Бібліотечному фахівцю

Формами бібліотечного обслуговування є абонемент, читальний зал, обслуговування поза бібліотекою та інші форми.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті

Виставлено:

[09.11.2018]

Сучасні тенденції розвитку публічних бібліотек і бібліотечної справи у зарубіжних країнах

[04.10.2018]

Бібліотечна планета, номер 3 за 2018 рік

[15.06.2018]

Бібліотечна планета, номер 2 за 2018 рік

[14.03.2018]

До відома авторів журналу

[13.03.2018]

Бібліотечна планета, номер 1 за 2018 рік

[28.12.2017]

Публічна Бібліотека І Реалізація Завдань Соціальної Політики

[28.12.2017]

Бібліотечна планета, номер 4 за 2017 рік

[28.12.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 4 квартал, 2017 р.

[20.10.2017]

Cемінар для бібліографів «Основні напрями бібліографічної роботи: теорія і практика».

[06.10.2017]

Бібліотечна планета, номер 3 за 2017 рік

[24.09.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 3 квартал, 2017 р.

[23.08.2017]

Тенденції розвитку публічних бібліотек зарубіжних країн

[21.06.2017]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 2 квартал

[09.06.2017]

Бібліотечна планета, номер 2 за 2017 рік

[04.04.2017]

Сучасний літературний процес: Бібліотека. Книга. Читач

Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №6512 Valentina 02/02/2017 × 16:07
Ще раз про програму "Українська книга" і ОТГ.  Ви радили (в пит. №6500,6454)  щоб  бібліотеки ОТГ  напряму співпрацювали  з ОУНБ. Наприклад,  регіональна ОУНБ  з  відділом  комплектування, у штаті  якого 3 спеціалісти,  фізично не може робити той  обсяг роботи  по розподілу книг, який "звалився" на неї з утворенням ОТГ, тому що в області кількість бібліотек, що передані на бюджети ОТГ  постійно зростає. Районна  ЦБС  отримує партію книг в ОУНБ за дорученням, виданим відділом культури і  звітується перед ним за розподілені по філіях книги. Чи  може  районна ЦБС, отримавши  книги в ОУНБ, так само по дорученню з ОТГ віддавати книги на їхні бібліотеки, хоча це різні бюджети?  Наша бухгалтерія категорично проти. Може у Вас інша думка?
Відповідь. Готуємо офіційний запит до Держкомтелерадіо України.
Питання №6511 NINA 02/02/2017 × 14:43
http://schors-biblioteka.edukit.cn.ua
Доброго дня.
В сільській бібліотеці-філіалі в штаті якої 1 працівник, 
з 1.02.2017 року буде зміна кадрів і пердача бібліотечного фонду (6 тис. прим.документів).
Підкажіть будь ласка, протягом якого періоду під час приймання-предачі можуть працювати разом і отримувати зарплату бібліотекар, що здає фонд, та бібліотекар, що фонд приймає?
Дякуємо
З повагою, Сновська ЦБС
Відповідь. Проведення інвентаризації є обов’язковим у разі зміни матеріально відповідальних осіб, а також у разі зміни керівника колективу (бригадира), вибуття з колективу (бригади) більше половини його членів або на вимогу хоча б одного члена колективу (бригади) при колективній (бригадній) матеріальній відповідальності (на день приймання-передачі справ) (див. п.7 ПОЛОЖЕННЯ про інвентаризацію активів та зобов’язань, затверджено Наказом Мінфіну України від 02.09.2014 № 879). Керівник має видати Наказ про організацію приймання-передачі справ документів і майна. Затверджується склад комісії. Головою комісії за результатами роботи комісії складається Акт приймання-передачі справ, документів та майна бібліотеки. В акті приймання-передачі зазначаються такі дані: стан ведення поточного діловодства та збереження документів; наявність облікових регістрів; кількість переданих печаток, штампів (якщо є); опис матеріальних цінностей (меблі, комп’ютери тощо); бази даних (спеціалізовані програми, інтернет-ресурси (якщо є)) тощо. Зазначені відомості базуються на підтвердних документах роботи комісії (інвентаризаційних описах основних засобів та інших нематеріальних активів, актів, довідок), які є невід'ємною частиною акта приймання-передачі.

Працівник, який звільняється не може одночасно працювати із працівником, який працевлаштовується.
Питання №6510 Tanya 02/02/2017 × 12:52
Доброго дня! Прошу допомоги фахівців у  моєму питанні. Маю посаду: завідувач  бібліотеки ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації ( стаж роботи в бібліотеці 27 років, вища бібліотечна освіта). Результати попередньої атестації у 2015 році: бібліотекар І категорії  зі встановленням 11 тарифного розряду. Будь –ласка, дайте роз’яснення, чи можу я в 2017 році пройти позачергову атестацію  на встановлення 12 тарифного розряду разом зі своїми працівниками, які претендують на  встановлення 11 розряду. Оскільки  тарифний розряд залежить від посади і кваліфікацію визначає керівник закладу, а також   «важливо дотриматись міжкваліфікаційного (міжпосадового) співвідношення», то чи можливе автоматичне  встановлення 12 тарифного розряду (за наказом керівника закладу).
Відповідь. Відповідно «Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури» )затверджено Наказом МКТ України від 16.07.2007 N 44 /Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1023-07 ) позачергової атестації не передбачено. Також, повноваженнями атестаційної комісії не передбачено здійснювати підвищення тарифного розряду працівнику.

