Бібліотечному фахівцю

Користувачі бібліотек зобов'язані дотримувати правил користування бібліотекою.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №230 Galina 14/05/2009 × 17:22
Коли вводиться одиниця прибиральника службових приміщень в штат бібліотеки?

Відповідь: Штатна одиниця вводиться відповідно до норми площі, що прибирається, затвердженої органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, у сфері управління яких перебуває заклад. Норми прибирання службових приміщень розміщені у збірнику "Нормативи чисельності робітників, зайнятих обслуговуванням громадських будинків".

Зазначені тут норми обслуговування встановлено на основі міжгалузевих нормативів часу на прибирання службових і культурно-побутових приміщень з урахуванням переліку робіт і періодичності їх виконання.Див. відповідь на питання 101, 39, 8. Див також розділ „Консультації”

Питання №229 Taras 14/05/2009 × 11:37
Доброго дня! Скажіть будь-ласка, як взяти бібліотечний фонд на баланс сільської ради? Ситуація полягає в наступному. Бібліотека підвідомча державному підприємству і фінансувалась за його рахунок. Тепер підприємство хоче передати бібліотеку у комунальну власність громади сільської ради. Але бібліотечний фонд не не стоїть на балансі та не обліковується підприємством. Як сільській раді взяти на баланс бібліотечний фонд?
Відповідь: Якщо, ситуація така, як ми її розуміємо, то має бути Звернення державного підприємства до сільської ради. Наступний документ – Рішення сесії сільської ради. Також рішенням сесії утворюється комісія з приймання-передачі бібліотечного фонду. Комісія проводить інвентаризацію бібліотечного фонду (складається список, кожна одиниця оцінюється). Це відображається у акті прийому-передачі. У цій роботі комісія керується Інструкцією з обліку необоротних активів бюджетних установ (Затвердженої Наказом Держказначейсва № 64 від 17.07.2000 (у редакції наказу від 21.02.2005 № 30)) та Інструкцією з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ (Затвердженої наказом Головного управління Державного казначейства України 30.10.98 № 90 (із змінами та доповненнями)). Слід зауважити, що бібліотека має самостійно вирішувати питання необхідності включення окремих документів до свого фонду, зважаючи, що література має бути актуальна і запитувана користувачами.Далі проводяться суто бібліотечні процедури, в залежності від того, чи бібліотека самостійна, чи входить до складу ЦБС.
Питання №228 olena 13/05/2009 × 17:24
http://ostrovskogo.org.ua
Де можна знайти методику дослідження "Розподілу у регіонах книг, отриманих за Державною програмою розвитку та функціонування української мови на 2004-2010 роки"?
Відповідь: дивіться „Сторінку дослідника”
Питання №227 Olga 12/05/2009 × 23:45

Проконсультуйте, будь ласка, якщо людина прийшла на роботу в бібліотеку 2 липня 1999 року, відповідно в цьому році набуває права на підвищення відсотка доплати за вислугу років, то з якого місяця відбувається підвищення доплати - липня чи серпня? Дякую.

Відповідь: Відповідно до п.7 „Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 84 від 22.01.2005 р. – „працівникам, у яких право на одержання або підвищення розміру доплати за вислугу років виникло протягом календарного місяця, доплата встановлюється з початку наступного місяця”
Питання №226 NatashaBatyk 12/05/2009 × 14:09
подскажите мне собрать материал у меня тема дипломной работы Ионометрические методы определения хрома в воде
Звертаємо Вашу увагу, що дана служба призначена виключно для консультацій з питань бібліотекознавства фахівцям України.
Допомогу в пошуку матеріалів для навчання надають деякі наукові бібліотеки, зокрема - Харківська державна наукова бібліотека ім.В.Короленка
Питання №225 lara 08/05/2009 × 13:00
Підкажіть, будь-ласка, де краще в систематичній картотеці статей з періодичних видань та збірників в розділі" Бібліотечна справа. Бібліографія." відкрити рубрику, за якою збирати документи про регіональні інформаційні портали та рубрику про інформаційні ресурси в бібліотеках. Дякую.
Відповідь: Національна парламентська бібліотека України користується деталізованими таблицями ББК для наукових бібліотек. Кабінет бібліотекознавства збирає документи про регіональні бібліотечні портали під рубрикою Ч 734(0)8 „Автоматизовані бібліотечні системи в країнах світу” (для масових бібліотек – 78.34, обласних – 78.34(2)8 ), а матеріали про інформаційні ресурси – під індексом Ч 734(2)к94 „Економіка бібліотечної роботи” (для масових бібліотек – 78.34, обласних – 78.34(2)к94)
Питання №224 Emilia 06/05/2009 × 15:19
Де можна знайти додатки 1,2 (таблиці) до програми та методики дослідження "Розподілу у регіонах книг, отриманих за Державною програмою розвитку та функціонування української мови на 2004-2010 роки"?

