, колективний договір, інструкції з техніки безпеки, пожежної безпеки тощо.
Питання №78 Zydilova 12/12/2008 × 09:57
Шановні колеги!
Просимо допомогти в складанні калькуляції на платні послуги, які надають бібліотеки
Відповідь: Дивіться відповідь на запитання 72.
Питання №77 galina 11/12/2008 × 15:27


Здравствуйте! Скажите, пожалуйста, где можно получить специальность "библиотекарь-библиограф" как второе высшее образование? Сколько на сегодняшний день стоимость  заочной формы обучения. Спасибо.
Відповідь: Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова (за детальнішою інформацією звертайтеся до внз).
Крім того, пропонуємо таку інформацію:

Харківська державна академія культури (http://www.ic.ac.kharkov.ua/)

Факультет бібліотекознавства та інформатики (денна, заочна форми)
Напрям та спеціалізації:
"Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія"
Спеціалізація: "Бібліотекознавство та інформаційна діяльність"
Спеціалізація: "Бібліографознавство та інформаційна діяльність"
Спеціалізація: "Бібліографія, книгознавство, організація книговидавничої діяльності".

Рівненський державний гуманітарний університет (http://www.rshu.edu.ua/)

Факультет документальних комунікацій та менеджменту
Спеціальність “Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія”.

Львівський національний університет ім. І.Франка (http://www.franko.lviv.ua/)

Факультет культури і мистецтв
Кафедра бібліотекознавства і бібліографії готує фахівців із спеціальності "Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія”.

Київський університет культури і мистецтв (http://www.knukim.edu.ua/)

Готує фахівців за спеціальністю "Книгознавець, менеджер видавничої діяльності"

Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв (http://dakkkim.edu.ua/)

Кафедра документальних комунікацій готує фахівців з таких спеціальностей:
Документознавство та інформаційна діяльність
Менеджмент соціокультурної діяльності.

Миколаївська філія Київського національного університету культури і мистецтв

Напрям підготовки - книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія.
Питання №75 Ellena 09/12/2008 × 13:54

Уважаемые коллеги, прошу разъяснения по следующему вопросу: могу ли я, с высшим библиотечным образованием и 25-летним библиотечным стажем работы, претендовать на более высокий разряд(сейчас у меня на новом месте работы 9-й), если в предыдущем коллективе аттестации еще не было, а в новом уже прошла? Мотивация  присвоения 9-го разряда: я давно не аттестовывалась,а следующей аттестации подлежу через год работы на основании приказа Министерства культуры и туризма Украины №44 от 16.07.2007? Заранее благодарна, Елена

Відповідь: Так, дійсно, Ваше керівництво має керуватись чинним законодавством. Проте, Ви маєте час, щоб довести свою кваліфікацію.
Питання №74 Maria 09/12/2008 × 01:46
Згідно посадової інструкції я ,старший бібліограф ЦРБ, одна на всю ЦБС. Вже декілька останніх років чомусь слово "старший "ніде  у документах (тарифікаційний список ,і т.п.)не згадується, хоча запис у трудовій книжці відповідна-старший бібліограф ЦРБ. Будь-ласка, які мої права та посадові обов"язки старшого бібліографа.
Відповідь: На сьогодні в "Довіднику кваліфікаційних характеристик працівників" (Вип. 81. Культура та мистецтво, Затверджено наказом МКіМ України № 168 від 14.04.2000) та в Схемі тарифних розрядів (Наказ МКТ України від 18.10.2005 № 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки") відсутня посада "старший бібліограф", натомість є головний бібліограф, бібліограф: провідний, бібліограф І кат., бібліограф ІІ кат., бібліограф.

Якщо Ваша кваліфікаційна характеристика відповідає посаді "головний бібліограф", то це і буде відповідно Ваші "права та посадові обов’язки".

Питання №73 irina 08/12/2008 × 15:33

В Приложении 1 до п.4.4 Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (Наказ Міністерства культури і туризму  України 03. 04.2007 №22) дан образец Книги учета библиотечного фонда, в котором есть раздел "Узято на баланс". Необходимо ли ЦБС ввести этот раздел, если бухгалтерия уже ведет стоимостный учет фонда (Организация работы ЦБС параграф 4, пункт 4).

Відповідь: Так, обов’язково.
Питання №72 Ilona 08/12/2008 × 14:24

Шановні колеги!

Де можна знайти приклад Калькуляції на платні послуги в бібліотеці?

Відповідь: Розрахунок цін на послуги бібліотек здійснюється відповідно до Закону України „Про ціни і ціноутворення” (затверджено 03.12.90, із змінами) та спільного наказу Міністерства культури і мистецтв України, Міністерства фінансів України та Міністерства економіки України від 21.12.1999 р. № 732/306/152 „Порядок надання платних послуг установами культури і мистецтв”. Крім цього дивіться „Типове положення по плануванню, обліку і калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг) в промисловості”, прийняте Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.96 р. № 473 (http://zakon.rada.gov.ua/).

Рекомендуємо ознайомитись:
Башун О.В. Вплив маркетингу і фандрейзингу на трансформацію бібліотек. – Донецьк:УКЦентр, 1999. – 204 с.
Скнар В.К. Платні бібліотечні послуги та ціноутворення // Інформаційні населення України в умовах трансформації суспільства / Нац. парлам. б-ка України. – К.,1999. – С.86-94.

Питання №71 Olga 08/12/2008 × 13:26

Якими інструкціями керуватися при складанні  Заголовку бібліографічного запису ,якщо в Україні не впроваджено міждержавний стандарт  ГОСТ 7.80-2000 і чинного замість нього немає. Наведіть приклад  запису під автором.Дякуємо.

Відповідь: При складанні заголовку бібліографічного запису потрібно керуватися ДСТУ ГОСТ 7.80:2007 "Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Заголовок. Загальні вимоги та правила складання (ГОСТ 7.80-2000, IDT), якому надано чинності в Україні з 1 квітня 2008 р.

Приклад:
Франко, Іван Якович. Лис Микита : поема / Іван Франко. – К. : Фрески, 2008. – 310, [1] c. : іл.

Питання №69 lasha 04/12/2008 × 14:42
Какой документ регламентирует инвентаризацию? Инструкция  по инвентаризации мат. ценностей, расчетов...., утвержденная Главным управлением Госказначейства Украины №90 от 30.10.98. или Методические рекомендации  по бух. учету библиотечных фондов, утвержденные МКиТУ №321-08  от 27.03.08.? Эти документы содержат противоречия в сроках проверки.
Відповідь: Ми теж помітили цю невідповідність. Проте керуватись будемо "Инструкцией по инвентаризации мат. ценностей, расчетов....", утвержденной Главным управлением Госказначейства Украины. Рекомендуємо ще звернутись до МКТУ за консультацією.
Питання №68 lara 04/12/2008 × 11:29
Доброго дня! Будьте ласкаві підкажіть де можна знайти квафікаційні вимоги? І чи може працівник зі стажем бібліотечним 20 років і без вищої бібліотечної освіти мати "провідного бібліотекаря"? Дякую!
Відповідь: "Довідник кваліфікаційних характеристик працівників" (Вип. 81. Культура та мистецтво, Затверджено наказом МКіМ України № 168 від 14.04.2000) можна знайти, зокрема і в інтернеті.

За "Довідником…" кваліфікаційні вимоги до провідного бібліотекаря: "повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст або бакалавр) та підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією бібліотекаря І категорії: для спеціаліста - не менше 1 року, бакалавра - не менше 3 років".

Працівник з бібліотечним стажем 20 років і без вищої освіти може отримати посаду "провідного бібліотекаря", за рішенням кваліфікаційної комісії за результатами атестації, якщо він виконує роботу відповідно кваліфікаційних вимог до цієї посади, по-друге, якщо в штатному розписі є вакантною ця посада.
Питання №67 Svetlana 04/12/2008 × 10:59
Доброго дня, шановні колеги! Ми зіткнулися з такою проблемою: дуже часто російські журнали (напр."Наш современник", "Иностранная литература" та. інш.) не мають чітко визначеного видавництва (присутнє тільки місце видання, назва типографії та засновники). І майже в усіх журналах є позначка копірайту з назвою журнала та роком видання. Здається, що не можуть такі  серйозні видання не мати видавництва. Запитання таке, чи можна в даному випадку використовувати дані з позначки копірайту (напр.: ред. журн. Наш современник), хоча у вихідних даних цього нема? (ред. журн.) Чи всеж таки ставити [б.в.]. Дякуємо за відповідь! k
Відповідь: Якщо не вказано хто видає, то пишемо [б.в.], використовувати дані з позначки копірайту не можна.
Питання №66 Zoryana 03/12/2008 × 10:31
Прошу сказати, чи має право на доплату за вислугу років заввідділом інформаційних технологій та інженер-програміст вузівської бібліотеки?
Відповідь: Ми вже неодноразово писали, що в своїх консультаціях ми керуємось виключно інструктивно-законодавчими документами.

Знайомтесь уважно з постановою КМ "Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек" N 84 від 22 січня 2005 р. (Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 267 ( 267-2005-п ) від 09.04.2005). До "Переліку посад працівників державних і комунальних бібліотек, які провадять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність" відносяться:
Генеральний директор, директор (завідувач) бібліотеки (філії), централізованої бібліотечної системи, їх заступники
Учений секретар
Начальник (завідуючий) відділу (сектором) з основних видів діяльності, їх заступники
і т.д.
Якщо Ви доведете, що керуєте відділом, що відноситься до основних видів діяльності, то і будете мати право. Колега, на жаль, ні.

Питання №65 Olqa 01/12/2008 × 16:40
http://http://www.umsa.edu.ua/biblhome.html

Добрий вечір! Скажіть будь-ласка для визначення категорії вузівської бібліотеки потрібно середньорічна кількість користувачів, які читачі маються на увазі по єдиному читацькому чи обслужені всіма структурними підрозділами.Спасибі.

Відповідь: Навантаження визначається за кількістю обслужених користувачів всіма структурними підрозділами бібліотеки.
Питання №64 Svetlana 01/12/2008 × 16:33

Доброго дня, шановні колеги!

В новому ГОСТі п 5.2.3.4. вказано, що загальне позначення матеріалу подають мовою або у графіці бібліографуючого закладу (тобто державною мовою). Разом із тим в п. 5.2.3.2. перелік термінів для загального позначення матеріалу подано і англійською мовою.

Запитання таке:

1. Чи поширюється правило п. 5.2.3.4. на видання, описані іноземними мовами?

2. І в яких випадках використовується загальне позначення матеріалу англійською мовою? 

Буду вдячна за відповідь!     k

Відповідь: У виданнях, описаних іноземною мовою, загальне позначення матеріалу подають згідно п. 5.2.3.4 - мовою бібліографуючого закладу, тобто державною мовою ( для України - українською).
Загальне позначення матеріалу англійською мовою використовується, коли мова бібліографуючого закладу є англійською.
Питання №63 Olga 28/11/2008 × 22:10
Чи ведеться в ЦБС така форма індивідуального обліку як обліковий каталог? Дякую.
Відповідь: Обов'язково. В методичному виданні "Організація роботи ЦБС"(М., 1985) (розділ "Облік бібліотечного фонду") сказано: "Індивідуальний облік книг і брошур, що включені в єдиний фонд ЦБС, здійснюється відділом комплектування і відділами ЦБ на карточках облікового каталогу..."
Питання №62 nata 28/11/2008 × 12:08

За якими тарифними розрядами повинна відповідати заробітна плата працівників районної бібліотеки (директора, методиста, бібліотекарів відділу обслуговування, заввідділом обслуговування), якщо бібліотека відноситься до третьої групи по оплаті праці? Дякую.

Питання №61 marina 28/11/2008 × 11:17

Де можна знайти про інформаційно-бібліографічсну діяльність Нью-Йоркської публічної бібліотеки

Відповідь: Останнім друкованим російськомовним матеріалом, що наявний у відділі НАРБС є стаття зі збірника 118 "Бібліотекознавство і бібліографія за кордоном" за 1988 рік. Також можемо запропонувати буклет англійською мовою, якщо Вас це влаштує.
Найкраще, мабуть, звернутися безпосередньо до сайту Нью-Йоркської публічної бібліотеки.
Питання №60 kjhf 27/11/2008 × 10:45

Какие документы регламентируют сроки хранения журналов и газет  в библиотеках ?

Відповідь: Традиційно термін зберігання періодичних видань у 5 років регламентувався «Реєстраційною журнальною карткою», яка одночасно була і формою індивідуального обліку цих видань. Далі терміни зберігання документів визначала кожна бібліотека самостійно, виходячи з власних можливостей утримання, технічних умов зберігання, виконання краєзнавчих функцій. Це було рішення або Ради при директорові, або методичне.

Проте, сьогодні терміни зберігання регламентуються КЕКом (кодом економічної класифікації: за яким кодом придбана періодика – 1131(короткотривале зберігання), чи 2110 (довготривале, аналогічне обліку книжкового фонду).

Питання №59 galina 26/11/2008 × 20:07
Скажите, пожалуйста, как должна определяться нагрузка ( читатели, книговыдача) в отделе обслуживания вузовской библиотеки. Этот вопрос особенно актуален при сокращении штата библиотечних работников. Какими документами должна руководствовться библиотека при составлении штатного расписания? Спасибо!
Відповідь: На жаль, відповідь на Ваше питання аналогічне відповіді на питання 52.
Питання №58 Maria 26/11/2008 × 16:27
Здрастуйте, шановні колеги. Переглядала ваш сайт, і у мене виникло кілька запитань. Перше, не зовсім розумію значення терміну "примірний, примірні", що почав зустрічатися останнім часом досить часто. У словнику української мови такого слова не знайшла. Це калька з російського "примерый"?
Друге: назви міст у родовому відмінку в українській мові мають закінчення -а, отже: Києва, Брюсселя, Амстердама.
З повагою, Марія
Відповідь: Дякуємо.
Питання №57 Tatiana 25/11/2008 × 15:00
Подскажите, пожалуйста, на основании какой инструкции осуществляется списание периодических изданий, закупка которых производится по коду 1131? Есть ли  новая инструкция в Украине, аналогичная «Инструкции  о порядке исключения устаревших по содержанию и ветхих изданий и материалов из библиотечных фондов и справочно-информационных фондов» от 18.07.1978г., действовавшая в СССР?
Відповідь: На жаль, нової інструкції немає.
Питання №56 Olga 25/11/2008 × 10:24

Шановні колеги! Наша ЦБС відноситься до групи  А.  Чи повинні періодичні видання ставитись на баланс? Дякуємо.

Відповідь: Згідно п.5. Інструкції МКТ України «Про затвердження методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку бібліотечних фондів» (наказ від 27.03.2008 р. № 321/0/16/-08) «Документи основного фонду (крім періодичних видань) обліковуються на балансових рахунках».
Питання №55 marina 24/11/2008 × 13:58

ПІДСКАЖІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ЯК ГРАМОТНО ПРОВЕСТИ ПРЕМЄРУ І ПРЕЗЕНТАЦІЮ КНИГИ.

Відповідь: Останнім часом традиційну форму проведення масового заходу “прем'єра книги” називають “презентація книги”. Тому для цього заходу використовуються звичні форми роботи: книжкова виставка, присвячена автору; читання уривків книги, їх обговорення; автограф-сесія (якщо автор бере участь у заході, і бажає в його рамках продати книги). Інші форми роботи залежать від технічних можливостей бібліотеки – фотосесія, відео-супроводження, музичний ряд. Але найголовніше – не забудьте зробити прес-реліз (інформаційне повідомлення, що містить в собі новину про організацію, організатора для для публікації в ЗМІ чи іншого оприлюднення) запланованого заходу.
Питання №54 Marina 19/11/2008 × 12:18
Як правильно скласти опис статей з наукового збірника, вісника, енциклопедичного видання? Завчасно Вам вдячна.
Відповідь на Ваше питання Ви можете отримати ознайомившись з консультацією "Бібліографічний запис. Бібліографічний опис" в розділі Матеріали
Питання №53 samodurova 18/11/2008 × 10:09
http://http://www.lib.onu.edu.ua/ua/info/
Шановні колеги!
Поясніть, будь ласка, за яким стандартом оформлюється титульний лист монографії, якщо виходячи з інформації на вашому сайті, ГОСТ 7.4-95 як міждержавний в Україні вважається не прийнятим.
Відповідь: Зважаючи, що в Україні ГОСТ 7.4-96 як міждержавний стандарт не прийнятий, тому маємо користуватись ГОСТом 7.4-86 СИБИД. Издания. Выходные сведения.Але маю зустрічне питання. Де Ви у ГОСТі 7.4-96 бачили оформлення титульного листа монографії ?
Питання №52 Olga 17/11/2008 × 16:15

1.Структура та штатний розклад бібліотеки визначаються на основі типових, затверджуються ректором вищого навчального закладу за поданням директора (завідувача) бібліотеки . Які ще документи потрібні для затвердження структури бібліотеки ВНЗ?

2. Згідно Листа МОН України №1/9-131 від 17.03.2005р., методичних рекомендацій з порядку організації структури бібліотек ВНЗ визначені підрозділи. Але чіткого визначення , які саме основні відділи, не має. Тому гл.бух. встановив 10 розряд завідуючим відділами бібліотеки  3 категорії, як завідуючим інших відділів. Чи є інші документи , які б дозволили вирішити цю проблему? n

Як кажуть - «в каждой избушке свои игрушки»wink. Саме тому, рекомендую з цим питанням звернутись до методичного центру бібліотек ВНЗ - наукової бібліотеки ім. Максимовича. Контактний телефон див. у довіднику АДРЕСИ, ТЕЛЕФОНИ, ФАКСИ, ІНТЕРНЕТ, ЕЛЕКТРОННА ПОШТА, розміщений на нашому сайті.
Питання №51 Tetyana 17/11/2008 × 11:57
Які є типові положення про публічну бібліотеку?
Питання №48 Sveta 11/11/2008 × 16:10
Яким бачите наше дозвілля?
Змістовним
Питання №47 Tafajna 11/11/2008 × 10:16
Скажіть будьте ласкаві, чи можна вносити дипломні, магістерські та курсові роботи у бібліографічний список літератури. Дякую.
Ні, не можна
Питання №46 Svetlana 10/11/2008 × 12:50

Здравствуйте, уважаемые коллеги! У нас в библиотеке возникли разногласия по поводу предписанного источника информации для области заглавия и сведений об ответственности книги.

В новом ГОСТе п. 4.8.4 сказано, что предписанным источником информации для области заглавия и сведений об ответственности является титульный лист - для книг.

 Далее в п. 5.2.6.4. приведены примеры б/о, в которых показано, что сведения взятые с оборота титульного листа, берутся в [ ] (оборот ведь не является предписанным источником для указанных областей?).В п. 5.2.6.5. указаны примеры, в которых в большинстве случаев эти [ ] присутствуют, но в двух примерах их нет, хотя сведения размещены в разных  местах документа (это опечатка ?).

В других изданиях четко указан перечень предписанных источников информации, в которых таковым для области заглавия и сведений об ответственности для книг является титульная страница одинарного титульного листа (Рекомендації щодо складання б/о в картках для каталогів і картотек ..../ уклад. О.Б. Рудич, п. 1.2.2; Справочник библиографа и Ваша презентация). Разьясните, пожалуйста, надо ли брать в [ ] скобки, сведения взятые с оборота титульного листа!

Спасибо за ответ!

Відповідь: Для каждой области описания (областей 8) определенного вида документов установлен предписанный источник информации – один или несколько. Для области заглавия и сведений об ответственности книги – это титульная страница одинарного титульного листа или основная титульная страница и контртитул разворотного титульного листа.

Сведения, заимствованные не из предписанного источника, приводят в квадратных скобках.

Предписанные источники информации для каждой области библиографического описания книги и последовательность их использования приведены в «Российских правилах каталогизации» ч.2..

Завідувачка сектору відділу каталогізації Сосова Л.П

Питання №45 Oksana 07/11/2008 × 11:01

Як правильно скласти бібліографічний опис на книгу-"перевертень"?

Відповідь: Бібліографічний опис на такі видання складається окремо на кожен твір. В зоні примітки і першого, і другого опису зазначається: Кн.-„переверт”. – Вид. в одній обкл. з кн.: назва/автор.

Керрол, Льюїс.

Аліса в Країні Див / Льюїс Керрол; переклав з англ. Валентин Корнієнко за ред. Івана Малковича, [вірші в пер. Миколи Лукаша; худож. Владислав Єрко]. – [Вид. 6-е]. – [К.]: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, [2007]. – 121, [1] с.: іл. – (Книги, які здолали час. – Кн.-„переверт”. – В одній обкл. з кн.: Аліса в Задзеркаллі / Льюїс Керрол. – ISBN 966-7047-19-9.

І. Корнієнко, Валентин, пер. ІІ. Лукаш, Микола, пер. ІІІ. Єрко, Владислав, худож. IV. Малкович, Іван, ред.

Ш 84(4ВЕЛ) (= 432.11)*4{5}”кін. XVIII-XIX ст.”*52*44-17

Питання №44 Lyuda 06/11/2008 × 12:41
допоможіть написати реферат на тему Роль бібліотеки в системі соціальних комунікацій
Реферати, аналітичні огляди та ін. – це індивідуальні завдання, які сприяють поглибленню і розширенню теоретичних знань студентів з окремих тем дисципліни, розвивають навички самостійної роботи з навчальною та науковою літературою. Ця форма індивідуальних завдань рекомендується для теоретичних курсів і дисциплін гуманітарного та соціально-економічного циклів.
Webmaster: Запрошуємо Вас у сектор організації професійної самоосвіти відділу наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи Національної Парламентської Бібліотеки України (кожного робочого дня з 9-00 до 18-00). Або до методичних відділів ОУНБ Вашого регіону.
Питання №43 Natalia 05/11/2008 × 08:53
Шановні колеги! Підкажіть як правильно оформити в бібліотеці куточок споживача (користувача)? Який перелік документів про бібліотеку та її послуги треба представити на ньому? Дякую за допомогу.
«Куточок споживача» це є так звана інформаційна зона бібліотеки, про яку ми писали в методичних виданнях «Місія» та «Публічна бібліотека – центр громади». Пропонуємо ознайомитись з ними, та розглянути ще кілька фотографій інформаційних зон із різних бібліотек України - інформаційна зона.
Питання №42 nataly 03/11/2008 × 11:05
В "Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах" в розділі 2 "Основні терміни і поняття" до брошур відносять книги обсягом 4 - 48 сторінок. А як же книги тимчасового користування, як от календарі, довідник для вступників тощо ? До якого фонду їх відносити, як облікувати -  як брошури чи як книги ?
Пункти 4.1 та 4.9 вищезгаданої інструкції красномовно свідчать, що різниці між обліком брошур та книг немає. Стосовно календарів, якщо вони придбані за кодом 1131, то вони підлягають лише сумарному обліку.
Питання №41 Elena 31/10/2008 × 12:40
http:// crao.crimea.ua

Прокнсультируйте, пожалуйста, какими инструкциями руководствоваться при составлении Положения на алфавитный и систематический каталоги, а также на картотеки. Спасибо!

Відповідь: Рекомендуємо звернутись до ряду видань:

  • Каталоги и картотеки ЦБС: Практ. пособие. (Гос. Б-ка СССР им. В.И.Ленина. – М.: Книга, 1985. -128с.
  • Хартюнова Л.В. Библиотечные каталоги и назначение, виды, историография: учеб. Пособие для студентов библ. Фак.- М., 1992. -70с.
  • Справочник библиотекаря.Изд.2-е, испр. и доп. С-П., «Профессия», 441С.
Питання №40 sveta 30/10/2008 × 10:26

Скажіть, будь ласка, чи потрібно у каталожну карточку писати ISBN? І чи потрібно писати ціну?

Відповідь: Згідно ГОСТу 7.1-2003 (консультація на нашому сайті - http://profy.nplu.org/download.php?lng=uk&pg=205) необхідно обов’язково писати ISBN. Ціна є факультативним показником і бібліотека може прийняти власне рішення
Питання №39 Alina 29/10/2008 × 16:48

Доброго дня! Дайте відповідь, будь-ласка, де можна знайти інформацію про навантаження на двірників, які прибирають прилеглу територію біля бібліотеки, скільки потрібно квадратних метрів на ставку двірника? Де є відображені ці норми?

З повагою, Аліна

Відповідь: Існують «Типові норми часу та норми обслуговування для робітників виробничого персоналу, зайнятих утриманням житлового фонду», затверджені наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 4 серпня 1997 р. N 59.
Питання №38 cergiy 29/10/2008 × 14:31
аналітико-синтетична обробка документів, приклади
Рекомендуємо ознайомитися з таким виданням Стандарты по библиотечному делу.-С.-Пб.:Профессия, 2000 - 511с. Згідно цього видання "аналитико-синтетическая переработка - преобразование документов в процессе их анализа и извлечения необходимой информации, а также оценка составления обобщения и представления информации в виде, соответствующем запросу" /головний бібліотекар відділу каталогізації НПБУ/
Питання №37 ntbvntu 29/10/2008 × 11:42
http://library.vstu.vinnica.ua
Будь ласка, допоможіть закласифікувати по УДК книгу під назвою "Біотехнічні системи медичного призначення (біологічні та біотехнічні системи як об'єкти дослідження)". В книзі йдеться  в принципі про системи, як такі: що таке система, класифікація систем, опис системи; а також про біологічні та біотехнічні системи.
Відповідь: На жаль, наша бібліотека не використовує УДК. Цим займається Книжкова палата України.
Питання №36 Nataliya 28/10/2008 × 12:56
Доброго дня, допоможіть знайти таку для мене важливу інформацію.Індивідуальна робота бібліотекаря з користувачами, її сутність, форми, пошукові засоби відбору джерел, психолого-педагогічні та етичні аспекти індивідуальної роботи бібліотекаря з користувачами??????Не можу ніде знайти.k

Відповідь: Рекомендуємо ознайомитись з такими виданнями:

  • Бородина В.А. Библиотечное обслуживание; Учебно-методическое пособие.-М.: Либерия. 2004.- 166с.
  • «Индивидуальная работа с читателями в ЦБС. Методические рекомендации» (Сост. М.Я.Дворкина) М.- 1987, 55с.
  • Дворкина М.Я. Библиотечное обслуживание: новая реальность. Лекции. / Моск. Гос. Ун-т культуры и искусств. М.: ИПИ «Профиздат», 2003. – 44с. (Современная библиотека. Вып.22) (Кстати, эта работа есть в интернете)
  • Езова С.А. Грани библиотечного общения. Учебн.-метод. пособие. – М.: ИПО Профиздат, 2002. – 159с. (Современная библиотека. Вып.25)
Питання №35 Irina 28/10/2008 × 12:03
http://www.franko.crimea.ua
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, как проводить учет  и хранение CD, если это приложение к книге или журналу и если существует электронный читальный зал в библиотеке? Спасибо!
Відповідь: Рекомендуємо звернути увагу на ГОСТ 7-20-2000 та на Інструкцію з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (Міністерство культури і туризму України 03.04.2007 N 22). Згідно пункту 3.5 вищевказаної Інструкції «Додатки до друкованих документів (мапи, атласи, таблиці, покажчики до географічних назв, ноти, грамплатівки, плакати, птичні диски і т.ін.), якщо вони не мають самостійного значення, окремо не обліковуються. Вони отримують інвентарний номер основного документа.» Це що стосується обліку вказаних Вами видань, а щодо їх збереження кожна бібліотека це вирішує самостійно. Рішення бібліотеки варто закріпити у відповідному документу: положення про електронний читальний зал, або методичне рішення, або ради при директорові. При цьому варто пам'ятати і про дотримання санітарно-технічних норм.
Питання №33 Viktor 27/10/2008 × 12:17
Скажіть будь-ласка, де можна знайти вимоги до титульного листа при написанні дипломної роботи ГОСТ 7.4-77. Якщо можна то надішліть на мій e-mail.
Відповідь: Дійсно, існував ГОСТ 7.4-77 Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу: выходные сведения в издательской продукции. ГОСТ 7.4-77. М.: Издательство стандартов, 1984. Потім його було скасовано і замінено на стандарт ГОСТ 7.4-86, який згодом в Росії було замінено на ГОСТ 7.4-95. Його текст викладено на http://www.drukar.org/upload/literature/Izdania.pdf або http://verstka.otrok.ru/law/gost7495.html. Але там не йде мова щодо вимог до дипломної роботи. Можливо, це вирішується на меншому рівні, наприклад інституту.

В Україні ГОСТ 7.4-95 як міждержавний стандарт не прийнятий.


Webmaster: нажаль, за браком часу, відповіді на e-mail ми надсилаємо тільки у професійно-обумовлених випадках.
Питання №32 Many 25/10/2008 × 13:51

Яке місто в Галичині називали "малим Краковом"? Чому?

Відповідь: Ми обробляємо лише професійні питання і радимо усім шукати відповіді на подібні запити в найближчій публічній бібліотеці або в Інтернеті. Доречі, автори Вікіпедії вважають "малим Краковом" м. Винники - одну з найдавніших осель в околицях Львова (підпорядковане Личаківському району Львівської міської ради). Бажаємо успіхів з пошуків відповіді на запитання "Чому".
Питання №31 nataly 24/10/2008 × 12:09
Яку літературу, крім тієї, що обсягом від 4 до 48 сторінок, відносять до брошурного фонду
Відповідь: До брошурного фонду відносяться брошури. Проте, це сьогодні не має особливого значення, адже згідно Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (Міністерство культури і туризму України 03.04.2007 N 22.) (пункт 3.1.1) всі брошури обліковуються індивідуально, отримуючи інвентарні номери.
StartПопередні10 previous pages [ 101 102 103 104 105 106 107 ] НаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує методичний відділ Національнальної парламентської бібліотеки України (НПБУ). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
Як формування об'єднаних територіальних громад вплине на публічні бібліотеки?
 
позитивно вплине
негативно
не буде впливати
Результати