Не існує «автоматичного встановлення» тарифного розряду. Штатний розпис містить назви посад, чисельність персоналу, оклади за кожною посадою. Штатний розпис розробляють у межах затвердженого фонду заробітної плати. Право встановлювати тарифний розряд працівнику, який приймається на роботу або переходить з однієї посади на іншу, належить до повноважень власника або уповноваженого ним органу відповідно до посади і кваліфікації працівника.
Питання №6509 Olena 02/02/2017 × 08:30
http://www.lib-krm.org
Добрий день! Наше питання щодо платних послуг. Чи можна включити до переліку платних послуг по ЦСПБ таку - Роздрук кольорових сторінок з книжок, брошур, журналів, документів з фондів бібліотеки.  Ми виконуємо таку послугу за однією ціною із фотокопіюванням, репродукуванням, ксерокопіюванням. Але витрати на матеріали  для кольорового роздруку за ціною більші, ніж для чорно-білого друку. Чи можемо ми своїм рішенням ввести таку платну послугу? Адже у "Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній комунальній власності" така послуга відсутня.
Дякуємо за відповідь.
Відповідь. Так, Ви можете здійснювати кольоровий роздрук. У той же час, нагадуємо, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 12 грудня 2011 р. N 1271 вищезазначену послуга не включено до Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури, заснованими на державній та комунальній формі власності. Відповідно до ч.4 ст. 13 Бюджетного кодексу України власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Але, кошти, отримані за кольоровий роздрук не можна буде використати на покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бібліотекою згідно з її основною діяльністю. Кошти, отримані за кольоровий роздрук будуть перерозподілятись на інші потреби бюджетних установ (наприклад, оплату комунальних послуг, енергоносіїв тощо).
Питання №6508 ALLA 01/02/2017 × 16:30
Доброго дня !Дякую за відповідь №6504.Після фінансової перевірки в коледжі всім лаборантам і мені хто працює після 1996 року чи змінив посаду встановили відпустку 24 к.д. Мої колеги бібліотекарі отримують 28 к. д.Я вияснила на яких підставах мене перевели з28 к.д. на 24 к.д. До введення в дію Закону України «Про відпустки», тобто до 1 січня 1997 року, відповідно до діючої на той період постанови Ради Міністрів СРСР від 21.04.49 р. № 1577 «Об отпусках работникам научно-исследовательских, учебных и культурно-просветительных учреждений» директорам, їх заступникам з наукової роботи, завідуючим філіями, відділеннями, відділами, секторами, кабінетами и читацькими залами, головним і старшим бібліографам, головним та старшим бібліотекарям, бібліотекарям-перекладачам, бібліотекарям та бібліографам, бібліографам-редакторам, старшим редакторам, редакторам-спеціалістам і редакторам навчальних закладів усіх типів відпустка надавалася тривалістю 24 робочих дні.
З прийняттям Закону України «Про відпустки» всі види передбачуваних законом відпусток надаються у календарних днях.
Відповідно до п.2 постанови Верховної Ради України від 15.11.96 р. № 505 «Про порядок введення в дію Закону України "Про відпустки" з урахуванням змін, внесених Законом України від 2 листопада 2000 року N 2073 «Про внесення змін до Закону України "Про відпустки", за біліотечними працівниками зберігається на весь час їхньої роботи в даному навчальному закладі на тих же посадах відпустка тривалістю 28 календарних днів.
Таким чином, якщо працівник, починаючи з 1980 року і по даний час, працює на посаді бібліотекаря навчального закладу, йому має надаватися щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів .Так яка відпустка у мене?
Відповідь. Якщо Ви працюєте у коледжі з 1980 року на посаді бібліотекаря і за цей час не мали змін у категорії – за Вами зберігається відпустка більшої загальної тривалості (28 днів), ніж визначено відповідно до законів та інших нормативно-правових актів України (п. 2 Постанови ВР України Про порядок введення в дію Закону України "Про відпустки" від 15.11.1996 № 505/96-ВР).
Питання №6507 Zoya 01/02/2017 × 12:11
Добрый день!
Подскажите пожалуйста (библиотека публичная центральная) можно ли в дневнике работы библиотеки не вести учет выдачи литературы по отраслям, т.к. в отчетах подаем информацию за выдачу книг и периодики(журналы) и по языкам.
Заранее спасибо.
Відповідь. Так, можете, прийнявши відповідне методичне рішення.
Питання №6506 Olena 01/02/2017 × 09:21
Доброго дня. Допоможіть визначити індекс на видання: Гирич І.Б.Істричний путівник по Києву. Український Київ ХIХ - поч. ХХ ст.:культо-рологічний есей/ Ігор Гирич. - К.: Укр. пропілеї, 2016. - 710с. 26. 89(4УКР-2К)я2   чи    63.3(4УКР)я2. Дякую.
Відповідь. Індекс на це видання 63.3(4УКР)я2 .

Гол. бібліотекар ВК – Різніченко С.
Питання №6505 Tana 31/01/2017 × 19:53
Добрый вечер! Подскажите пожалуйста имеет ли право руководство ВУЗА требовать от сотрудников написать добровольно заявление на понижение зп с 11 разряда библиотекаря 1 кат. на 9 разряд,мотивируя,что данные рекомендации предложены проверяющими аудиторами.И какие нормы законодательной базы подтверждают вышеуказанные требования?
Відповідь. Тарифний розряд відповідає певній посаді. Відповідно Додатку 3 до Наказу МКТ України № 745 бібліотекар I категорії має 8-11 розряд. Конкретний розмір тарифного розряду визначено у штатному розписі і залежить від розрядів, які встановлено керівникам (зав. відділу, зав. сектору, гол. бібліотекарю), адже важливо дотриматись міжкваліфікаційного (міжпосадового) співвідношення. Зміна розряду у межах однієї посади (бібліотекаря I категорії) передбачає знижений розмір окладу (ставки), що підпадає під дію ч. 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України. У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Але, зміна істотних умов праці може бути визнана законною тільки в тому випадку, якщо буде доведена наявність змін в організації виробництва і праці.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у Листі від 27.09.2012 р. № 10-1389/0/4-12 уточнив: зміна істотних умов праці, зокрема зменшення заробітної плати, може бути визнана законною тільки в тому випадку, якщо буде доведена наявність змін в організації виробництва і праці, а не лише повідомлення працівника в установлений законом строк. Можливо затверджений фонд оплати праці не дозволяє у повному обсязі забезпечити виплату заробітної плати. Є інші шляхи економії і не лише за рахунок бібліотечних працівників.
Питання №6504 ALLA 31/01/2017 × 09:04
Доброго дня! У мене запитання: працюю в бібліотеці коледжу з 2010 року, до 2015 року відпустка складала 28 календарних днів .а з 2016 року встановили  відпустку 24 календарних днів.керуючись тим .що я працюю в бібліотеці після 1996 року.Чи це правомірно?
Відповідь. Відповідно ст. 6 ЗУ «Про відпустки» щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. Відповідно до ст.8 працівникам може надаватись додаткова відпустка за особливий характер праці. Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Пропонуємо з’ясувати на якій підставі до 2015 року Вам надавали відпустку тривалістю 28 к.д. ЗУ «Про відпустку» прийнято у 1996 році.
Питання №6503 alla 31/01/2017 × 08:29
Уточнение к вопросу №6502. Работаю в библиотеке вуза.
Питання №6502 alla 31/01/2017 × 08:23
Здравствуйте, подскажите пожалуйста, приравнивается ли диплом филолога к диплому библиотекаря.?  У меня высшее филологическое образование.Работаю библиотекарем 1 категории, стаж 35 лет.  Имеет ли право руководство перевести с 11 разряда на 9, ссылаясь на то, что нет диплома библиотекаря?
Відповідь. Це різні дипломи. Але, зміна умов оплати праці фахівця в бік погіршення (переведення з 11 на 9 розряд) на підставі відсутності фахового диплому і при наявності 35-річного бібліотечного стажу (+ атестація, курси підвищення кваліфікації) - не відповідає статтям чинного КЗпП України.
Питання №6501 inna 30/01/2017 × 15:22
Доброго дня! Підкажіть будь ласка, площа бібліотеки налічує 450 кв. м., яку прибирає одна прибиральниця ( працює на 1,5 ставки згідно Штатного розкладу бібліотеки) під час перевірки зроблено зауваження, що змінились норми навантаження – площа прибирання 500 кв. на одного прибиральника. Підкажіть будь ласка, як називається цей документ і де з ним можна ознайомитись? І ще питання - якщо у разі переведення прибиральниці з 1,5 ставки на 1,0 ставки потрібно її попереджати за два місяці згідно КЗпП.
Відповідь. Відповідно до Міжгалузевих норм чисельності робітників, що обслуговують громадські будівлі, затверджених наказом Мінпраці від 11.05.2004 р. N 105, норма обслуговування технічної бібліотеки одним прибиральником службових приміщень при коефіцієнті заставляння 0,6 і більше становить 550,8 м2. У той же час, пропонуємо уважно проаналізувати Лист Мінсоцполітики від 27.02.2015 р. N 78/13/116-15. Ознайомившись із документами Ви прорахуєте навантаження і приймете відповідне рішення.
Питання №6500 ivanna 30/01/2017 × 12:28
Доброго дня! Дайте, будь-ласка, роз'яснення : бібліотеки, які були філіями ЦБС до моменту об'єднання населених пунктів у ОТГ отримували централізовано через відділ комплектування і обробки літератури ЦБС книги, отримані відповідно до Державних програм поповнення фондів. Наразі певна кількість бібліотек передана повністю з балансу ЦБС на баланси ОТГ. Яким чином ці бібліотеки мають отримувати літературу Державних програм, адже обласна бібліотека, яка отримує дану літературу працює лише з ЦБС, а ЦБС відповідно тільки зі своїми філіями. Зрештою, бібліотеки ОТГ залишаються без відповідного комплектування. Як бути в такій ситуації? Дякую.
Відповідь. 1. Бібліотеки ОТГ не залишаються «без відповідного комплектування». Відповідно п. 7.1. Розділу VII Порядку реалізації бюджетної програми «Випуск книжкової продукції за програмою «Українська книга» (затверджено Наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України 28.11.2012 № 313): книжкова продукція, випущена за державним замовленням, розповсюджується шляхом безоплатної передачі відповідно до розподілу, що здійснюється державним замовником з урахуванням результатів попереднього вивчення потреби у такій продукції, для поповнення фондів публічних бібліотек (загальнодоступних), у тому числі спеціалізованих (для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами), спеціальних бібліотек (академій наук, науково-дослідних інститутів, навчальних закладів, музеїв, підприємств, установ, організацій), для забезпечення дипломатичних представництв України та українських громад за кордоном, культурно-просвітницьких товариств національних меншин та для задоволення інших загальнодержавних потреб. При цьому література, яка виходить мовами національних меншин України, передається бібліотекам товариств національних меншин України для задоволення культурно-освітніх потреб. У разі прийняття рішення про припинення юридичних осіб, визначених в абзаці першому пункту 7.1 цього розділу, шляхом ліквідації видання повертаються до Держкомтелерадіо.