Відповідь: Додатки буде надіслано на електронну пошту усім ОУНБ.

Питання №223 Yulya 06/05/2009 × 14:08

Здравствуйте!. У меня к вам вопрос. У меня пед. образование, но работаю в библиотеке. Занимаю, последний год, должность зав. отдела компьютеризации. Стаж работы 4,3 года. Во время своего заведования ездила на курсы по поводу продвижения автоматизации библиотечных процессов, на что имеется определенный документ (сертификат). Вопрос в следующем: могу ли я со своим образованием занимать данную должность, или обязательно должно быть техн. образов.? И полагается ли мне, как заведующей отдела компьютеризации в библиотеке, надбавка за библиотечный стаж? (за 3 года 10%).

 Заранее спасибо за ответ.

Відповідь: Ми неодноразово вказували, що не вправі давати відповіді стосовно відповідності займаній посаді, адже подібні рішення приймаються на підставі атестації, на основі виконання посадових обов’язків, планових завдань тощо.
Щодо Вашого другого питання, див. постанову Кабінету Міністрів України № 84 від 22.01.2005 Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек.

Питання №222 Galina 06/05/2009 × 12:34
Доброго дня. Будь ласка розкажіть про сучасні наукові бібліотекознавчі центри  та їх характерні особливості. Дякую.

Відповідь: Науковим центром вважаємо бібліотечно-бібліографічну установу і вищі навчальні заклади, що мають науковий статус, при яких діє аспірантура, спеціалізовані ради із захисту дисертацій, здійснюється випуск наукової праць та фахових журналів, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня доктора і кандидата історичних наук.

До сучасних наукових бібліотекознавчих центрів відносять: НБУ ім. В.І. Вернадського, Київський національний університет культури і мистецтв, Харківську державну академію культури.
За окремими критеріями можна віднести: ДЗ "Національна парламентська бібліотека України", Державну академію керівних кадрів культури і мистецтв,Книжкову палату України, Державну наукову сільськогосподарську бібліотеку УААН та ін.

Питання №221 lyudmila 05/05/2009 × 18:04
В якому випадку бібліотечному працівникові, який іде на пенсію за віком, виплачується вихідна допомога?

Відповідь: Нам не відомі випадки виплати вихідної допомоги бібліотечному працівникові, який іде на пенсію за віком.

Питання №220 Valentina 02/05/2009 × 08:51
Вітаю Вас! Шукаю пізнавальні фільми про книгу (історія, друк...) Буду дуже вдячна за відповідь.

Відповідь: маємо для Вас таку інформацію: У рамках проекту «Наша спадщина» Українського центру розвитку музейної справи спільно з МБФ «Україна 3000» та Національною телекомпанією України створено фільм «Храм української книги. Ч.1» – про унікальну колекцію Музею книги та друкарства (м. Київ). (Джерело: http://prostir.museum/).

"Музей книги та книгодрукування міста Острога" (2000 "Укртелефільм", документальний фільм).

А також: «Первопечатник Иван Фёдоров» (1941, СРСР, повнометражний ігровий фільм). Історико-біографічний фільм про життя Івана Федорова, засновника перших друкарень в Росії та Україні.
«Я, Франциск Скорина…» (1969, СРСР, повнометражний ігровий фільм). Історико-біографічний фільм про білоруського видавця і просвітителя Франциска (Георгія).
«Вся пам’ять світу»/ Toute la mémoire du monde (1956, Франція, документальний фільм) Фільм про Національну бібліотеку Франції.
"Helvetica" (2007, повнометражний документальний фільм). «Гельветика» - фільм про типографію, графічний дизайн та візуальну культуру.
Питання №219 Larisa 30/04/2009 × 14:42
Добрый день!!! Будьте добры подскажите .У нас в библиотеке(библиотека вузовская) два замдиректрора.Один замдиректора по научной работе, а другой замдиректор с материально-технического обеспечения.Как по другому можно назвать эту должность.Спасибо.

Відповідь: Див. наказ Міністерства праці та соціальної політики України № 336 від 29.12.2004 "Про затвердження Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників", де у п.13 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Вип 1 зазначено: "Похідні посади, назви яких утворено за допомогою додаткових ознак типу "заступник", "змінний" тощо, мають такі ж кваліфікаційні характеристики, що й базові. Завдання, обов'язки, знання та кваліфікаційні вимоги цих працівників під час розроблення посадових інструкцій визначаються на основі кваліфікаційної характеристики відповідної базової професії".

Таким чином, згадану посаду можна назвати так, як вважаєте за потрібне, виходячи з повноважень, які делеговані (заступнику) керівником.

Питання №218 Nastay 30/04/2009 × 14:29
Шановні колеги! Поясніть, будь-ласка, як вірно вести облік благодійних внесків, що надходять до бібліотеки.

Відповідь: облік благодійних внесків, що надходять до бібліотеки ведеться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1222 від 04.08.2000 р. №1222 "Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров'я, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування".

Питання №217 katerina 29/04/2009 × 16:39
Як  нараховується заробітна плата працівникам сільської філії під час передачі бібліотечного фонду та майна.  щиро дякую

Відповідь: Див. юридичну консультацію, яку підготувала вчений секретар ДЗ "НПБУ" Н. Розколупа, що розміщена в журналі "Бібліотечна планета" № 4 за 2008 р. (електронна версія журналу - на нашому сайті).

Питання №216 Lasha 28/04/2009 × 12:20
Яким чином списувати книги, якщо читач помер?

Відповідь: ІНСТРУКЦІЯ з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах, затверджена наказом Міністерства культури і туризму України від 03.04.2007 N 22 (розділ сайту Офіційна інформація-Угоди, інструкції) містить визначення "безнадійна заборгованість".

Питання №215 Natali 27/04/2009 × 12:56
Добрий день. Необхідна книга П.В. Круша "Національна економіка" в електронному вигляді, підкажіть де знайти

Відповідь: На жаль, ми не знаємо чи існує в електронному вигляді підручник "Національна екоміка" за ред. П.В. Круша. Радимо звернутися у видавництво "Каравела" (http://caravela.kiev.ua), де вийшла книга.

Питання №214 Alina 24/04/2009 × 12:27
http://www.cbs.at.ua
Доброго дня!
 
Шановні колеги, підкажіть будь-ласка, де можна знайти "Положення про преміювання працівників закладів культури" або працівників бібліотек.

Аліна.

Відповідь: Типового Положення про преміювання як такого не існує.
За конкретними рекомендаціями щодо його розробки, пропонуємо звернутися до консультації, розміщеною за адресою:
http://www.nalogovnet.com/stat_st.php?x=281

Питання №213 Olena 23/04/2009 × 15:00
http://lodb.org.ua

Доброго дня! Одержали  "ББК.Таблицы для детских и школьных библиотек".-М.:Либерея-Бибинформ,2008. Чи має право бібліотека використовувати  це видання для організації фондів, каталогів і картотек, враховуючи доповнення і зміни у відповідних розділах.

Дякуємо за відповідь. 

Відповідь: Якщо ваша бібліотека формувала свої фонди, каталоги і картотеки на основі "ББК. Таблицы для детских и школьных библиотек", то і надалі ви маєте право використовувати нові видання цих таблиць для організації фондів, каталогів і картотек.

Питання №212 Alexandr 23/04/2009 × 10:07

Відповідно до Інструкції №152 від 23.03.2005 " Про організацію та порядок обміну, перерозподілу і розповсюдження документів серед бібліотек України через систему обмінних фондів" у науково-технічній бібліотеці вищого навчального закладу створений обмінний фонд з якого дозволяється реалізація (продаж) документів бібліотекам і населенню. 

Питання: які докіменти, патенти, дозволи потрібно мати бібліотеці  для продажу книжок населенню. Чи потрібно стврорювати СПД.

Дякую за відповідь.

Відповідь: Див. консультацію на сайті "Вісник податкової служби України" за адресою:
http://www.visnuk.com.ua/srv3/article/one/Prodazh_li7886093.html

Питання №211 Tatyana 21/04/2009 × 12:27

Шановні колеги! У нас виникло питання щодо нових норм часу.Скажіть будь ласка, на формування каталогового запису для електронного каталогу наданий лише тільки час для заповнення полів, чи час для формування бібліографічного запису, складання анотації, предметизації, систематизації можна прибавити до часу заповнення полів. Тобто, на запис 10-20 елементів надано лише 10 хвилин, чи сюди можна прибавити ще час для складання анотації - 15 хвилин, на визначення однієї предметної рубрики - 5 хвилин, на визначення індексу - 15 хвилин? Який середній час для введення в електронний каталог 1 аналітичного опису статті з періодичного видання, наприклад - 10 полів, 1 анотація, 1 індекс, 8 предметних рубрик, плюс редагування та друкування картки? 

Будь ласка, надайте відповідь як можна швидше. Чекаємо на відповідь!

Відповідь: Дійсно, Типові норми часу на основні процеси бібліотечної роботи, затверджені МКТ України від 29.12.2008 (див. розділ Офіційна інформація-Накази) на процес формування каталогового запису для електронного каталогу дають час тільки для заповнення полів.
Але перед формуванням запису, документ проходить окремі операції (систематизація, предметизація, складання анотації тощо), на які дається окремо час (див. відповідні пункти Типових норм…).

Ваше питання швидше за все стосується визначення часу на комплексну норму обробки документа. Для цього потрібно скласти одиницю часу на кожен процес і операцію.

Питання №210 Olga 21/04/2009 × 11:45

Шановні колеги! Чи має право ЦБС комплектувати книги з діанетики? Дякуємо.

Відповідь: На підставі ст. 4 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" щодо "реалізації прав громадян на бібліотечне обслуговування, забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей", не бачимо причин, чому ви можете відмовляти читачеві в його праві.
Але врахуйте попит на книгу.

Питання №209 Tatyna 17/04/2009 × 16:33

Поясніть, які саме платні послуги може надавіати шкільна бібліотека? Якими документами повинні користуватись шкільні бібліотекарі при оформленні платних послуг?

 

Відповідь: Шкільна бібліотека може надавати платні послуги, виходячи зі своїх реальних можливостей.

Платні послуги надаються бібліотеками на підставі "Переліку платних послуг, які можуть надаватися закладами культури і мистецтв, заснованими на державній та комунальній формі власності", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 534 від 05.06.97 р.

За детальним роз’ясненням зверніться до свого методичного центру – Державної науково-педагогічної бібліотеки імені В.О. Сухомлинського.

Питання №208 Tetyana 17/04/2009 × 11:53

Українською запитання СТАВЛЯТЬ. То ж має бути "Поставте запитання"k

Відповідь: Дякуємо за підказку.
Проте у "Словнику української мови" (К.: "Наукова думка", 1972) читаємо:
ЗАДАВАТИ, даю, даєш, недок., ЗАДАТИ, дам, даси, док., перех. 1. Давати, пропонувати що-небудь для виконання, розв'язання і т. ін. ...
Задавати (задати) питання (запитання) кому – запитувати кого-небудь.

Питання №207 Tatiana 16/04/2009 × 15:48

Шановні колеги! Прошу назвати відмінності у відборі матеріалу для Зведеного краєзнавчого каталогу ОУНБ та Зведеної краєзнавчої картотеки ЦМБ/ЦРБ. Чи повинні ЦМБ/ЦРБ вести Зведений алфавітний краєзнавчий каталог?

Чи актуальним є на сьогодні ведення Архіву виконаних краєзнавчих довідок, коли ЦМБ/ЦРБ мають величезну кількість тематичних папок копій краєзнавчих матеріалів (конволют)?

Щиро дякую.

Відповідь: Краєзнавча діяльність бібліотек здійснюється відповідно до Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України (наказ МКіМ України від 11.06.96 № 314), яке чітко визначає обов’язки ОУНБ та ЦМБ/ЦРБ щодо організації краєзнавчої роботи (див. п.3.5 та 3.7).

На нашу думку, ведення архіву виконаних краєзнавчих довідок, є допоміжним засобом для бібліографічного пошуку. У той же час "величезна кількість тематичних папок копій краєзнавчих матеріалів" – це фактографічна інформація, яка не завжди супроводжується описом вихідних даних. Тому вважаємо, що одне не суперечить іншому.

Питання №206 Natalia 16/04/2009 × 14:19
Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка, чи може директор ЦБС бути віднесений до ІІІ групи по оплаті праці якщо ЦБС за показниками роботи відноситься до четвертої групи.

Відповідь: Див. Наказ Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 N 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки".

Питання №205 Natalia 16/04/2009 × 13:48
Шановні колеги, дайте відповідь, чи залишається в силі Постанова Комітету Ради Міністрів СРСР по праці і соціальним питанням Секретаріату ВЦСПС від 31 грудня 1976 року № 116/29 , в якій йдеться мова про віднесення ЦБС до груп по оплаті праці.

Відповідь: Так.

Питання №204 Alena 15/04/2009 × 09:35
Щановні колеги! Підкажіть, будь ласка, де можна знайти зразок положення про алфавітний та систематичний каталоги.

Відповідь: За основу потрібно взяти "Положення про систему каталогів і картотек ЦБС" (Каталоги и картотеки централизованной библиотечной системы : практ. пособие / Гос. б-ка СССР им. В.И. Ленина. – М. : Книга, 1985. – С. 106-109).

Варто ознайомитися з посібниками, які висвітлюють організацію і ведення основних каталогів бібліотек. Наприклад:
Карачинська Е.Т., Удалова В.К. Бібліотечні каталоги : (навч. посібник) / Е.Т.Карачинська, В.К. Удалова. – Х. : Основа, 1992. – 160 с.
Систематический каталог : практ. пособие / Гос. б-ка СРСР им. В.И. Ленина; сост. Э.Р. Сукиасян. – М. : Кн. палата, 1990. – 182 с.

З останніх професійних українських видань, можна взяти до уваги: методичні рекомендації Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В.О. Сухомлинського "Традиційні каталоги наукових бібліотек освітянської галузі" (К., 2006). Зокрема в рекомендаціях подано Положення про центральний абетковий каталог, Положення про центральний систематичний каталог, Положення про систему каталогів і картотек ДНПБ України імені В.О. Сухомлинського.

Питання №203 Irina 14/04/2009 × 14:31
14 квітня відбулась атестація бібліотекарів Дніпропетровського медичного училища. Атестаційна комісія погодилась з поданням завідувача бібліотеки на підвищення кваліфікаційної категорії працівнику з "бібліотекар І категорії" на "провідний бібліотекар" (після закінчення у 1990 році Дніпропетровського державного університету бібліотекар має вищу освіту - філолог, стаж роботи в бібліотеці медучилища - 21 рік). На які офіційні документи треба посилатися для занесення цього рішення до протоколу? Чи не виникнуть питання у правомірності такого рішення у працівників перевіряючих організацій (КРУ та ін.)? Додаткових фінансувань підвищення  не потребує, тому що бібліотекар має тарифний розряд 11 (вищий розряд для бібліотекаря І категорії або нижчий для провідного бібліотекаря).

Відповідь: посилатися на Положення про проведення атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури (Наказ МКіТ України від 16.07.2007. № 44). В п. 1.3 якого сказано: "Основним завданням атестації є оцінка професійної кваліфікації і ділових якостей працівника на основі об'єктивних, обґрунтованих критеріїв, виходячи з результатів його роботи, з метою визначення можливостей професійного і посадового росту".

Питання №202 Emilia 14/04/2009 × 09:15
http://ounb.lutsk.ua
Як правило, комісію зі списання матеріальних цінностей у ЦБС очолює заступник директора. Але якщо заступник директора по роботі з дітьми відповідає за фонд районної бібліотеки для дітей, то чи має він право очолювати цю комісію? Чи може очолювати її методист або завідувач відділу комплектування ЦБС?

Відповідь: Згідно з ”Типовою інструкцією про порядок списання матеріальних цінностей з балансу бюджетних установ” (затверджено Наказом Державного казначейства України та Міністерства економіки України № 142/181 від 10.08.2001) п. 6:

„Для визначення непридатності матеріальних цінностей і встановлення неможливості або неефективності проведення їх відновлювального ремонту, а також для оформлення необхідної документації на списання цих цінностей, наказом керівника установи щорічно створюється постійно діюча комісія, яка діє протягом року, у складі:

керівника або його заступника (голова комісії);
головного бухгалтера або його заступника (в установах і організаціях, у яких штатним розписом посада головного бухгалтера не передбачена, особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку);
керівників груп обліку (в установах, які обслуговуються централізованими бухгалтеріями) або інших працівників бухгалтерії, які обліковують матеріальні цінності;
особи, на яку покладено відповідальність за збереження матеріальних цінностей;
інших посадових осіб (на розсуд керівника установи).
Наказ про створення постійно діючої комісії поновлюється щорічно або за потребою.”

Зав. ВФДР Перепелицина Г.М.

Питання №201 Alina 10/04/2009 × 13:50
Шановні колеги!Підскажіть,будь ласка,чи існує зразок Положення відділу вистецтв та посадових інструкцій його працівників для юнацьких бібліотек? Дякую.

Відповідь: Думаємо, що в бібліотеках для юнацтва таке положення існує.

Питання №200 Lyuba 09/04/2009 × 15:14
http://lib.if.ua
Шановн і колеги! П ідкажть, будь ласка, де можна знайти ,,Положення про фонди б ібл іотек"

Відповідь: Типового положення про фонд бібліотеки не існує (принаймні, ми не знайшли). Кожна бібліотека розробляє його самостійно, враховуючи статус бібліотеки, місію, функції, профіль комплектування, склад і структуру фондів тощо.

Деякі ОУНБ подають такі інструктивні документи в друкованих виданнях та виставляють в електронному вигляді на сайті бібліотеки.
Радимо ознайомитися з виданням Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара "Ділове досьє директора ЦБС" (Вип. 4, 2008 р.) (електронний варіант розміщено на сайті бібліотеки: http://www.lib.kherson.ua/).
Також можна задати пошук в інтернеті.

Питання №199 Svetlana 09/04/2009 × 13:03

Доброго дня, шановні колеги! У нас виникло запитання стосовно використання  розширеного заголовка в аналітичному описі. Що має містити заголовок в даному випадку: прізвище автора з ініціалами, чи прізвище автора з ініціалами в розширеному вигляді або так як дано в джерелі інформації? Наша бібліотека, за Вашими рекомендаціями, прийняла рішення заголовок формувати в повному вигляді, тобто з розширеними ініціалами, але чи це повинно стосуватися аналітичного опису? Як Ви вирішуєте це питання?

Дякуємо за дуже змістовні відповіді! e

Гол. редактор Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. Ольжича.

Відповідь: В аналітичному описі заголовок записуємо в розширеному вигляді. Якщо немає розширених ініціалів, то пишемо як подається в джерелі інформації.

Питання №198 Valya 08/04/2009 × 13:12

Колеги, будь ласка, вкажіть публікації в фахових виданнях: "Бібліотечна планета", "Бібліотечний форум України", "Библиотека" за темою :

"Вивчення соціокультурної ситуації в бібліотеках, реальних і потенціальних користувачів". Дякуємо!

Відповідь: Питання поставлено некоректно. Незрозуміло, який зріз Вас цікавить: масова робота чи соціологічне дослідження? Пропонуємо подивитися "Сторінку дослідника" та "Бібліотечна планета" (електронний варіант журналу) на нашому сайті.

Питання №197 yfnfksz 08/04/2009 × 10:06

Добрий день!

Підкажіть , будь ласка, куди  зараз шифрувати книги Шолом- Алейхема за Таблицями ББК? ( раніше це був шифр 84Е)

Відповідь: Книги Шолом-Алейхема, як письменника, що народився і переважну частину життя прожив і творив в Україні, мають індекс ББК 84.4УКР1=ЄВР.

Яка існує зараз нагрузка на працівника відділу комплектування по  обробці літератури? Дякую.

Відповідь: радимо ознайомитися з Типовими нормами часу на основні процеси бібліотечної роботи (затверджено Наказом МКіТ України 29.12.2008 р. № 1631/0/16-08). Електронний варіант документа розміщений на сайті в розділі "Офіційна інформація" ("Накази") - http://profy.nplu.org/articles.php?lng=uk&pg=83.

Питання №196 Svetlana 07/04/2009 × 11:02
Доброго дня шановні колеги! Підкажіть, будь-ласка, який формальний підзаголовок визначити для предметної рубрики, якщо книга є монографією і науковим виданням або тільки науковим виданням. Адже у Тезаурусі не передбачено формального підзаголовка для наукових видань? Дякуємо за відповідь! k

Відповідь: У першому виданні Тезауруса дійсно був відсутній формальний підзаголовок "Наукові видання". З наукових видань за характером інформації було виділено тільки підзаголовок: "Збірники" – для позначення наукового книжкового видання, що складається з індивідуальних чи колективних статей науковців та "Тези доповідей" – для позначення збірника наукових праць, що містить матеріали попереднього характеру і друкується напередодні конференції. Це було обумовлено специфікою обробки документів в ДЗ "НПБУ" (збірники наукових праць розписуються постатейно).

Формальний підзаголовок "Наукові видання" буде присутній у 2-му виданні Тезауруса, який готується до друку.

Гол. бібліотекар Сектору Інформаційно-пошукового тезауруса Збанацька О.М.
Питання №195 lara 07/04/2009 × 10:55
Добрий день! Підкажіть як знайти ББК? Дякую!

Відповідь: А де ж Ви загубили?
Якщо потрібно переглянути ББК - зверніться до бібліотеки, якщо придбати - до книготорговельних фірм (наприклад, "Елга").

Питання №194 Svetlana 04/04/2009 × 20:55
Добрый вечер, коллеги! Можно ли добавить свой перечень формальных подзаголовков к предметным рубрикам, к тем которые указаны в Тезаурусе? или же тот перечень является нормативным? Список очень ограничен и часто нет возможности отобразить характер документа! Спасибо!

Відповідь: Ми працюємо тільки за Інформаційно-пошуковим тезаурусом НПБ України. "Свій перелік формальних підзаголовків до предметних рубрик" не додаємо.

Відділ каталогізації ДЗ "НПБУ"
Питання №193 Lifanova 02/04/2009 × 15:22
http://www.library.edu.ua

Доброго дня, шановнi колеги! Звертаємося до вас за допомогою. Згiдно ГОСТу 7.1:2006 п.4.8.4. приписаним джерелом iнформацii для книг є титульний лист. Зворотня сторiнка титульного листа теж входить в це поняття?

Чи можливо вiдомостi для заголовка брати iз обкладинки, контртитула, авантитула, зворотньоi сторони титульного листа, останньоi сторiнки видання? Тобто, яке приписане джерело iнформацii є для заголовка?

 Дякуємо за вiдповiдь. Бiблiотека Вiнницького нацiонального медичного унiверситету iм.М.I.Пирогова

Відповідь: Кожна зона бібліографічного опису книг згідно з ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 має своє основне джерело інформації (рос. "предписанный источник информации"). Для зони назви та відомостей про відповідальність – титульна сторінка. Для зони видання – титульний аркуш, випускні й надвипускні дані і т.д. (див. Російські правила каталогізації. Ч. 2 на сайті Російської бібліотечної асоціації).

Якщо Ви маєте на увазі заголовок бібліографічного опису, а не назву документа, то згідно з ГОСТ 7.80-2000 джерелом відомостей для заголовка є вихідні відомості документа, на який складається бібліографічний опис.

Питання №192 Natasha 02/04/2009 × 14:34
Доброго дня!
Підкажіть, будь ласка, куди шифрувати книгу "Слово о полку Ігоревім" за Таблицями ББК. До цього часу ця книга відносилася до російської літератури, але ж це пам'ятка письменства Київської Русі ( а в нас уже є самостійна Україна). Дякую.

Відповідь: "Слово о полку Ігоревім" належить до героїчного епосу староукраїнської літератури. Індекс для наукових бібліотек:
Ш44(4УКР)(=411.1){4У”Х-XVIIIст.”*411 (тексти)
Ш43(4УКР)(=411.1){4У”Х-XVIII ст.”*411 (дослідження)

За таблицями ББК для масових бібліотек:
84.4УКР1 + 84.4РОС1
як пам’ятка староукраїнської (давньоруської) літератури часів Київської Русі.

Питання №191 Maryna 01/04/2009 × 23:05
Де на вашому сайті, можна дістати інформацію про фінансування загальноосвітніх закладів України за 2006-2008 роки

Відповідь: На нашому сайті інформації про фінансування загальноосвітніх закладів України за 2006-2008 роки Ви не знайдете. Можливо, потрібно звернутися в Державну науково-педагогічну бібліотеку України ім. В.О. Сухомлинського (http://www.library.edu-ua.net/).

Питання №190 Tatiana 31/03/2009 × 09:45
Згідно  Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації  впливу фінансової кризи  на розвиток вітчизняної промисловості»,  закупівлі за державні кошти здійснюються у вітчизняних виробників, крім тих, які не виробляються в Україні. Прошу дати конкретні відповіді на два питання: 1. Чи мають право публічні бібліотеки здійснювати закупівлю книг, періодичних та інших видань у організацій, які безпосередньо працюють з видавництвами за замовленнями бібліотек, а також здійснюють постачання? 2. Чи не може статися так, що бібліотек примусять самостійно укладати договори з видавництвами на придбання книг та періодичних видань і вирішувати питання їх постачання?

Відповідь: З цього приводу наша Бібліотека звернулася з офіційним запитом до Міністерства економіки України. Як тільки отримаємо роз’яснення, воно буде розміщене на сайті. Слідкуйте за публікаціями.

Питання №189 Anton 30/03/2009 × 21:55

Що таке-Інтерактивні форми роботи

Відповідь: Див. відповідь на запитання 178.

Питання №188 Volodymyr 30/03/2009 × 17:57
Добрий день! Чи є у фондах Вашої бібліотеки книга Ніколаса Мальбранша і Патріка Райлі "Трактат про природу і благодать" українською або російською мовою? Дякую!

Відповідь: У фондах нашої бібліотеки такої книги немає.

Питання №187 Svetlana 25/03/2009 × 17:23
До питання за №184. Мова йде про ПЕРСОНАЛЬНІ рубрики, наприклад, іноземних видань. Адже їх переліку немає у Тезаурусі. Є можливість помилки у перекладі прізвищ. Як Ви вирішуєте питання створення персональних рубрик, якщо джерело не українською мовою, а наприклад, російською або англійською. І до речі питання про анотацію. Якою мовою вона повинна бути в електронній базі і в рекомендаційних списках: мовою джерела чи державною? Дякуємо за відповідь!k

Відповідь: Відкриття нової предметної рубрики "Персоналія", так як і розробка нової словникової статті для Інформаційно-пошукового тезауруса (ІПТ), зумовлені документопотоком ДЗ "НПБУ". Персоналії австрійських, англійських, німецьких, російських, французьких тощо видатних діячів в різних галузях знань в ІПТ присутні і даються українською мовою незалежно від мови документа. Перш ніж віддати перевагу написанню того або іншого варіанту прізвища, аналізується багато довідкових видань, де згадується дана особа. Перевага надається академічним виданням. Відбирається або найбільш відоме ім’я, або повне ім’я особи (напр., Бомарше П’єр Опостен Карон де (1732-1799 рр.)). Від псевдонімів, акронімів або інших варіантів написання даються посилання (напр. Карон П’єр Огюстен де (1732-1799 рр.), які заносяться до ІПТ.

Анотуванням сектор ІПТ не займається. Проте, на нашу думку, при складанні анотації потрібно віддавати перевагу державній мові.

Сектор ІПТ відділу каталогізації ДЗ "НПБУ".
Питання №186 lasha 24/03/2009 × 14:45
Сотрудники вузовской библиотеки относятся к обслуживающему персоналу или учебно-вспомагательному? На основании какого документа? Спасибо.

Відповідь: Шкода, але це питання не нашої компетенції, радимо звернутися до методичного центру вузівських бібліотек – наукової бібліотеки ім. М.Максимовича Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

Питання №184 Svetlana 23/03/2009 × 16:59
Доброго дня шановні колеги! Підкажіть, будь-ласка, якою мовою складається персональна рубрика? Дякуємо!e

Відповідь: У ДЗ "Національна парламентська бібліотека України" всі предметні рубрики складаються українською мовою за Інформаційно-пошуковим тезаурусом НПБУ.

Відділ каталогізації ДЗ "НПБУ"
Питання №183 Elianth 20/03/2009 × 16:36
Добрий день! Скажіть, будь ласка, які нормативні документі, методичні вказівки та посібники регулюють та взагалі відносяться до проектування будівль бібліотек віщих навчальних закладів.

Відповідь: Перегляньте сайт Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В.Г. Заболотного (http://www.dnabb.org). Корисною буде рубрика „Бібліотечні споруди: будівництво, проектування, реконструкція”.

Питання №182 Nadiya 20/03/2009 × 15:16

Добрий день! Чи є у фондах Вашої бібліотеки журнал "Мовознавство" № 5 за 1969 рік? Дякую.

Відповідь: Так, є.

Питання №181 Olga 20/03/2009 × 10:57
http://cbsbook@mail.ru

Поясніть,будь ласка, як правильно описувати Закони України згідно ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 .( опис книги і аналітичний опис) для масових бібліотек. В різних методичних рекомендаціях приклади даються по- різному.

          Україна.Закони

          Назва Закону:Закон України від...

          Закон України "Назва Закону..."

       Дякуємо за відповідь

Відповідь: Спеціалісти відділу каталогізації нашої Бібліотеки закони України описують під заголовком, що містить найменування організації, тобто: Україна. Закони. А далі бібліографічний опис складають відповідно до титула.

Приклад бібліографічного опису книги: Україна. Закони. Закон України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» : за станом на 12 верес. 2008 р. / Верхов. Рада України. – Офіц. вид. – К. : Парлам. вид-во, 2008. – 32, [4] с. – (Закони України).

Приклад аналітичного опису: Україна. Закони. Закон України "Про тимчасові слідчі комісії, спеціальну тимчасову слідчу клмісію і тимчасові спеціальні комісії Верховної Ради України" // Голос України. – 2009. – 21 березня.

Відділ каталогізації ДЗ "НПБУ"
Питання №180 Olga 19/03/2009 × 23:44
Добрий день. Проконсультуйте, будь-ласка, який відділ в бібліотеці (комплектування, методичний, ОРФ) повинен займатися прийомом, перерозподілом і передачею на райони області літератури, яка надходить з ВАТ"Укркнига" за державними програмами, та який штат працівників цим повинен займатися (прийом-перерахунок, вантажно-розвантажувальні роботи, распаковка, перерозподіл, запаковка за новою рознарядкою) при 58 тис. екземплярів отриманої літератури за рік, та 42 тис. переданої.

Відповідь: Існують різні ситуації. Як правило, перерозподілом і передачею літератури на райони займаються відділи обмінно-резервних фондів обласних бібліотек. Проте у ряді ОУНБ ці функції покладені на відділи комплектування. Щодо методичного відділу, то його спеціалісти мають сприяти ефективному розподілу, відповідно до мережі області. Що стосується штату задіяних працівників, радимо Вам розрахувати його відповідно до Типових норм на основні процеси бібліотечної роботи, затверджених Наказом Міністерства культури і туризму 29.12.08 №1631/0/16-08.

StartПопередні10 previous pages [ 121 122 123 124 125 ] НаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати