Бібліотечному фахівцю

Картотека - сукупність певним чином організованих карток.
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Методисти рекомендують

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Мастрід

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечний простір

Закрити ЕСМаР

Закрити Лауреати конкурсу

Закрити Нагороди і звання

Нове на сайті
Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №179 Nataliaa 18/03/2009 × 17:12
Добрий день. Яке словосполучення вживати: " Видання що продовжуються" , чи " Продовжувані видання"? Можливо, вони рівноцінні? І на який документ посилатися? З повагою, Наталія Миколаївна.

Відповідь: Ці поняття мають однакове визначення відповідно до ДСТУ 3017–95 Видання. Основні види. Терміни та визначення.

Так, п. 10.4 продовжуване видання [видання, що продовжується] Видання, що виходить через заздалегідь невизначені проміжки часу, в міру накопичення матеріалу, нумерованими та (чи) датованими випусками, неповторюваними за змістом, одно типово оформленими, із спільною назвою.

Питання №178 maria 18/03/2009 × 14:30

Інтерактивні форми масової роботи з користувачами юнацького віку

Відповідь: Слово “інтерактив” (пер. з англійської “inter” – “взаємний”, “act” – діяти) означає взаємодіяти. Інтерактивний метод – це спосіб взаємодії через бесіду, діалог.
Визначити бібліотечні форми, що передбачають спілкування всіх в процесі спільної роботи з юнацтвом це вже залежить від професіоналізму фахівця.

Питання №177 Olga 18/03/2009 × 02:47
Добрий день. Скажіть, будь-ласка, чи нараховується надбавка за стаж бібліотекаря в період перебування на лікарняному?

Відповідь: Так, нараховується.

Питання №176 Ludmila 17/03/2009 × 11:40
Доброго дня! Цікавить таке питання: хто в вузівській бібліотеці несе матеріальну відповідальність за комп'ютерну техніку - зав. відділом інформаційних технологій чи завідувачі окремих структурних підрозділів, де вона безпосередньо знаходиться? Дякуємо за відповідь.
Відповідь: Згідно п.6.7 Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ затверженої наказом Державного казначейства України 17.07.2000 № 64 (у редакції наказу Державного казначейства України від 21.02.2005 № 30 (із змінами)) за місцем зберігання всі необоротні активи повинні перебувати на відповідальному зберіганні у матеріально відповідальних осіб, які призначаються наказом керівника установи.
Питання №175 Natalia 16/03/2009 × 14:17
Добрый день. Будьте любезны, подскажите существующие методики оценки эффективности выпускаемой информационно-библиографическим отделом информационной продукции: указателей, списков, пресс-клипингов и т.д. Заранее благодарна.
Відповідь (див. розділ „Консультації”)
Питання №174 Tatiana 16/03/2009 × 10:50

Доброго дня! Прошу дати перелік документів, що регламентують краєзнавчу роботу ОУНБ, ЦМБ/ЦРБ і які повинні бути в кожній з названих бібліотек.

І чи відрізняється ведення Зведеного краєзнавчого каталогу/картотеки в ЦМБ та в ЦРБ. Дякую.

Краєзнавчу роботу бібліотек досить чітко регламентує “Положення про краєзнавчу роботу бібліотек системи Міністерства культури і мистецтв України”, затверджене наказом Міністерства культури і мистецтв України 11 червня 1996р. за № 314. Так у П. 2.1. говориться, що « Краєзнавча робота окремої бібліотеки ведеться у відповідності з статутом (положенням) бібліотеки, її завданнями і функціями», у П.3 визначені функції бібліотек за видами: обласні, ЦБС та ЦР, та є примірний перелік обов’язкових краєзнавчих бібліографічних видань.

Тому краєзнавчу роботу регламентує статут бібліотеки, якщо в структурі бібліотеки є відділ краєзнавчої роботи - положення про відділ, якщо є самостійний краєзнавчий каталог – положення про каталог, або базу даних документів краєзнавчої тематики. Ведення Зведеного краєзнавчого каталогу/картотеки в ЦМБ від ЦРБ нічим не відрізняється, хіба що наповненням.

Питання №172 hotuyusdokonkursu 12/03/2009 × 21:09
Я хотіла б дізнатись , хто отримував літературну премію імені Короленка Володимира Галактіоновича ? Що писали поети про Короленка ? Дуже потрібно. Заздалегідь дякую.

Відповідь: Навіть нескладний запит у пошукових системах дозволяє дізнатись, що премія заснована у 1991 році Спілкою письменників України, яку отримали:
1999 р. Басарія Етері — за роман «Взгляд поверх ворот, выходящих на луг». Силаєв Борис — за книжку «Хлопцы с холодной горы».
2001 р. Хургін Олександр — за книгу повістей та оповідань «Возвращение желаний».
2002 р. Нікітін Олексій — за книжку «Рука птицелова». Ягупова Світлана — за книжку «Твой образ». Бушняк Володимир — за роман «Стамбульский зазывала».
2005 р. Славич Станіслав — за повість «Мальчик Дима и его жемчужина». Кілеса В`чеслав — за оповідання «Истории рассказанные вчера».
2006 р. Родіонов Володимир — за книгу есеїв «Жизни жизней». Руднєв Євген — за повість для дітей «Полет без крыльев».

Радимо Вам звернутися до корпоративної віртуальної довідкової служби наукових бібліотек Харкова на сайт бібліотеки ім В.Г.Короленка яка, ми впевнені, має найбільш повну інформацію про письменника, ім’я якого носить бібліотека http://korolenko.kharkov.com

Питання №171 lasha 12/03/2009 × 10:59
Поясніть, будь ласка, механізм надання бібліотеці статусу наукової. Дякую.

Питання надання бібліотеці статусу «наукової» регламентує Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» ( 1977-12 ) (із змінами і доповненнями). Так, Законом вводиться державна атестація наукових організацій всіх форм власності, що внесені або претендують на внесення до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (включає їх до реєстру Міністерство України у справах науки і технологій) .

Тому лише декілька бібліотек (зокрема НБУ ім. Вернадського, Державна науково-педагогічна бібліотека ім. В.Сухомлинського та Державна наукова сільськогосподарська бібліотека української академії аграрних наук) дійсно пройшли державну атестацію і мають статус наукових бібліотек.

Питання №170 Olena 12/03/2009 × 10:49
Доброго дня. Нашій бібліотеці подарували книги, на які я склала акт. Скажіть, нумерація акта повинна продовжувати нумерацію всіх актів руху книжкового фонду (списанння, взамін загублених) чи необхідно окремо нумерувати акти на подаровані книги (починаючи з № 1).

Відповідь: Нумерація акта повинна продовжувати нумерацію всіх актів руху книжкового фонду.

Питання №169 Oleksandr 10/03/2009 × 12:09
Доброго дня!
Скажіть будь-ласка, яким є механізм надання колекціям стародруків та рідкісних видань, що зберігаються у державних бібліотеках України, статусу національного культурного надбання.
У законі "Про бібліотеки та бібліотечну справу" зазначено, що такі книги та колекції заносяться до "Державного реєстру національного кульутрного надбання", і це здійснюється згідно положення, розробленого Міністерством культури. В Україні дійсно є відповідна Державна служба при Мінкульутри, яка веде відповідний реєстр пам"яток архітектури, археології, монументального мистецтва та ін. Щодо рідкісних книг та колекцій там нічого і не чули... Чи є в нашій державі такий прецедент, коли бібліотечну колекцію стародруків та рідкісних видань (згідно вимог закону) було віднесено до нац.-культ. надбання?

З повагою,
завідувач Музею рідкісної книги Бібліотеки Ніжинського держуніверситету імені М.Гоголя Олександр Морозов

Відповідь дають фахівці відділу рідкісних і цінних книг НПБ України

Шановний Олександре Сергійовичу!

Коротка інформація щодо історії питання.

З 1992 року ЮНЕСКО розпочало здійснення Програми „Пам’ять світу”,  яка спрямована на реалізацію спільних проектів збереження бібліотечних та архівних фондів у різних країнах світу.

На підтримку цієї програми постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1992 року за №466 було затверджено „Положення про Державний реєстр національного культурного надбання”. Етапи реалізації цієї постанови було відображено у „Програмі збереження бібліотечних та архівних фондів на 2000-2005 роки”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 1999 року за №1716.

На крупніші бібліотеки України було покладено роботу зі створення Державного реєстру національного культурного надбання, метою  якого є централізований облік  книжкових пам’яток, сприяння їхньому збереженню, раціональному використанню; відтворення репертуару книжкових пам’яток різних хронологічних періодів. Державний реєстр передбачає: уніфікований науковий опис книжкових пам’яток, широке впровадження їх у науковий обіг, взаємообмін інформацією. Він повинен включати бібліографічну і книгознавчу інформацію про книжкові пам’ятки, їхню кількість та розподіл у фондосховищах країни. Це велике завдання, реалізацію якого розраховано на тривалий час.

Впродовж кількох років бібліотеки України працюють над створенням реєстру. Ця робота включає:

– виявлення видань у фондах згідно Інструкції про порядок відбору рукописних книг, рідкісних і цінних  видань з бібліотечних фондів до Державного реєстру національного культурного надбання (2001 р.), яка визначає основні групи документів, порядок їхнього відбору і проведення роботи щодо включення до Державного реєстру;

  1. науковий опис цих видань;
  2. створення окремих баз даних на групи документів (див. Інструкцію про порядок відбору...);
  3. передачу створених БД до головних бібліотек, які відповідають за підготовку реєстру.

Тільки після завершення вищезазначеної роботи буде з’ясовано, які видання будуть віднесені до національного культурного надбання.

З усіма питаннями щодо створення Державного реєстру звертайтеся до Наукової бібліотеки імені М.Максимовича КНУ імені Тараса Шевченко (відділ рідкісних книг), яка є головною серед вузівських бібліотек.

У роботі Вам буде корисно ознайомитися з монографією проф. Ковальчук Г.І. Книжкові пам’ятки (рідкісні та цінні книжки) в бібліотечних фондах (К.:НБУВ, 2004).

Питання №168 larisa 05/03/2009 × 08:42
Який документ (ДСТУ )  містить правила побудови предметної рубрики, зокрема з якої букви пишеться ПР та підрубрика  в авторитетному файлі  системи автоматизованої обробки інформації? {зокрема ІРБІС}. Дякую.

Відповідь: Див. відповідь на питання 156.

Питання №167 OXANA 04/03/2009 × 22:47
Добридень.Які документи потрібні для того, щоб отримувати доплату за знання іноземної мови? Чи досить закінчити курси іноз. мови і отримати посвідчення? Таке ж саме питання відносно комп`ютерних курсів.

Відповідь: Питання доплати за знання іноземної мови регламентує наказ МКіТ України «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10. 2005 р. N 745 (із змінами, внесеними згідно з наказами МКіТ).
Курси іноземної мови повинні бути державні, з трьохрічним терміном навчання. Здивовані питанням щодо доплати за знання комп`ютера. Сьогодні користування комп`ютером це вже виробнича буденність. Не думаємо, що доплачують працівникам поштових відділень, лікарень, фірм за вміння виконувати роботу за допомогою техніки. Скоріше, без цих навичок роботи не отримаєш.

Питання №166 Yarina 04/03/2009 × 15:45

Відділ культури просить відповісти на наступне запитання.

"Якщо у працівника сільської бібліотеки згідно з кількістю постійних жителів даного населеного пункту не вистачає навантаження (70% зареєстрованих читачів від кількості населення), чи можна до кількості читачів додавати відвідувачів бібліотеки та читального залу, які не проживають постійно у даному селі (дачники, міські школярі на канікулах, дорослі у відпустці і т.д.)?" Якщо можна, то як законодавчо правильно оформити звітні дані?

Заздалегідь дякуємо за відповідь.

Відповідь: На підставі Ст. 21 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» де зазначено, що «Громадяни незалежно від статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних та релігійних переконань, місця проживання, мають право на бібліотечне обслуговування», бібліотекар повинен обслуговувати людей, які бажають користуватися бібліотекою. Ніяких додаткових звітних даних не потрібно. Тимчасові жителі обслуговуються на загальних підставах, згідно затверджених «Типових правил користування бібліотекою».

Питання №165 Lesja 04/03/2009 × 15:29

Чи має право на добавку до пенсії провідний бібліотекар при присвоєнні бібліотеці статусу - наукова? Який повинен бути стаж роботи?

Відповідь: Колего, перечитайте закон про наукову пенсію та проаналізуйте, чи в положенні про Ваш відділ прописана наукова робота, чи Ви безпосередньо 70% робочого часу займались науковою роботою, чи маєте власні наукові роботи, чи брали участь в наукових конференціях?

Питання №164 Olga 04/03/2009 × 14:16

Шановні колеги! Просимо дати відповідь.В "Положенні про закупівлі" від 19.11 2008 р. № 1017 в п.7 написано,що дія "Положення" не поширюється на випадки,коли предметом закупівлі є:  -книговидавнича продукція,що закуповується безпосередньо бібліотеками.Чи відноситься передплата періодичних видань до цього пункту,тому що роз'яснення слова "книговидавнича продукція" ніде не можна прочитати.   Дякуємо.                &n bsp;                   

Питання №163 Olga 03/03/2009 × 17:22
Я працюю методистом центральної районної бібліотеки, а також виконую роботи по комплектуванню і обробці бібліотечних фондів при цьому отримую заробітну плату по 9 тарифному розряду.
В мене вища бібліотечна освіта.
Чи можу я розраховувати на вищий розряд?

Відповідь: Подивіться уважно відповіді на питання №№ 159, 160.

Питання №162 Larisa 03/03/2009 × 13:59

В ДСТУ 7.80:2007 "Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Заголовок. Загальні вимоги та правила складання (ГОСТ 7.80-2000, IDT)" пункт 5.6 сформульовано, як "Фамилия приводится в начале заголовка и, как правило, отделяется от имени (имен), имени и отчества, инициалов запятой (,)."

Як ви трактуєте вираз "как правило"? Таким чином рішення відділяти  прізвище від ім'я по-батькові комою приймає бібліографуюча установа?

Наперед дякую за відповідь.

Відповідь: Ми вважаємо, що фразою "как правило" розробники стандарту залишили вибір за каталогізуючими організаціями.
Таким чином, ми ставимо кому тільки перед повними іменами та по-батькові.

Відділ каталогізації ДЗ "НПБУ"
Питання №161 Tanya 02/03/2009 × 17:28
За колективним договором працівники мають право на відпустку 30 днів. Право на більшу відпустку (до прийняття колдоговору) зберігається. В мене відпустка становила 42 дні. В березні 2008 року я перейшла з посади провідного бібліотекаря на посаду заввідділом.В зв’язку з цим з мене вже влітку зняли 5 днів відпустки, мотивуючи це тим, що було переведення на іншу посаду за особистою заявою. При цьому я мала тарифний розряд 10, який і залишився. Щоб отримати більший розряд потрібно пройти атестацію, але в ній мені відмовлено, бо на новій посаді я ще не пробула рік. Які в цій ситуації мої права?

Відповідь: Ваші права регламентуються Законом України про відпустки від 15.11.1996 № 504/96-ВР (із змінами) та Кодексом законів про працю від 10.12.1971 № 322- VIII (із змінами).
Далі див. відповідь на пит. 159, 160.

Питання №160 Oksana 28/02/2009 × 20:41
Я працюю провідним бібліотекарем вузівської бібліотеки по 11 розряду, займаюся систематизацією документві по ББК та УДК , веду систематичний каталог.
Чи вважається, шо я суміщаю 2 посади і повинна отримувати доплату?
В мене вища бібліотечна освіта та бібліотечний стаж 30 років.
Чи можу я розраховувати на вищий розряд?

Відповідь: Вважати, що Ви суміщаєте дві посади, ми не маємо жодних підстав, тим більше, що не знаємо яку кількість документів ви систематизуєте і наскільки це відповідає «Типовим нормам часу на основні процеси бібліотечної роботи». Далі читайте відповідь на питання 159.

Питання №159 Nadia 27/02/2009 × 15:47
Доброго дня! Працюю бібліотекарем у бібліотеці вищого навчального закладу. Маю вищу базову освіту (педагогічне училище "вчитель початкових класів"). Стаж бібліотечної роботи - 9 років. Чи можу я претендувати на 9 тарифний розряд? Дякую за відповідь.

Відповідь: Рішення про надання вищого розряду приймає Ваше керівництво, враховуючи освіту, рішення атестаційної комісії, навантаження, відповідність кваліфікаційним вимогам, штатний розклад бібліотеки - тобто на основі аналізу реальної ситуації.

Питання №158 HIKOlAI 27/02/2009 × 12:24

Бухгалтерія відділу культури відмовляється видавати довідки для отримання комунальних пільг тим пенсіонерам, які працювали в бібліотеках без освіти, або мали інвалідність. В жодному з документів, які нам відомі щодо оплати пільг ніяких обмежень не передбачено. Дайте, будь ласка, консультацію щодо оплати компослуг. Дякую.

Відповідь: Соціальні гарантії працівників у сфері культури регулює ст. 29 „Основ законодавства України про культуру” від 14.02.1992 № 2117-XII із змінами та доповненнями.
http://zakon1.rada.gov.ua

Питання №157 LYBOV 25/02/2009 × 16:25
Які сучасні вимоги до складання паспортів на каталоги і картотеки бібліотеки?

Відповідь: Особливих новацій щодо ведення паспорту каталогу / картотеки ми не виявили. Тому, окрім базових знань, отриманих під час навчання в Інституті культури, рекомендуємо ознайомитись з наступними виданнями:

Сукиасян Э. Р. Библиотечные каталоги : метод. материалы / Э. Р. Сукиасян. – М. : Профиздат, 2001. – 191 с. – (Серия "Современная библиотека" ; вып. 19).
Старущенко Г. Зачем нужен паспорт и как его составить / Г. Старущенко // Библиотека. – 2003. - N11. - C. 10-12.
Сукиасян Э. Каталоги получили паспорта: что дальше? / Э.Р. Сукиасян // Библиотека. – 2003. – N7. – C. 10-12.
Сєдих В.В. Бібліотечні каталоги як інформаційно-пошукові системи : навч. посібник / В.В. Сєдих, Г.П. Терентьєва, В.К. Удалова. – Харків : ХДАК, 2003. – 193 с.
Питання №156 Svetlana 24/02/2009 × 20:15
Доброго дня, шановні колеги! У нас виникло питання стосовно предметних рубрик: з якої літери (великої чи маленької) записується назва предметної рубрики та її підзаголовки. У зв'язку із створенням електронного каталогу, хотілося б щоб відразу усе було вірно. Методичного обгрунтування не знайшли ні на користь першого, а ні другого варіанту. Партнери з корпорації наполягають на другому варіанті (тобто з маленької), але нам здається, що це не є вірним. Допоможіть, будь-ласка, з вирішенням цього питання! Дякуємо!

Відповідь: Індексування здійснюється відповідно до ДСТУ 2395-2000 (ISO 5963:1985) "Інформація та документація. Обстеження документа, встановлення його предмета та відбір термінів індексування. Загальна методика".
Формування предметної рубрики (ПР) здійснюється відповідно до прийнятої у світі стандартної моделі:
Заголовок ПР – Тематичний підзаголовок – Географічний підзаголовок –Хронологічний підзаголовок – Формальний підзаголовок.
Тобто, усі рубрики записуються з великої літери і через тире.

Детальну консультацію можна отримати у секторі інформаційно-пошукового тезаурусу відділу каталогізації ДЗ "НПБУ".

Питання №155 Nadin 24/02/2009 × 13:58
Добрий день! Підкажіть будь-ласка, скільки років повинні зберігатися газети в фонді бібліотеки навчального закладу?

Відповідь: Див. відповідь на запитання 60

Питання №154 iryna 24/02/2009 × 09:14

Доброго дня! В мене уточнення до вчорашнього питання № 151: мене цікавить нормативи збереження самих компакт-дисків, ане документів на CD  xb DVD! Дякую!

Відповідь: Якщо ми правильно зрозуміли, то Вам потрібні методичні рекомендації щодо збереження документів на електронних носіях, що представлені у посібнику «Основные правила хранения и использования библиотечных фондов, разработанных ИФЛА» (М.: Рудомино,1999).
Див. розділ "Консультації".

Питання №153 Yuliana 23/02/2009 × 22:30
Добрий вечір! мене цікавить посадова інструкція бібліотекаря науково-дослідного відділу (можна науково-методичного відділу) ,де я можу її знайти?
Питання №152 mayab 23/02/2009 × 14:18

Ответьте пожайлуста на каком языке должна вестись документация по кадровым вопросам (приказы, письма, распоряжения) в бюджетной организации на основании чего?

Відповідь: Див. відповідь на запитання 24

Питання №151 iryna 23/02/2009 × 11:28
Які нормативні документи зберігання носіїв електронної інформації CD, DVD) - ДСТУ, ГОСТ (передбачені укр. законодавством)

Відповідь: Питання зберігання документів на електронних носіях регламентується:
ДСТУ ГОСТ 7.50:2006 Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Консервація документів. Загальні вимоги (ГОСТ 7.50-2002, IDT).
ГОСТ 7.68-95 Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу. Фоно- и видеодокументы. Общие технические требования к архивному хранению.
Закон України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг».
Також є методичні рекомендації щодо збереження документів на електронних носіях представлені у посібнику «Основные правила хранения и использования библиотечных фондов, разработанных ИФЛА» (М.: Рудомино,1999)

Питання №149 PNULIB 20/02/2009 × 10:24
http://www.pu.if.ua
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, до якого розділу ББК відносити "Референтну справу", "Документознавство". "Секретарську справу"? l

Відповідь: за таблицями ББК для наукових бібліотек таку літературу відносимо до розділу У212.86 Діловодство.
За таблицями ББК для масових бібліотек книги з питань діловодства відносимо до розділу 65.050.2 Організація управління.

Відділ каталогізації ДЗ "НПБУ"
Питання №148 Nata 19/02/2009 × 14:59
Доброго дня! Як пояснити, що працівники районної бібліотеки, зокрема методист (вища освіта), бібліотекар, будучи кураторами сільських бібліотек, отримують нижчу заробітну плату за працівників сільських бібліотек-філій. Дякую за відповідь!

Відповідь: Таку ситуацію роз’яснює Наказ Міністерства культури і туризму від 18.10.2005 № 745 „Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки”, оскільки тарифні розряди завідувача філією вищі тарифних розрядів методиста. Припускаємо, що стаж роботи у сільського бібліотекаря теж може бути більшим, що також впливає на суму зарплатні, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від № 84 від 22.01.2005 р.

Питання №147 Tatiana 19/02/2009 × 13:59

 Где можно найти примерное Положение о совете при директоре в ЦБС?

Відповідь: згідно "Организации работы ЦБС", рада при директорі забезпечує колегіальність управління в ЦБС. Передбачається також склад ради та питання, що виносяться на її розгляд.
Типового положення про раду при директорі не існує, кожна бібліотека розробляє такий документ самостійно. Затверджує його директор ЦБС.

Питання №146 Ludmila 18/02/2009 × 17:27

Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, до якого розділу ББК віднести книги з національної безпеки України. Дякую.

Відповідь: Спеціалісти відділу каталогізації нашої Бібліотеки рекомендують систематизувати вказану літературу в наступні розділи:

ФО11.4 Національна безпека – Теорія
Т3(4УКР)63–6 Національна безпека – Сучасна історія – Україна
Х9(4УКР)301.162 Державна безпека – Україна
Ц 031.1(4УКР) Воєнна безпека – Україна

За таблицями ББК для масових бібліотек література з питань національної безпеки України збирається у розділі "Зовнішня політика і міжнародні відносини України" ББК 66.4 (4УКР)

Відділ каталогізації ДЗ "НПБУ"
Питання №145 IRINA 18/02/2009 × 15:04

Уточнюю своє запитання стосовно обліку БД РЖ.

БД реферативних журналів отримуємо на CD-ROMах. На кожному диску по кілька назв  РЖ . Обліковувати диски чи кількість РЖ на ньому?

Відповідь: Згідно П.6.2 ГОСТу 7.20-2000 Библиотечная статистика «Экземпляром для электронных изданий являются дискета или оптический диск (CD-RОМ и мультимедиа)».
До речі, як Ви обліковуєте збірник оповідань – як примірник, чи кожне оповідання окремо?

Питання №144 mila 18/02/2009 × 14:22

Доброго дня, шановні колеги!

Не секрет, що в наш час книги видають як професіонали, так і профани. І останні оформлюють видання, м'яко кажучи, не завжди по стандарту. А нам - професійним бібліотекарям - потрібно робити бібліографічний запис згідно ДСТУ. Але як його вірно зробити, коли назва книги одна, титульна сторінка інша, а зміст ще інший. Навіть авторський знак буває не відповідає автору чи назві книги.

Порадьте, будь ласка.

Відповідь: Як професіонал – професіоналу. Радимо звернутись до видання "Минимум библиотечной техники в массовых библиотеках" (М., 1969) або "Организация работы ЦБС" (М., 1985). Тут, у пункті 11 параграфа 5 (стор. 46) чітко сказано, що навіть при наявності друкованої картки, або макета картки в книзі обов’язково уточнюються всі дані (шифр, повний індекс, заголовок опису), який, до речі робиться за титульною сторінкою, а не за обкладинкою книги, згідно ГОСТу 7.1-2003.

Питання №143 Anna 18/02/2009 × 11:05
Добрий день! Будь ласка, дайте відповідь на запитання: як оформити приймальний акт на подарункі, які надійшли до бібліотеки ?

Відповідь: Згідно з п.1.24 „Інструкції з обліку необоротних активів бюджетних установ” (затверджена наказом Державного казначейства України від 17.07.2000 № 64)

„Необоротні активи, отримані безоплатно у вигляді безповоротної допомоги, дарунка, приймаються комісією, створеною наказом керівника установи, до складу якої обов'язково входить працівник бухгалтерії та представник установи вищого рівня.
Комісія складає акт, в якому зазначаються найменування, кількість і вартість отриманих матеріальних цінностей за ринковими вільними цінами на їх аналогічні види. Оцінка необоротних активів здійснюється відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". При отриманні необоротних активів, що були у користуванні, вказується процент їх зносу. Дані акта відображаються в бухгалтерському обліку. Одночасно проставляється інвентарний номер, про що робиться запис в акті прийняття цінностей".

Питання №142 biblios 17/02/2009 × 15:16
На який документ треба посилатися при розробці графіка роботи сільських бібліотек. Просимо надіслати на електронну адресу

Відповідь: На підставі Кодексу законів про працю від 10.12.1971 № 322- VIII (із змінами) cтатті 50. "Норма тривалості робочого часу"

"Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій цієї статті". {Стаття 50 із змінами, внесеними згідно із Законами N 871-12 від 20.03.91, N 3610-12 від 17.11.93}

Але, графік роботи ПБ у будь-якому випадку не повинен повністю співпадати із загальноприйнятим режимом роботи, аби забезпечити доступ до послуг ПБ користувачів у вільний від роботи час.

Питання №141 ludmila 17/02/2009 × 12:41
Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи має право адміністрація державного вищого навчального закладу переводити бібліотечних працівників на контрактну основу, тобто заключати контракт з кожним бібліотечним працівником на рік, щорічно поновлюючи його. Дякую.

Відповідь: див. Кодекс законів про працю від 10.12.1971 № 322-VIII (ч. 3 ст. 21),
Постанову КМ УКраїни Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору від 19.03.1994 р. N 170,
Методичні рекомендації про правове забезпечення контрактної форми трудового договору і сфери його застосування. Лист Мінюсту України № 32-8/473 від 28.03.2000.

Питання №140 Natalia 17/02/2009 × 11:20
www.ounb.sumy.ua

Доброго дня! Підкажіть,будь ласка,чи не змінено норми навантаження на бібліотечних працівників публічних бібліотек? Дякую.

Відповідь: Див. відповідь на питання 132.

Питання №139 Ludmila 16/02/2009 × 15:25

Чи існує "Інформаційно-пошуковий тезаурус" НПБУ в електронному вигляді? Дякую за відповіді на попередні питання.

Відповідь: Так, у 2004 р. було видано "Інформаційно-пошуковий тезаурус" з додатком (CD-ROM).

Питання №138 nadegda 14/02/2009 × 09:19

Доброго дня! Де можна придбати метатин - дезінфікуючий засіб, яким необхідно обробляти пошкоджені книги? Дякуємо.

Відповідь: Шановна колего! Звертаємо Вашу увагу, ми надаємо відповіді на професійні запитання.

Питання №137 olga 13/02/2009 × 13:47
добрий день! підкажить будь ласка, в бібліографічному описі автореферату дисертації в відомостях про відповідальність, яку установу вказувати - де проходив захист дисертації чи установу, на базі якої проводились дослідження? дякую.k

Відповідь: Вказувати установу, в якій відбувся захист дисертації.

Питання №136 galina 13/02/2009 × 13:35
Добрий день!  Додаток до наказу № 67 від 11.10.2007 Міністерства культури і туризму України передбачає зміну тарифних розрядів з 1 січня 2009 року. Чим можна аргументувати перед керівництвом університету підвишення до максимальних показникив тарифних розрядів для працівників  бібліотеки?

Відповідь: Наказом Міністерства культури і туризму України № 67 від 11.10.2007.

Питання №135 tokarmax 13/02/2009 × 10:27
Скажіть будь-ласка, який термін зберігання періодичних виданнів ( Журнал "Все про бухгалтерський облік"), і чим це регламентується.

Відповідь: Див. відповідь на запитання 60.

Питання №134 Vit 12/02/2009 × 21:31

Доброго дня. Підкажіть будь-ласка, як правильно оформити в курсовій роботі нормативні документи, розміщені на сайті Верховної Ради, відповідно до нового стандарту бібліографічного опису.

Відповідь: Бібліографічний опис електронних ресурсів здійснюють відповідно до стандартів:

  • ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 "Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання" (ГОСТ 7.1-2003, ІDT)
  • ГОСТ 7.82-2001 "Библиографическая запись. Библиографическое описание электронных ресурсов".

Хоча, не завжди подані в стандартах приклади відповідають загальним положенням. Тому є суперечки щодо бібліографічного опису. Ми, наприклад, описали б так:
Господарський кодекс України [Електронний ресурс] : прийнятий 16.01.2003 р., № 436-IV / Верхов. Рада України. – Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?user=a&find=1&typ=21

Питання №133 Olga 12/02/2009 × 20:45
Шановні колеги, прошу  відповісти, чи обовязковим є переписування інвентарних книг після закінчення інвентаризаціїeeeeee 

Відповідь: Переписування Інвентарних книг після закінчення є неправомірною вимогою, порушенням інструктивних документів, про які обов’язково повинен знати бухгалтер. Див. відповідь на запитання 97.

Питання №132 Nata 12/02/2009 × 15:38
Добрий день. Скажіть, яке навантаження на бібліотекаря районної бібліотеки (користувачі, книговидача), а також яка оплата праці бібліотекаря, що обслуговує 800 користувачів, якщо бібліотека відноситься до ІVгрупи по оплаті праці. Дякую за відповідь.

Відповідь: Навантаження на бібліотекаря і досі часто визначається на основі Тимчасових типових штатів централізованих бібліотечних систем Міністерства культури СРСР, які були затверджені наказом № 53 Міністерства культури СРСР ще 29 січня 1979 року. Проте, зважаючи на зміни в технології роботи ПБ, як то: впровадження інформаційних технологій, активізації іміджево-рекламної діяльності бібліотеки, поглибленої роботи з громадськістю, налагодженню партнерських зв’язків тощо, використовується чіткий розрахунок норм часу на основні процеси бібліотечної роботи згідно наказу МКТ №1631/0/16-08 від 29.12.08 (див. сторінку "Офіційна інформація" "Накази").

Згідно Наказу МКТ України "Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005" від 11.10.2007 тарифний розряд бібліотекаря з 1 січня 2009 року буде в межах 9-12 розряду.

Питання №131 tata 12/02/2009 × 10:47
http://www.library.vn.ua/
Публічні бібліотеки району функціонують в системі децентралізації, в тому числі і фонди передані на баланс сільських рад. На основі яких регламентуючих документів має здійснюватися ВСО та функціонувати ОРФ центральної районної бібліотеки d

Відповідь: Для того, щоб дати вам кваліфіковану відповідь необхідно ознайомитись з документами на підставі яких відбувалась децентралізація, які функції залишились за ЦРБ. Чи зберігаються єдиний каталог, хто приймає та розподіляє літературу, отриману за державними програмами, чи працює відділ комплектування централізовано, хто обробляє нові надходження?

Якщо порушена вся система, то яким чином вам вдалося зберегти внутрісистемний обмін? За логікою, відділ ВСО має працювати як відділ МБА, а обмінно-резервний фонд – виконувати традиційні функції. Очевидно, на основі документів про децентралізацію має бути розроблена регламентуюча документація, з умовою дотримання бібліотечної технології.

Питання №130 Galina 11/02/2009 × 22:10

Скажите, пожалуйста, на какие звания, награждения можно выдвигать библиотекарей за хорошую и добросовестную работу в вузовской библиотеке. Большое сапасибо.

Відповідь: Наскільки нам відомо бібліотекарі вузівських бібліотек особливих державних відзнак та нагород не мають.
Всі питання нагородження регламентують Закон України „Про державні нагороди” № 1549-III від 16 березня 2000 р. (із змінами) та Указ Президента „Про почесні звання України” № 476/2001 від 29 червня 2001 р. (із змінами). Порядок представлення до присвоєння почесних звань регламентує „Положення про почесні звання України”, затверджене зазначеним Указом Президента.

Крім того, наприклад, Українська бібліотечна асоціація запровадила такі відзнаки та нагороди: „За внесок у розвиток бібліографії та бібліографознавства” , „За відданість бібліотечній справі”, „За внесок в бібліотечну освіту”, „Бібліографічний посібник року”, „За внесок в бібліотекознавство”. Інформація про них розміщена на сайті УБА http://www.uba.org.ua

Бажаємо визнання вашої праці!

Питання №129 Larisa 11/02/2009 × 16:54
Чому не можна знайти офіційну інформацію про те, що ДСТУ 7.80:2007 "Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Заголовок. Загальні вимоги та правила складання (ГОСТ 7.80-2000, IDT) набрав чинності в Україні з 1 квітня 2008 р., та переглянути його текст. Таким чином його впровадження ставиться під сумнів.

Відповідь: Офіційною інформацією треба вважати Наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт) № 267 від 17.10.2007 "Про надання чинності в Україні міждержавним стандартам, змінам до міждержавних стандартів та скасування нормативних документів", згідно з яким ДСТУ ГОСТ 7.80-2007 надано чинності в Україні з 1 квітня 2008 р. (електронний варіант наказу, зокрема розміщений на сайті Держспоживстандарту).
На жаль, наша Бібліотека ще не отримала обов’язкового екземпляру ДСТУ ГОСТ 7.80-2007.
(Вважаємо, що він ідентичний з ГОСТ 7.80-2000, електронний варіант якого можна знайти за адресою: http://gsnti-norms.ru/norms/common/doc.asp?0&/norms/stands/7_80.htm )

Питання №128 Ludmila 11/02/2009 × 15:07

Яка бібліотека України є координаційним центром створення системи авторитетного контролю бібліографічних записів? Чи бере участь НПБУ в цій роботі? Якими документами регламентується авторитетна робота в Україні? Дякую.

Відповідь: Для ефективного функціонування інформаційно-пошукової системи бібліотеки, з метою розширення інформаційних можливостей довідково-бібліографічного апарату НПБУ відділом каталогізації здійснюється робота з формування службової картотеки авторитетного контролю найменувань установ, організацій, географічних назв, серій і персоналій. Картотека постійно поповнюється новими уніфікованими заголовками, і актуальні матеріали публікуються на сторінках журналу "Бібліотечна планета" (див. № 3 за 2003 р., № 2 за 2004 р., № 2,4 за 2005 р., № 1 за 2007 р.).
Дані авторитетного контролю використовуватимуться у створенні окремої бази даних "Авторитетний контроль", авторитетного файлу НПБУ для обміну даними між бібліографуючими установами.

Зав. відділом каталогізації С.В.Білик
StartПопередні10 previous pages [ 121 122 123 124 125 ] НаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує науково-методичний відділ Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (НБУ ім. Ярослава Мудрого). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
На вашу думку, якість роботи працівника насамперед залежить від:
 
кваліфікації та освіти
стажу роботи
креативності та творчості
особистісно-професійного розвитку
можливості кар’єрного зростання
Результати