У разі прийняття рішення про припинення юридичних осіб, визначених в абзаці першому пункту 7.1 цього розділу, шляхом реорганізації видання передаються до Держкомтелерадіо за умови, що правонаступник або правонаступники не заперечують проти такої передачі.

У випадку отримання Держкомтелерадіо видань, виданих за рахунок коштів державного бюджету, відповідно до цього Порядку Держкомтелерадіо передає їх юридичним особам, зазначеним в абзаці першому пункту 7.1 цього розділу.

2. Дане питання бібліотеки ОТГ мають узгодити з регіональною ОУНБ.
Питання №6499 Helena 30/01/2017 × 10:02
1.Чи мають право на отримання надбавки за особливі умови праці (до 50%) методист та бібліограф бібліотеки вищого навчального закладу?
2. Дайте будь ласка визначення поняття "єдиний читач" та "фактично обслугований" (для бібліотек вищих навчальних закладів)
Відповідь. 1. Відповідно додатку до Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 2005 р. N 84 /Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/84-2005-%D0%BF методист і бібліограф мають право отримувати надбавку за особливі умови роботи у граничному розмірі 50 відсотків посадового окладу.

2. Пропонуємо ознайомитись із Таблицею 2. Облік користувачів методичних рекомендацій «Технологічні аспекти обслуговування користувачів», представленими на нашому сайті у розділі Матеріали, лінк - Рекомендації /Режим доступу: http://profy.nplu.org/file/tech-aspect.pdf , або Розділом II. Користувачі, відвідування, звернення до бібліотеки ІНСТРУКЦІЇ щодо заповнення форми звіту N 6-НК "Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України" (затверджено Наказом МКТ України від 05.12.2007 N 75 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1385-07 ).
Питання №6498 Nadiya 28/01/2017 × 11:54
Доброго дня! Скажіть, будь ласка, якщо вихідні дня припадають на відрядження, чи повинна адміністрація надати їх працівникові в інші дні? І скільки зараз становлять щодобові виплати по відрядженню. Дякую.
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із п.п. 8 – 12 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон (затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59 (із змінами) /Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0218-98.
Питання №6497 Ivanкa 27/01/2017 × 20:02
Чи потрібно із зміною посадових окладів вносити зміни до Колективного договору ЦБС?
Відповідь. Так, потрібно. З 1 січня 2017 року МЗП не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів і зарплати працівників, а також інших виплат. Відповідні зміни внесено до ст. 96 КЗпП і ст. 6 ЗУ «Про оплату праці».
Питання №6496 Anatoliy 27/01/2017 × 17:09
Доброго вечора. До Нового року я  отримував заробітну плату по 8 тарифному розряду. Чи змінився мій тарифний розряд з 1 січня 2017 року, в зв’язку зпідвищенням мінімальної зарплати з 8-го на 10-й. Дякую.
Відповідь. Ваш 8 тарифний розряд залишається 8-им. З 1 січня 2017 року змінено розмір «базового» посадового окладу, який становить 1600 грн. Додатково див. відповідь на питання № 6475.
Питання №6495 Lyba 27/01/2017 × 14:07
Доброго дня!
Як записувати користувачів в бібліотеку, якщо в нових пластикових паспортах немає відмітки про прописку. Дякую.
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із відповіддю на питання № 6451.
Питання №6494 lesja 27/01/2017 × 13:19
Поясніть будь ласка, які бібліотеки відносяться до інших, згідно Наказу №745.
Відповідь. Див. відповідь на питання № 6492.
Питання №6493 Katerina 26/01/2017 × 23:23
Доброго дня! Допоможіть, будь ласка, розібратися в таких питаннях:

1. В липні 2015 року я звільнилась з посади бібліотекаря І категорії (9 розряд) ОУНБ (маю повну спеціальну вищу освіту (2009-2014) та бібліотечний стаж 18 років) і влаштувалась на посаду бібліотекаря загальної бібліотеки окремого факультету ВНЗ (за штатним розкладом - бібліотекар-фахівець) . Але, як виявилось, за 7-м тарифним розрядом, в вересні 2016 року мені було присвоєно 8-й розряд.

Питання:
  • Чи мав право роботодавець встановлювати розряд нижчий, ніж той, з яким я звільнилась?
  • Чи є в мене підстава вимагати 10 розряд та посаду, наприклад, провідного бібліотекаря?

2. Бібліотечний фонд бібліотеки ВНЗ - 15000 примірників + близько 2000 електронних видань + невеличкий фонд періодичних видань, зареєстровано 300 користувачів, середня денна відвідуваність - 20 кор., середня денна книговидача - 50 прим.+ електронні видання. Є комп'ютер з доступом в інтернет для користувачів та БФП.

Питання:
  • Чи є підстави для розширення штату хоча б на одну одиницю?
  • Чи можу я бути призначена на посаду завідуючої бібліотекою, якщо в мене немає підлеглих?

Дякую!
Відповідь. 1. ВНЗ має свій штатний розпис, який передбачає певні посади в бібліотеці. Розряд встановлюється у відповідності до наявних посад, зазначених у затвердженому штатному розписі. Отримати вищий розряд можливо при наявності відповідної вакантної посади.

2. Якщо Ви розрахуєте своє навантаження і зумієте довести, що бібліотека потребує збільшення штату – маєте право направити керівництву обґрунтовану пропозицію. Якщо штатним розписом передбачена посада зав. бібліотеки – Ви можете бути призначені на дану посаду, навіть без підлеглих.
Питання №6492 lesja 26/01/2017 × 15:43
Поясніть будь ласка, які бібліотеки відносяться до інших, згідно Наказу №475.
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із Додатком 7 до Наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 N 745 /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1285-05/page5 та ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» від 27.01.1995 № 32/95-ВР /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/32/95-%D0%B2%D1%80 .
Питання №6491 Olena 26/01/2017 × 14:58
Розкажіть, будь ласка, які розряди та категорії встановлюються шкільним бібліотекарям. Хто їх встановлює? (Навчальний заклад?) Якому розряду відповідає яка категорія? Що робити, якщо розряд відомий (8-10), а категорію не встанавлювали? Наприклад. Працюю в шкільній бібліотеці 10 років. Закінчила ХДАК за фахом, магістр (2013-2014 н.р.). 9 розряд. До цього працювала вчителем російської мови та літератури (ІІ категорія). Через рік планується атестація. Якою буде розряд та категорія? Дякую.
Відповідь. 1. Тарифний розряд залежить від посади. Розміри тарифних розрядів і коефіцієнтів з оплати праці затверджено Наказом МКТ України за № 745 від 18.10.2005 (із змінами) /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1285-05 ). Кваліфікаційні вимоги до посад визначає Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 81. Культура і мистецтво. Розділ «Бібліотеки, централізовані бібліотечні системи»), затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України № 168 від 14 квітня 2000 р.

2. Тарифний розряд, кваліфікацію визначає керівник закладу. Враховується і штатний розпис установи.

3. Атестаційна комісія не має повноважень підвищувати чи зменшувати кваліфікаційний розряд (див. п.4.6. ПОЛОЖЕННЯ про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури, затверджено Наказом МКТ України 16.07.2007 N 44 /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1023-07 ).
Питання №6490 Janna 26/01/2017 × 14:12
Доброго дня! Скажіть будь ласка, якщо у шкільній бібліотеці 2 працівники - один з них має вищу професійнуосвіту, а другий середню професійну. Хто з них має право бути завідуючим? І за якими критеріями визначається завідуванян?
Дякую!
Відповідь. Відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 81. Культура і мистецтво. Розділ «Бібліотеки, централізовані бібліотечні системи»), затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України № 168 від 14 квітня 2000 р.
Питання №6489 Inna 26/01/2017 × 13:47

 Якщо назва книги: "Юрій Анатолійович Хоптяр", або "Петро Тронько - історик, краєзнавець", як визначити авторський знак? Справа в тому, що в "Авторських таблицях" Хавкіної за 1979 рік в п.10-му вказано, що авторський знак визначаться по прізвищу, а в наступних виданнях цей пункт відсутній.

Відповідь. Авторський знак складається з першої букви прізвища автора (або першої букви першого слова заголовка книги, якщо не зазначено автора) та числа, відповідного початковому складові цього прізвища чи заголовка. У Вашому випадку авторський знак визначаєте за прізвищами: Хоптяр і Тронько.
Питання №6488 galina 26/01/2017 × 13:41
Доброго дня! Підкажіть, будь- ласка,  скільки читачів і яка  книговидача і відвідування має бути у районній дитячій бібліотеці при четвертій групі оплати праці. Будемо дуже вдячні за відповідь.
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із Додатком 7 «ПОКАЗНИКИ для віднесення до груп за оплатою праці керівних працівників бібліотек та централізованих бібліотечних систем» до Наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 N 745 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1285-05/page5 .
Питання №6487 galina 26/01/2017 × 10:06
Доброго дня! Ми перейшли на 4-ту групу оплати праці. Чи можна працівникам, які мають більше як 30 років стажу присвоїти 11 розряд, на посаді бібліотекаря ? Чи правомірно, що нам зняла начальник відділу культури  50%  надбавку і чи підлягає вона поверненню і чи фіксується вона в штатному розписі?
Відповідь. 1.Тарифний розряд залежить від посади, але не від стажу. 2. Постанову КМУ № 1073 від 30.09.2009 (із змінами) ніхто не відміняв. Розмір надбавки за особливі умови роботи встановлюється у граничному розмірі 50 відсотків посадового окладу. Це може бути і 50%, і 40%, і 25% і т.п.
Питання №6486 maria 26/01/2017 × 10:00
Доброго дня! Просимо дати відповідь на таке запитання: районна бібліотека перейшла з 3-ї групи оплати праці на 4-у. Згідно Наказу від 18.10.2005 № 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" з 1 січня 2009 року  відсутні розряди напроти графи - головні: бібліотекар, бібліограф, методист.
Поясніть, чи зберігаються ці посади при 4-ій групі оплати праці і за яким розрядом?

Щиро дякую за відповідь.
Відповідь. Посади головних: бібліотекаря, бібліографа, методиста не передбачено для бібліотек за IV групою оплати праці .
Питання №6485 Tetjana 25/01/2017 × 13:58
Доброго дня, шановні колеги! Скажіть, будь ласка, чи є підставою для реорганізації (з подальшою ліквідацією) районної бібліотеки наказ начальника відділу культури РДА. На сесії районної ради питання не розглядалося.
Відповідь. Це залежить від обсягів повноважень, які районна рада делегувала райдержадміністрації.
Питання №6484 Viktoria 24/01/2017 × 16:29
Доброго дня. Я працюю в шкільній бібліотеці на 1ставку зав. бібліотекою і 0,5 ставки бібліотекарем.  50% надбавку мені нараховують тільки на ставку зав. бібліотекою, а на 0,5 ставки бібліотекаря - ні.  Чи законно це?
Відповідь. Просимо уточнити, а яким чином оформлені Ваші трудові відносини? Ви отримуєте доплату: за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника; за суміщення посад; за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт? Дозволимо нагадати, що зазначені види доплат не встановлюються керівникам бюджетних установ, закладів та організацій культури, їх заступникам (див. п.4 Наказу МКТ України від 18.10.2005 N 745).
Питання №6483 Natalia 24/01/2017 × 11:42
Доброго дня! Розясніть, будь-ласка, чи може бібліотекар, працюючий на повну ставку (40 годин на тиждень), укладати короткорстроковий трудовий договір з громадською організацією на виконання робіт з отриманням винагороди (гонорар)?
Відповідь. Ми не можемо надати вичерпну відповідь, адже Ваш запит потребує уточнень. Так, сумісництво передбачає виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом. З працівником, який працює за сумісництвом, укладаються окремі трудові договори: за основною роботою і за сумісництвом. На відміну від сумісництва, додаткова робота у порядку суміщення професій (посад) провадиться працівниками за одним трудовим договором, на одному підприємстві, в установі, організації поряд з основною роботою і в межах установленої тривалості робочого дня.

Тому, звертаємо Вашу увагу на: Постанову Ради міністрів СРСР від 4 грудня 1981 р. №1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» /Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/v1145400-81 , Наказ Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну № 43 від 28 червня 1993 р. /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0076-93 , п.15 Постанови пленуму Верховного суду України від від 24.12.1999 № 13 /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-99?nreg=v0013700-99&find=1&text=%F1%F3%EC%B3%F9%E5%ED%ED%FF&x=0&y=0.
Питання №6482 Roman 24/01/2017 × 10:37
  1. Чи потрібно на підручники ставити інвентарні номери? 2. Чи потрібно вести інвентарну і сумарну книгу на підручники та художню літературу? 3. Яка процедура списання старих підручників і якими документами оформити це списання? Будь-ласка, надайте інструкції, нормативно-правові акти, Закони України.
Відповідь. 1. Ні, не потрібно. Пропонуємо опрацювати «ІНСТРУКЦІЮ про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації» (затверджено Наказом Міністерства освіти і науки України від 02.12.2013 № 1686 /Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z2137-13 ).

2. Ведуть дві Книги сумарного обліку (1 – на підручники, 2-гу – на фонд художньої літератури). Пропонуємо опрацювати «ІНСТРУКЦІЮ з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах» (затверджено Наказ Міністерства культури і туризму України від 03.04.2007 N 22 /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0530-07 ). Індивідуальний облік книг і брошур (художня література) здійснюється шляхом присвоєння кожному примірнику інвентарного номера. Формою ведення індивідуального обліку книг і брошур є Інвентарна книга.

3. Вилучення підручників здійснюється відповідно до Інструкції № 1686 від 02.12.2013 р. Форма АКТу списання вилучених документів з бібліотечного фонду затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818 /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1336-16.

4. За додатковою інформацією пропонуємо звернутись до головного науково-методичного центру мережі освітянських бібліотек - Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського /Режим доступу: Телефон для довідок: (044) 467-22-14; Тел/факс: 440-35-48; E-mail: dnpb@i.ua
Питання №6481 natalia 24/01/2017 × 09:52
Згідно програми "Книговидання та книгорозповсюдження" за кошти  місцевого (районного) бюджету були випущені книги місцевого автора краєзнавчої тематики.  Скільки книг має отримати автор в особисте користування як автор? Або згідно якого положення чи закону йому  належить скількись екземплярів? Дякуємо!
Відповідь. Зазвичай за взаємною згодою сторін це прописується у розділі Права та обов'язки сторін відповідного письмового Договору, де обумовлюється кількість безплатних (авторських) примірників, які видавництво зобов'язане видати авторові (упоряднику, перекладачеві). У радянські часи така кількість була суворо регламентованою: авторові – 10 примірників (ця кількість була незмінною навіть у випадку, коли книгу писав колектив авторів, наприклад, з 12-15 осіб), перекладачу – 5, упоряднику – лише 2.
Питання №6480 Vita 24/01/2017 × 09:22
Чи обов'язково вилучати з фонду літературу видавництв Росії минулих років (до 2016 року)? Чи є перелік забороненої літератури? Якщо є - підкажіть посилання. Якщо треба списати - то згідно якої регламентуючої документації?
Відповідь. НАВІЩО з БФ вилучати літературу видавництв Росії минулих років?! Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 4 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» вищезазначеного Закону заборона використання символіки комуністичного тоталітарного режиму не поширюється на випадки використання такої символіки «в експозиціях музеїв, тематичних виставках, Музейному фонді України, а також бібліотечних фондах на різних носіях інформації».

Вилучення з бібліотечних фондів конкретної бібліотеки будь-яких творів, а так само внесення творів до Державного реєстру національного культурного надбання, створення їх страхових копій тощо здійснюється виключно на загальних підставах, передбачених статтями 15-18 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», у порядку, встановленому Міністерством культури України.

Звертаємо увагу на список російських видань, заборонених до ввезення на митну територію України /Режим доступу: http://ukranews.com/ua/news/347663-povnyy-spysok-zaboronenykh-v-ukraini-rosiyskykh-knyg .
Питання №6479 Ilona 24/01/2017 × 03:28
Поясніть, будь ласка, доплати бібліотекарям нараховують від 3200? Аванс отримала як і в минулому році. Дякуємо.
Відповідь. Ні. З 01.01. 2017 року виросли ставки єдиної тарифної сітки, які регулюють зарплати. Ставка першого тарифного розряду дорівнює прожитковому мінімуму – 1600 гривень. Від Єдиної тарифної сітки (ЄТС) встановлюється оклад. Чим вища кваліфікація – тим вищий коефіцієнт тарифної сітки, і, відповідно, вищий оклад. Від окладу нараховуються різноманітні надбавки, доплати. Додатково див. відповідь на питання № 6475.
Питання №6477 Elena 22/01/2017 × 13:39
Доброго дня!  Будь - ласка, роз'ясніть, директор ЦБС знаходиться на лікарняному, його тимчасово заміщує методист. Чи має він право звільнити працівника з роботи за власним бажанням.
Відповідь. Якщо установчими документами не обумовлено порядку призначення виконуючого обов’язки за посадою тимчасово відсутнього директора, відповідне рішення директор приймає особисто. Утім, покласти тимчасове виконання своїх обов’язків на іншого працівника(заступника, керівника структурного підрозділу тощо) директор може за таких умов: виконання обов’язків директора у разі його тимчасової відсутності передбачено посадовою інструкцією працівника;

працівник надав згоду на тимчасове виконання обов’язків директора.

Установчими документами підприємства (статутом, положенням) можуть установлюватися обмеження для працівника, який тимчасово виконує обов’язки директора. Інформацію про такі обмеження слід зазначити у тексті наказу про покладання обов’язків та делегування повноважень — із посиланням на відповідний пункт статуту (положення). Якщо таких обмежень статутом (положенням) не визначено, працівник, на якого покладені обов’язки директора, наділяється всіма його повноваженнями.
Питання №6475 lidija 21/01/2017 × 11:17
Доброго дня. Я працюю в сільській бібліотеці, маю вищу освіту, 26 років фахового стажу мала заробітню плату 3679 грн. Чому з нового року я буду отримувати таку саму зарплату? Коли мінімальна - 3200 і по ідеї до неї повинні доплюсовуватись надбавка за вислугу років, категорія спеціаліста. Поясніть, будь ласка. Дуже дякую.
Відповідь. Звертаємо увагу, що з 01.01 2017 року не застосовується мінімальна заробітна плата (3200 грн.) як розрахункова величина при побудові схеми посадового окладу. Із 01.01.2017 посадові оклади (тарифні ставки) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери розраховуються виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, визначеного у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, який у 2017 році становить 1 600 гривень. Наприклад, Ви маєте 12-ий тарифний розряд (1600 грн. х 2,12 = 3392 грн.). На підставі діючого законодавства Ви отримуєте доплату за вислугу років (30% від посадового окладу від 3392= 1017,60 грн.) та доплату за особливі умови праці ( до 50-ти %, наприклад 30 % - 1017,60 грн.). Сумарно, місячна заробітна плата становитиме: 3392 + 1017,60 + 1017,60 = 5427,20 гривень. У відповідності до приклада можете зробити власні розрахунки.
Питання №6474 maria 21/01/2017 × 10:54
Доброго дня! У мене виникло запитання такого характеру: у бібліотеці-філії ЦБС працює людина по сумісництву на час декретної відпустки основного працівника з 1 червня 2016 року. Право на відпустку вона має і хоче скористатись цим правом, але після відпустки людина планує звільнитись. Питання: скільки днів відпустки їй надається і який розмір оздоровчих їй повинні нарахувати? Дякую за відповідь.
Відповідь. Якщо працівник працює за сумісництвом, відповідно, він має основне місце роботи. Як правило, відпустка на підприємстві, де працівник працює за сумісництвом, надається в той самий час, коли працівник йде у відпустку за основним місцем роботи. Але, згідно з чинним законодавством, сумісник може по-різному брати свої щорічні відпустки за обома місцями праці. Тривалість відпустки за сумісництвом така сама, як і тривалість відпустки за основним місцем роботи, і не може бути меншою за 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору за сумісництвом. Відповідно до ст. 19 Закону України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці», працівники-сумісники отримують зарплату за фактично виконану роботу. Тому виплата відпускних розраховується виходячи із фактичного сумарного заробітку за розрахунковий період і фактично відпрацьованого часу. Порядок розрахунку відпускних або компенсації за невикористану відпустку для таких працівників такий самий, як і порядок розрахунку відпускних тим працівникам, для яких це місце роботи є основним.
Питання №6473 Iruna 20/01/2017 × 16:17
шкільний бібліотекар стаж 22роки освіта культурно-освітнє училище -бібліотечний спеціаліст курси підвищення кваліфікації 2016 рік  на яку категорію я можу претендувати?
Відповідь. Пропонуємо ознайомитись із Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 81. Культура і мистецтво. Розділ «Бібліотеки, централізовані бібліотечні системи»), затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України № 168 від 14 квітня 2000 р. /Режим доступу: http://profy.nplu.org/file/500-legal-domen.pdf та Наказом МКТ України «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 № 745 (із змінами) /Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1285-05 (див. Додаток 2, Таблицю 4 та Додаток 3 Таблицю 1).
Питання №6472 yana 20/01/2017 × 14:16
Добрий день!
До Вас звертаються шкільні бібліотекарі Сарненського району Рівненської області. Скажіть, будь ласка, чи правомірно поступила районна рада, яка на позачерговій сесії 20.01.17 прийняла рішення зняти 50% посадового окладу за особливі умови роботи (включаючи і січень місяць), а з березня місяця примусово відправляють у відпустку за свій рахунок на 14 днів.( дні розбивають:3дні в березні, 3 дні в квітні, і 8 днів червень-липень)
Відповідь. 1. На нашу думку - не правомірно, адже районна рада не має повноважень відміняти дію постанов КМУ. Відповідно Постанови КМУ від 30.09.2009 № 1073 (із змінами) бібліотечним працівникам встановлюється надбавка за особливі умови роботи у граничному розмірі 50 відсотків посадового окладу.

2. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін (ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80/page2 ) надаються лише за бажанням працівника, а не з ініціативи роботодавця. Тобто примусове відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця в установленому порядку має бути притягнено до відповідальності.
Питання №6471 Olena 20/01/2017 × 02:34
Доброго дня. Цікавить питання: хто в бібліотеці має проінформувати працівника про його тарифний розряд (завідуюча, бухгалтер)? Дякую.
Відповідь. Відповідно до вимог статті 110 КЗпП України, частини першої статті 30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов’язаний при кожній виплаті заробітної плати повідомити працівника про такі дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці: а) загальна сума заробітної плати з розшифровкою за видами виплат; б) розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати; в) сума заробітної плати, що належить до виплати.
Питання №6470 Lyudmila 19/01/2017 × 13:49
1. чи повинен художник бібліотеки складати на себе річний план роботи (всі по попередні роки від мене це не вимагалося)?
2. чи повинна я брати на себе додаткову бібліотечну чи масову роботу для виправдання бібліотечної надбавки до зарплати?
Художник 1-ої категорії обласної дитячої бібліотеки.
Відповідь. Так, художник розробляє індивідуальний план роботи на поточний рік. План роботи має відповідати тим завданням та обов’язкам, що зазначені у посадовій інструкції художника. Складання плану роботи на рік передбачає використання «Типових норми часу на основні процеси бібліотечної роботи» (затверджено Наказом Міністерства культури і туризму України | №1631/0/16-08 від 29.12.08 /Режим доступу: http://udpu.org.ua/files/biblioteka/Zagdoc/Tupovinormushasy.pdf ).

Якщо працівнику бібліотеки доручили виконання обов’язків іншого працівника на період його відпустки (хвороби, мобілізації тощо), то таку додаткову роботу можна оформити як виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника або як тимчасове заступництво.
Питання №6469 Nadiya 19/01/2017 × 10:50
Які повинні бути картотеки в дитячій бібліотеці?
Відповідь. Обов’язковими мають бути СКС та картотека обліку періодичних видань. Тематичні картотеки створюють у відповідності до потреб Ваших користувачів. Додатково пропонуємо переадресувати запит до НБУ для дітей /Режим доступу: http://chl.kiev.ua/cgi-bin/sp/ .
Питання №6468 Larisa 18/01/2017 × 15:10
Добрий день! Прошу фахівців у моєму питанні. У нашій бібліотеці, яка є сільською самостійною та не юридичною, працює два фахівця: завідуюча бібліотекою(стаж роботи 28 років та має 12-10% тарифний розряд) та бібліотекар  ( 9 тарифний розряд). Восени 2016 року у нас була перевірка КРУ. Спираючись на  Випуск 81 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, представник КРУ в акті перевірки написала : «Враховуючи основні функціональні обов’язки за посадою завідуючого бібліотеки, дана посада може вводитися лише за умови, що бібліотека являється юридичною особою, має печатку і штамп, бланки з власними реквізитами, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства, при наявності інших працівників та самостійного ведення бухгалтерського обліку, а дана бібліотека не є юридичною особою. Сільська рада забезпечує правові, організаційні, фінансові та матеріальні умови, необхідні для функціонування бібліотеки, зокрема, належне зберігання, використання і поповнення її фондів,комп’ютеризацію та технічне оснащення бібліотеки, використовується печатка та штамп сільської ради». Виконуючи припис КРУ, на сесію сільської ради виносять проект рішення про зняття завідування бібліотекою та переводять на 9 тарифний розряд. Тобто бібліотека залишається без керування. Але голова сільської ради повідомив, що  своїм розпорядженням зобов'яже виконувати функції завідуючої, але вже на посаді бібліотекаря з нижчим посадовим окладом. На які законні норми нам спиратись щоби довести , що в закладі не може працювати два бібліотекарі з одинаковими посадовими обов'язками, адже хтось повинен виконувати функції керівника структурного підрозділу? 
Відповідь. 1. Нам незрозуміло посилання КРУ на Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (Вип. 81), адже вищезазначений документ застосовується при тарифікації робіт і встановлення кваліфікаційних розрядів працівникам. Ніяким чином Довідник не врегульовує питання формування штату бібліотеки та умови введення посад. Звертаємо увагу на ст. 12 ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» , яка чітко визначає, що бібліотека може не мати статусу юридичної особи. Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.

2. Голова сільської ради не має права вимагати від бібліотекаря виконання функцій зав. бібліотеки. Посадові інструкції, які розробляються на кожного працівника у відповідності до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 81. Культура і мистецтво. Розділ «Бібліотеки, централізовані бібліотечні системи»), затверджений наказом Міністерства культури і мистецтв України № 168 від 14 квітня 2000 р.,передбачають різний рівень обов’язків і завдань. Посадовими обов’язками бібліотекаря не передбачено виконання організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків. Відповідне розпорядження голови може розглядатися як перевищення влади або службових повноважень, яке передбачає дисциплінарну, адміністративну або і кримінальну відповідальність.
Питання №6467 rita 18/01/2017 × 10:44
Уважаемые коллеги! Государственное учебное заведение посылает на курсы повышения квалификации, не оплачивая их.Я не хочу оплачивать эти курсы из собственного кармана.Могу ли я от них отказаться?В связи с повышением минимальной зарплаты в стране получилась неразбериха в тарифной сетке. Если ли в перспективе планы повышения заработной платы работникам библиотечной сферы?  
Відповідь. П.7 Стаття 6. Організація професійного навчання працівників ЗУ «Про професійний розвиток працівників» (редакція від 01.01.2013 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4312-17 ) чітко визначено: «Неформальне професійне навчання працівників здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця згідно з рішенням роботодавця за рахунок його коштів з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності».
Питання №6466 Olya 17/01/2017 × 12:31
Доброго дня шановні колеги. Будь-ласка роз’ясніть, чи повинен проходити чергову атестацію працівник, який являться студентом 4 курсу заочного відділення факультету бібліотекознавства та інформатики.  Працівника ми не атестували посилаючись на положення «Про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури»  пункт 1.4 Атестації не підлягають: працівники, які працюють на посаді менше одного року після підвищення кваліфікації. Після проходження курсів підвищення кваліфікації спеціаліст на курсах вказав, що такі студенти повинні проходити чергову атестацію, але не зовсім роз’яснив чому. Буду дуже вдячна за відповідь. З повагою Ольга.
Відповідь. Пропонуємо перечитати пункт власного Положення про проведення атестації, де надається перелік працівників, які не проходять атестацію. Якщо до вищезазначеного переліку не включено студентів профільного вузу, або працівників, які, працюють на посаді менше одного року після підвищення кваліфікації - то дані працівники мають проходити атестацію .
Питання №6465 Olga 17/01/2017 × 11:05
http://cbs-en.ucoz.ru/
Добрый день! Мы хотим обновить полочные разделители открытого книжного фонда. Подскажите, пожалуйста, на каком языке (русском или украинском) оформлять разделители? Какими пользоваться таблицами ББК? Будут ли переходить публичные библиотеки на УДК? Спасибо.
Відповідь. 1. Дуже дивно, що на 25-му році незалежності України, змушені нагадувати Вам про Статтю 10. Конституції України : Державною мовою в Україні є українська мова, Статтю 1 ЗУ «Про засади державної мовної політики» : «Державна мова - закріплена законодавством мова, вживання якої обов'язкове в органах державного управління та діловодства, установах та організаціях, на підприємствах, у державних закладах освіти, науки, культури, у сферах зв'язку та інформатики тощо».

2. На сьогоднішній день застосування бібліотеками Універсальної десяткової класифікації (УДК) відбувається на добровільних засадах.
Питання №6464 Natali 16/01/2017 × 09:52
Добрий день!
До Вас звертаються працівники наукової бібліотеки Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”.
Скажіть, будь ласка, як правильно скласти аналітичний бібліографічний опис статті з продовжуваного видання на тематичний та спеціальний випуск - Вісника НТУ "ХПІ"? Те, що стоїть після двох косих //!!!!
В різних бібліотеках по-різному. Зрозуміло, що можливо прийнятий запис саме на розсуд саме цієї установи. Тому така різниця.....
Який з цих варіантів буде правильним? Виділений зеленим нам здається більш правильним.
Один лист ми направляли 13 січня на адресу method@nplu.org

Тематичний вип.

// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. - № 36 (107), ч. 1 : Інформатика та моделювання : темат. вип. / ред. А. І. Іванов. - С. 4-14.


// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. Темат. вип. : Інформатика та моделювання / ред. А. І. Іванов. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. – № 36 (107), ч. 1 - С. 4-14.

Спеціальний випуск

// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. – Спец. вип. № 35 (1078), т. 1 : Інформатика та моделювання / ред. А. І. Іванов. - С. 4-14.

// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. – Спец. вип. № 35 (1078), Т. 1 : Інформатика та моделювання / ред. А. І. Іванов. - С. 4-14.

// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. Спец. вип. : Інформатика та моделювання / ред. А. І. Іванов. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. – № 35 (1078), т. 1 - С. 4-14.

// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. – № 35 (1078), т. 1 : Інформатика та моделювання, спец. вип. / ред. А. І. Іванов. - С. 4-14.

// Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут” : зб. наук. пр. - Харків : НТУ “ХПІ”, 2014. – № 35 (1078), т. 1 : Інформатика та моделювання (спец. вип.) / ред. А. І. Іванов. - С. 4-14.

І друге питання: як правильно скласти аналітичний бібліографічний опис статті з періодичного видання, яке має спеціальний випуск?
// Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит . - 2013. - № 8(114). Спец. вип. Т. 1.

ВІДПОВІДЬ:

1. Схема аналітичного опису:
Відомості про складову частину документу //  Відомості про ідентифікуючий документ. – Відомості про місце розташування складової частини документу в ідентифікуючому документі. – Примітки.
Таким чином, в аналітичному описі те, що стоїть за двома косими рисками називається відомостями про ідентифікуючий документ.

2. Бібліографічний опис має стандарт. В Україні це ДСТУ ГОСТ 7.1-2006. Бібліографуючі установи мають керуватися стандартом, щоб уніфікувати бібліографічний опис. На розсуд бібліографуючих установ можна робити скорочені або повні бібліографічні описи, але всі зони та елементи зон бібліографічного опису, а також приписані знаки мають бути наведені за ДСТУ.
Якщо бібліографічні описи кардинально відрізняються один від одного, значить вони не відповідають стандарту.

3. Правильно складений бібліографічний опис – це точний бібліографічний опис, за яким зрозуміло, як називається документ, коли і ким він був виданий, де його шукати тощо.

4. «Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»» – це серіальне видання, що має складну назву. Правила опису таких видань є в ДСТУ ГОСТ 7.1-2006, пункт 6.3 «Библиографическое описание сериальных и других продолжающихся ресурсов».

5. ДСТУ ГОСТ 7.1-2006, пункт 6.3.3.1.2.: «Основное заглавие сериального документа, являющегося самостоятельно издаваемой подсерией или разделом, может включать: а) заглавие, общее для всех подсерий, и зависимое от него заглавие подсерии, неразрывно связанное с общим заглавием словами «серия», «раздел» и т. п. Общее заглавие отделяют от зависимого точкой, обозначение и (или) номер подсерии, если они предшествуют зависимому заглавию, – запятой. После слова «серия» ставят двоеточие, если за ним следует грамматически не связанное с ним тематическое заглавие».

Приклад з ДСТУ ГОСТ 7.1-2006:
Известия Российской академии наук. Серия геологическая
Вестник Ивановского государственного университета. Серия «Химия, биология»

Приклади з практики:
Вісник Національного технічного університету «ХПІ». Серія: «Нові рішення в сучасних технологіях»

Вісник Національного технічного університету «ХПІ». Серія: Інформатика та моделювання.
6. Щоб скласти бібліографічний опис, необхідно проаналізувати документ de visu. Ми замовили з фонду «Вісник Національного технічного університету «ХПІ»» за 2014 р. № 35 (1078). На титульному аркуші відсутні відомості про те, що цей випуск є спеціальним або тематичним. Нема відомостей, що збірник № 35 (1078) 2014 має томи.
В даному випадку, наведена основна назва серіального документу (загальна для всіх серій) та назва підсерії, нерозривно зв'язана з загальною назвою словом «серія». Див. також відповідь на питання №6355.

7. Приклад аналітичного бібліографічного опису:

Інтегрований підхід до поєднання невизначеностей з використанням функцій довіри / І. С. Скарга-Бандурова // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». Серія: Інформатика та моделювання : збірник наукових праць. – Харків, 2014. – № 35 (1078). – С. 170–177.

8. Приклад аналітичного бібліографічного опису із застосуванням ДСТУ 3582:2013 «Бібліографічний опис. Скорочення слів і словосполучень українською мовою»:

Інтегрований підхід до поєднання невизначеностей з використанням функцій довіри / І. С. Скарга-Бандурова // Вісн. Нац. техн. ун-ту «ХПІ». Серія: Інформатика та моделювання : зб. наук. пр. – Харків, 2014. – № 35 (1078). – С. 170–177.

Слова основної назви складової частини документу не скорочують (пункт 7.2.1.1 ДСТУ ГОСТ 7.1-2006).

9. Приклад бібліографічного запису під заголовком за ДСТУ ГОСТ 7.80:2007 «Бібліографічний запис. Заголовок. Загальні вимоги та правила складання»:

Скарга-Бандурова І. С. Інтегрований підхід до поєднання невизначеностей з використанням функцій довіри / І. С. Скарга-Бандурова // Вісн. Нац. техн. ун-ту «ХПІ». Серія: Інформатика та моделювання : зб. наук. пр. – Харків, 2014. – № 35 (1078). – С. 170–177.

Ще один приклад бібліографічного запису під заголовком. Тут з примітками:

Скарга-Бандурова, Інна Сергіївна. Інтегрований підхід до поєднання невизначеностей з використанням функцій довіри / І. С. Скарга-Бандурова // Вісн. Нац. техн. ун-ту «ХПІ». Серія: Інформатика та моделювання : зб. наук. пр. – Харків, 2014. – № 35 (1078). – С. 170–177. – Бібліогр.: с. 175–176.

10. «Вісник Національного технічного університету «ХПІ»» № 36 за 2014 рік має в дужках номер 1079, а не 107. Приклад аналітичного опису:
Результаты клинической апробации модели системы кровообращения в виде согласованной длинной линии / С. И. Владов, О. Г. Аврунин, В. А. Мосьпан, А. А. Юрко // Вісн. Нац. техн. ун-ту «ХПІ». Серія: «Нові рішення в сучас. технологіях» : зб. наук. пр. – Харків, 2014. – № 36 (1079). – С. 10–19.

Мови складової частини документу та відомостей про ідентифікуючий документ можуть бути різними (пункт 7.1.9 ДСТУ ГОСТ 7.1-2006).

11. Журнал «Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит» за 2013 р. має дванадцять номерів плюс два томи спеціального випуску до номеру 8.
Тобто, за 2013 р. є три журнали, позначені номером 8. Ситуацію погіршує порядкова нумерація – всі три журнали мають один порядковий (валовий) номер (114).
Щоб уникнути різночитань, у бібліографічному описі треба створити унікальний пошуковий образ документу.

12. У випадку з журналом «Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит» за 2013 р. визначення випуску – «Спеціальний випуск» є важливою пошуковою ознакою. Актуально також вказати номер тому спеціального випуску – без цих відомостей документ не ідентифікувати.

… // Энергосбережение. Энергетика. Энергоаудит. – 2013. – Спец. вип., Т. 1. – С. …

В даному випадку, для спеціального випуску інформація про нумерацію (№ 8) – не унікальна та не пошукова бібліографічна ознака.

З повагою НБВ

Питання №6463 Vita 14/01/2017 × 12:20
Чи можна вводити у Щоденник роботи графи, які відповідають обліку в програмі ЕСМАР?

Відповідь. Можна. Як нам відомо, значна кількість публічних бібліотек вже мають надруковані Щоденники роботи у відповідності до електронної звітності(ЕСМаР).
Питання №6462 oksana 13/01/2017 × 12:50
http://polonne-crb.at.ua
Доброго дня, шановні колеги! З Новим роком, Вас! в нашій громаді,  щойно прийнято рішення про ліквідацію відділу освіти, культури, молодів та спорту , та стоврення двох відділів відділу освіти .... та відділу культури. однак в рішенні міської ради отг йдеться , в розділі
ІІІ. Директору Будинку культури ,  керівнику Центральної бібліотеки .................  в зв’язку з реорганізацією відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету.............. міської ради об’єднаної територіальної громади, зміною істотних умов праці попередити всіх працівників про наступне вивільнення.
3.1. Сформувати нову структуру та штатні розписи відділу культури та туризму виконавчого комітету.............міської ради об’єднаної територіальної громади, Центральної бібліотеки з врахуванням фінансування в 2017 році та подати їх на погодження міському голові та в подальшому на затвердження сесії міської ради.
 Я розумію, що відбулася ліквідація відділу як органу галузевого управління, а не бібліотеки  чи будинку культури як організації.  Поясніть будь - ласка чи слід вважати  юридично грамотним  рішення міської ради, і чому попереджати тільки  двом керівникам закладів культури , якщо їх є 6 . А взагалі в відділі , який ліквідовано є ще 15 загальноосвітніх шкіл..Чому попереджати і чи слід тільки двом директорам . Наперед вдячна.
Відповідь. 1. Нам також не зрозуміло, яким чином реорганізація (поділ, перетворення) відділу освіти, культури, молодів та спорту дотична до закладів культури (бібліотек, БК)?

2. Здійснити збільшення видатків на утримання структурних підрозділів ОМС за рахунок закладів культури - проблематично. Зміна істотних умов праці допускається за наявності змін в організації виробництва і праці та за умови продовження роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою (ст. 32 КЗпП). Верховний Суд України надав роз’яснення судам, що зміни в організації виробництва і праці — це раціоналізація робочих місць, введення нових форм організації праці, у т. ч. перехід на бригадну форму організації праці, і, навпаки впровадження передових методів, технологій тощо (п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9). Якщо факт змін в організації виробництва і праці не мав місця, зміна істотних умов праці (наприклад, зменшення заробітної плати) може бути визнана неправомірною. 3. Додатково пропонуємо ознайомитись з проектами порядків здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення /Режим доступу: https://news.dtkt.ua/law/inspections/41943.
Питання №6461 Ksenia 13/01/2017 × 10:09
Доброго дня, колеги. Допоможіть у такому питанні: при електронній доставці документів як правильно обліковувати видачу документів - в залежності від виду відсканованого видання (періодика чи книга) чи в любому разі це буде електронний документ? І як враховувати у документовидачі користування читачем електронною читанкою, в якій міститься, наприклад, 490 творів різних письменників різними мовами - як 1 електронний документ, а якою мовою? Чи як 490 електронних документів та їх ділити по мові? Заздалегідь дякую
Відповідь. 1. Облік електронних видань здійснюється відповідно до Міждержавного стандарту ГОСТ 7.20 - 2000 "Бібліотечна статистика"(введений за наказом Держстандарту України № 181 від 26.03.02 р.) /Режим доступу: http://gsnti-norms.ru/norms/common/doc.asp?2&/norms/stands/7_20.htm ) . Пропонуємо перечитати Розділи 6 та 10.

2. Е-читанка є технічним засобом і береться на облік за правилами, що застосовуються до обліку інших технічних засобів, придбаних бібліотекою. Бібліографічний опис здійснюється аналогічно бібліографічному опису ел. ресурсів (або з етикетки читанки, або з титулу екрана). Додатково пропонуємо ознайомитись із книгою: Електронні книжки та електронні читанки (рідери) в бібліотеках: з чого почати? / уклад.: Пашкова В.С., Ярошенко Т.О. ; Укр. бібл. асоц., НПБ України, НБ НаУКМА. - К. : Самміт-Книга, 2013. - 64 с. Електронна версія видання для безкоштовного використання розміщена в електронній бібліотеці «Кассіопея» та на порталі УБА /Режим доступу: http://ula.org.ua/fileadmin/uba_documents/publications/E-book-verstka-250113_new.pdf .
StartПопередні10 previous pages [ 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ] 10 next pagesНаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати