Бібліотечному фахівцю

Бібліотечна справа - складова частина інформаційної, виховної, культурно-освітньої діяльності
Розділи сайту

Закрити 1. Офіційна інформація

Закрити 2. Бібліотеки України

Закрити 3. Національні бібліотеки

Закрити 4. Сторінка дослідника

Закрити 5. Зарубіжний досвід

Закрити 6. Статистична аналітика

Закрити 7. Бібліотечна планета

Закрити 8. Бібліолоція

Закрити 9. Бібліографи презентують

Закрити Методисти рекомендують

Взаємодія

Закрити Інновації/проекти

Закрити Бібліотечна статистика

Закрити Бібліотечний простір

Закрити Відкритий форум

Закрити Переможці конкурсів

Закрити Планування

Закрити Посміхніться

Нове на сайті

Виставлено:

[17.07.15]

Науково-дослідна робота національних, обласних та інших бібліотек України у 2014 році

[24.06.15]

Бібліотечна планета, другий номер 2015 року

[17.06.15]

Консультація "Бібліографічний опис електронних ресурсів"

Cписок нових надходжень до сектору організації професійної самоосвіти у II кварталі 2015 року

[08.06.15]

Анотований список "Бібліотеки та бібліотечна справа за кордоном"

[19.05.15]

Консультація "Технологічні аспекти обслуговування користувачів"

[11.04.15]

Координаційний план основних бібліотечних заходів та видань в Україні на 2015 рік

[02.04.15]

Бібліотечна планета, перший номер 2015 року

[24.03.15]

Довідник "АДРЕСИ, ТЕЛЕФОНИ, ФАКСИ, ІНТЕРНЕТ, ЕЛЕКТРОННА ПОШТА провідних бібліотек України

[17.03.15]

Статті з зарубіжних фахових періодичних видань 1 квартал, 2015 р.

Cписок нових надходжень до сектору  організації професійної самоосвіти у I кварталі 2015 року

[06.03.15]

Запрошують бібліотеки Львова

[04.02.15]

Формування інформаційних ресурсів – сучасний стан та перспективи розвитку

Інформація від майстра
Відвідувачі

   відвідувачі

   відвідувачів online


Page Rank Check
Запитання-відповіді


В цьому розділі можна поставити фахові питання. Шановні колеги, просимо попередньо переглянути вже розміщені матеріали.
P.S.: Питання "де знайти в електронному вигляді, в інтернеті, в бібліотеці" вважаються тролінгом і видаляються.
P.P.S.: Увага! З метою надання більш чітких відповідей, просимо в питаннях конкретизувати регіон, вид Вашої бібліотеки за призначенням (публічна, спеціальна, спеціалізована) та за значенням (обласна, міська, районна, селищна, сільська).
3P.S.: Питання також можна направляти на адресу method@nplu.org
4P.S: Питання, що стосуються роботи ЕСМаР, надсилайте на ecmap@nplu.org

Питання №5500 Olga 11/06/2015 × 14:19
Доброго дня! На моє питання №5490 Прізвище автора Корнієнко, твори раніше розміщувалися на різноманітних інтернет-ресурсах, друком виходить вперше.

Наперед вдячна за допомогу.
Відповідь. Перепрошуємо, але вкажіть і ініціали вищезазначеного Корнієнко.
Питання №5499 tzuban 11/06/2015 × 11:48
Нормативна база бібліотекара при закритті загальноосвітнього навчального закладу. Підкажіть алгоритм дій бібліотекара у випадку закриття школи.
Відповідь. Етапи проведення ліквідації установи передбачають: створення ліквідаційної комісії ; складання проміжного ліквідаційного балансу; проведення інвентаризації та передачу товарно-матеріальних цінностей (установи, до яких будуть передані матеріальні цінності установи, що ліквідується, визначаються головним розпорядником бюджетних коштів); здійснення розрахунків з працівниками та їх звільнення тощо.

За два місяця Вас мають ознайомити з Наказом щодо ліквідації ЗОШ. У разі ліквідації вся чисельність працівників скорочується та весь штат працівників ліквідується. Відповідно до ст. 492 КЗпП України про звільнення у зв’язку з ліквідацією установи роботодавці повинні персонально попереджати працівників не пізніше ніж за два місяці. В день звільнення власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 Кодексу.
Питання №5498 lidiya 11/06/2015 × 10:39
Підкажіть, будь-ласка: працюю в вузівській бібліотеці 8 років на 0,5 ставки. Щорічна відпустка складає - 21 к. д. Чи правильно надають мені відпустку по кількості днів? Знаю, що бібліотекар на повній ставці має 24 к. д. Дякую.
Відповідь. Відповідно ЗУ «Про відпустки» (від 15.11.1996 № 504/96-ВР, із змінами /Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80/page ) щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік. Відповідно до ч. 3 ст. 56 КЗпП України робота в умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав цих працівників. Це означає, що при роботі за таким графіком працівник користуватиметься відпусткою звичайної тривалості (тобто 24 к. д. при роботі на 0,25; 0,5; 0,75 ст.).
Питання №5497 sveta 11/06/2015 × 08:51
Добрый день! Ответьте пожалуйста какой план массовых мероприятий на работника библиотечного пункта, который оформлен на 0,5 ставки.
Відповідь. Затверджених нормативів щодо кількості масових заходів на рік на 1 бібліотекаря - не існує. Якщо площа, наявність посадочних місць дозволяє в бібліотечному пункті проводити заходи, то бібліотекар планує їх кількість самостійно відповідно до Розділу 7. "Типових норм часу на основні процеси бібліотечної роботи" (затверджено Наказом Міністерства культури і туризму України 29.12.2008 N 1631/0/16-08 /Режим доступу: http://profy.nplu.org/articles.php?lng=uk&pg=83.
Питання №5496 Lilia 10/06/2015 × 17:33
Я педагог без бібліотечної освіти, влаштовуюсь на роботу у шкільну бібліотеку. Підкажіть, будь ласка, на що слід звернути увагу під час передачі фонду бібліотеки і, зокрема, якими документами користуватися для списання підручників, які не відповідають вимогам навчальних програм.
Відповідь. Під час прийняття БФ рекомендуємо звернути увагу на Акт прийому-передачі, «Книгу сумарного обліку бібліотечного фонду підручників і навчальних посібників», «Книгу сумарного обліку бібліотечного фонду», акти на списання БФ. Списання підручників у бібліотеках ЗОШ мають певні особливості. Рекомендуємо додатково переадресувати запит до Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського /Режим доступу: http://www.library.edu-ua.net/about_library/, яка опікується бібліотеками освітянської мережі МОН та НАПН України.
Питання №5495 vera 10/06/2015 × 16:46
Я працюю 25 років на 0 ,5 ставки в сільській бібліотеці  , завбібліотекою працює на повний оклад перебуваючи уже 5 років на пенсії Чи маю я право перейти на повний оклад , а завідуюча на  півставки?
 Мені до пенсії залишилось 3 роки.
 Дайте будь- ласка відповідь.
Відповідь. Можете, якщо станете зав. бібліотеки.
Питання №5494 Olena 10/06/2015 × 11:28
Доброго дня! Ось і почалось. В нашому районі голови сільських рад вже почали попереджувати бібліотекарів про звільнення, бо немає коштів на індексацію заробітної плати.  Вони хочуть за рахунок субвенції, яка розрахована на двох бібліотекарів, платити  заробітну плату одному. А як же розвиток культури на селі?  Ось в нашій бібліотеці  література для дорослих і дітей відокремлена і знаходяться в різних кімнатах, а ще є безкоштовний інтернет-куточок, біля якого повинен постійно бути бібліотекар і один працівник не в змозі знаходитись одночасно в двох кімнатах. Раз немає коштів на індексацію, то ми згодні працювати на голу ставку, щоб тільки не скоротили  штатну одиницю бібліотекаря, бо потім її вже не повернуть. А ще хочу звернутись до Міністерства Фінансів України, може треба дозволити бухгалтерії не платити індексацію чи взагалі її скасувати, щоб тисячі сімей в нашій країні могли мати кошти хоча б на хліб! Дякую.
Відповідь. Нам не зовсім зрозуміла ситуація щодо скорочення штату в зв’язку відсутності коштів на індексацію заробітної плати. Звільнення працівників вимагає певного алгоритму дій з боку роботодавця. Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках, передбачених п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.

Запропонуйте голові сільради разом розглянути інші варіанти економії бюджетних коштів.
Питання №5493 Olena 09/06/2015 × 16:08
http://library.zu.edu.ua/index.htm
Доброго дня! Шановні колеги, підскажіть будь-ласка який механізм комплектування електронними книгами, обліку електронних книг,вартість, доступ. Дякую
Відповідь. По-перше, слід зазначити, що досі ми не маємо інструкції щодо обліку електронних книг, затвердженої Міністерством культури України. Тому бібліотека має ухвалити власне методичне рішення щодо обліку мережевих ресурсів. Якщо йдеться про пристрої для читання, то до прийняття відповідних нормативних рішень їх треба обліковувати як обладнання. Стосовно питань комплектування, доступу тощо радимо ознайомитися з матеріалами, вміщеними за ел. адресою: http://dspace.univer.kharkov.ua/bitstream/123456789/7067/2/Rozdumy%20pro%20maibutne.pdf

Зав. ВФДР – Г.М. Перепелицина.
Питання №5492 lubov 09/06/2015 × 13:49
http://volod-library.at.ua
Доброго Дня! В зв'язку з децентралізацією у нашому районі буде організовано дві громади, які будуть підпорядковуватися двом сільським радам або виконкому.Запропонуйте, будь ласка, як зберегти  централізовану бібліотечну систему у цих умовах?
Відповідь. Пропонуємо розглянути наступний варіант: Кожна громада визначає одну головну бібліотеку (наприклад, публічна бібліотека Енської територіальної громади)та її відокремлені структурні підрозділи (філії). На сьогоднішній день таке новоутворення не буде суперечити діючому законодавству.
Питання №5491 Tatiana 08/06/2015 × 09:50
Доброго дня, шановні колеги!

Чи буде проводитися всеукраїнське дослідження "Книга. Бібліотека. Читання" і коли надійдуть його матеріали? Дякую.
Відповідь. На даний момент розробляється програма та методика дослідження. Опитування планується провести в базових областях у вересні-жовтні. Після затвердження, програма буде виставлена на сайті, в розділі «Сторінка дослідника».

Гол. бібліотекар НДВ – Богуш Т.І.
Питання №5490 Olga 07/06/2015 × 21:12
Доброго дня! Шановні спеціалісти, підкажіть, будь ласка, як зашифрувати УДК та ББК, якщо автор мешкає в Криму, але при цьому є громадянином Росії?
Відповідь. Для визначення шифру просимо зазначити прізвище письменника.
Питання №5489 KATERINA 05/06/2015 × 14:21
Добрий день!
Допоможіть, будь ласка, правильно визначити авторський знак:

1. Д' Анжело
2. Д' Сантес
3. Томази ди Кампедуз

Дякую.
Відповідь. 1). Прізвища з приставками, наведені в заголовку опису перед прізвищем автора, написані через апостроф, розглядаються як одне слово: Д' Анжело – Д17

2). Якщо в таблицях на яку-небудь букву немає складу, який збігався б з початком прізвища чи заголовка, авторський знак дається за найближчим передуючим складом: Д' Сантес – Д78

3). Томази ди Лампеду́за, Джузе́ппе – Т56.

Пр. бібліотекар ВК – Чехун О.А.
Питання №5488 nadegda 05/06/2015 × 12:15
Добрий день. Работники библиотеки в количестве 5 человек отказываются проводить переучет библиотечного фонда, сылаясь на неукомлектованность штата и заявляют, что эту работу должны делать работники отдела комплектования. Правильно ли это ?
Відповідь. 1. Пропонуємо 5-ом працівникам перечитати власні посадові інструкції. 2. Звертаємо Вашу увагу на річний план роботи бібліотеки, в якому мали бути зазначені терміни проведення інвентаризації БФ, відповідальні і норми часу. 3. Варто пригадати умови проведення попереднього переобліку БФ.
Питання №5487 Nina 05/06/2015 × 09:43
Доброго дня колеги! Прошу роз’яснити, дія колективного договору поширюється лише на членів профспілки? Я два роки тому вийшла з профспілкової організації. Дякую за відповідь.
Відповідь. За своєю суттю колективний договір є двостороннім актом, який укладається між працівниками та роботодавцем. Його вважають основним внутрішнім законом підприємства (установи, в т.ч. бібліотеки), оскільки саме він регулює рівень оплати праці, питання зайнятості, охорони праці та здоров’я, додаткові соціальні пільги та гарантії на конкретному підприємстві. Правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів визначені Законом України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р. № 3356-XII (далі — Закон № 3356). Відповідно до частини першої ст. 3 Закону № 3356 колективний договір укладається між роботодавцем з однієї сторони й одним або кількома профспілковими органами, а якщо таких органів немає — представниками працівників, обраними й уповноваженими трудовим колективом, — з іншої сторони. Як, бачимо, закон допускає, що профспілки взагалі може не бути на підприємстві. Але навіть якщо вона і є, то колективний договір не може передбачати для працівників одного підприємства різні гарантії та пільги залежно від того, чи є вони членами профспілки. На це прямо вказує частина перша ст. 9 Закону № 3356: положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Таку ж саму норму містить і ст. 18 КЗпП. Положення колективного договору мають бути рівними для всіх, хто працює на підприємстві (в т.ч. ЦБС або самостійній бібліотеці).
Питання №5486 Larisa 04/06/2015 × 12:13
Доброго дня! Підскажить, будь ласка, як індексувати книгу 1803 року видання? Дякую.
Відповідь. Індексація балансової вартості БФ проводилась у 1992, 1993, 1995 та 1996 роках.
Питання №5485 Olena 04/06/2015 × 09:25
Доброго дня! Роз'яснення до питання №5479. В ЗАКОНІ УКРАЇНИ про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" є таке: « Надати право керівникам зазначених центральних органів виконавчої влади у межах бюджетних призначень без згоди та попередження працівників встановлювати для них режим роботи на умовах неповного робочого часу та надавати відпустки без збереження заробітної плати на визначений цими керівниками термін». Головний бухгалтер сільської ради не відпускає в заплановані відпустки, хоче звільнити одного ібліотекаря,мотивуючи тим, що недостатньо коштів на заробітну плату, які надходять з районного бюджету в вигляді субвенцій. Але на рахунку сільської ради є достатньо коштів для фінансування всіх бюджетних організацій на території села, але фінансуються установи вибірково за бажанням головного бухгалтера, а на культуру фінансову допомогу вона не бажає за потрібне виділяти кошти. А тепер питання: чи може голова сільської ради, спираючись на цей закон, надавати бібліотекарям відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін більш ніж 14 днів (на визначений ним термін).
Відповідь. По-перше, надання відпусток в Україні регулюється Законом України № 504 від 15.11.96 р "Про відпустки". Відпустку без збереження зп можна надавати понад 15 кд на рік з підстав, визначених у ст. 25 ЗУ "Про відпустки". По-друге, гол. бухгалтер не є Вашим роботодавцем і питання надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати поза його компетенцією. В той же час, пропонуємо гол. бухгалтеру ознайомитись із Прикінцевими положеннями ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (від 28.12.2014 № 76-VIII /Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/76-19/page2 ), який набрав чинності з 1 січня 2015 року, крім пункту 42 розділу I. П.9 Прикінцевих положень передбачає врегулювання питань праці саме держслужбовців і їх чисельність. Керівникам органів виконавчої влади та інших державних органів з метою забезпечення раціонального використання бюджетних коштів пропонується вжити заходів щодо скорочення чисельності працівників цих органів на 20 відсотків, надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати, встановлення для працівників режиму роботи на умовах неповного робочого часу, зменшення або скасування стимулюючих виплат, зменшення надбавок і доплат, які встановлені у граничних розмірах. По-третє, на сьогоднішній день є діючим ЗУ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (від 28.12.2014 № 80-VIII, із змінами). Також, дозволимо нагадати про існування санкцій за порушення вимог законодавства про працю, передбачені ст.. 172 ККУ, ст. 41 КпАП.
Питання №5484 Maryna 03/06/2015 × 16:00
Шановні колеги! В зв'язку з новою електронною звітністю, де має звітувати ЦБС і кожна філія зокрема, підкажіть будь-ласка, чи повинен збігатися звіт відділу комплектування і всіх філій. Адже практично кожного року у відділ комплектування надходять партії книг в самому кінці грудня і їх неможливо фізично опрацювати і передати, а в звіті відділу комплектування вони пройдуть. Дякую.
Відповідь. Звіт має збігатися незалежно від електронної звітності. Пропонуємо заздалегідь розподілити робочі часи і навантаження на працівників відділу комплектування таким чином, щоб сумарний облік документів було проведено як по ЦБ, так і по бібліотеках-філіях.
Питання №5483 Nina 03/06/2015 × 08:35
http://schors-biblioteka.edukit.cn.ua
Доброго дня! В умовах децентралізації влади чи потрібна буде згода на закриття сільської бібліотеки філіалу Міністерства культури? Дякую.
Відповідь. На сьогоднішній день ст. 15 ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» не скасовано. Тому, доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері культури – тобто із Міністерством культури України. Подання про проведення реорганізації чи ліквідації бібліотек повинні надходити на адресу Мінкультури від органів місцевого самоврядування (засновників) до компетенції яких належить діяльність цих бібліотек. Подання повинно містити обґрунтування щодо доцільності прийняття такого рішення /Джерело: сайт Міністерства культури України, лінк "Інтернет-питання": http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/uk/publish/article/251749 2) .
Питання №5482 Ira 02/06/2015 × 14:29
Доброго дня. Підскажіть будь ласка, скільки днів має бути відпустка у бібліотекаря бібліотеки для дорослих
Відповідь.Відповідно до ЗУ «Про відпустки» (від 15.11.96 р. №504/96-ВР, із змінами) – 24 дні.
Питання №5481 Zinaida 02/06/2015 × 13:50
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, как правильно оформить  учетные записи,  если библиотекой принимается  большая часть фонда ( 100 000 экз.) и соответственно, инвентарные книги передающей библиотеки. С сумарной книгой все понятно. Необходимо ли инвентаризировать каждую книгу, присваивая свой номер. Или же можно оставить инвентарный номер той библиотеки, из которой мы принимаем книги.? Спасибо заранее за ответ.
Відповідь. У Вашому випадку отримані документи мають отримати нові інвентарні номери.
Питання №5480 olena 02/06/2015 × 10:01
 Шановні  колеги ,допоможіть визначити індекс на такі видання:1.Григоренко П.Приховування історичної правди.Наші буднІ.До питання   державноЇ незалежності і взаємин між народами СРСР.-К.: Укр.прес-  група,20013.-112с.      2. Стус В. Деколонізація СРСР-єдиний гарант  миру в усьому світі.З таборового зошита.-К.: Укр.препс-група,2013. -80с.       Дякую  за  допомогу.
Відповідь. За таблицями ББК для масових бібліотек:

1. Григоренко П.Приховування історичної правди. Наші будні… - 63.3(4УКР)-8 Григоренко П.Г.я44 Політичні і державні діячі українські – Історія – Україна – 20 ст. - Збірники

2. Стус В. Деколонізація СРСР … 63.3(4УКР)63-4 – Репресії – Історія – Україна – 70-ті рр. 20 ст.

Гол. бібліотекар ВК - Різніченко С.О.
Питання №5479 Olena 31/05/2015 × 07:38
Доброго дня! Скажіть будь-ласка,  чи можуть брати бібліотекарі відпустки за свій рахунок більше ніж на 14 днів, щоб були кошти для виплати нам індексації на заробітну плату. Хочу добавити, що субвенцій, які надходять з району вистачає лише на оплату праці та на нарахування на заробітну плату. Дякую!
Відповідь. Можливість надання відпустки без збереження заробітної плати або так званої відпустки за власний рахунок передбачено ст. 84 КЗпП, а також статтями 25, 26 Закону України «Про відпустки» (від 15.11.96 р. №504/96-ВР). Можемо зазначити, що відповідно до ст. 25 ЗУ "Про відпустки" щорічна відпустка без збереження заробітної плати до 30 календарних днів надається пенсіонерам за віком.
Питання №5478 ANNA 29/05/2015 × 09:55
Шановні колеги! На питання 5474 Ви відповідаєте:  Більшість позицій документу від 1976 року вступили в суперечність із сучасними нормативно-правовими актами України, які регламентують діяльність сучасних публічних бібліотек (наприклад, із наказом МКТ України від 29.12.2008р. № 1631/0/16, наказом МКТ України від 18 жовтня 2005 р. № 745, "Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 Культура та мистецтво" і т.п.). Це для бібліотечних працівників більшість позицій вступили в суперечність із сучасними нормативно-правовими актами України.
Але при перевірках будь-якими органами «Типові норми годині на основні процеси бібліотечної роботи» затвердженні Наказ Міністерства культури і туризму України от 29.12.2008 № 1631/0 / 16-08 не є основоположним документом, а керуються Наказом Міністерства культури СРСР від 29 січня 1979 м№ 53 «Про затвердження тимчасових типових штатів централізованих бібліотечних систем міністерства культури СРСР».

Чи існує законодавчий акт  який скасовує Наказ №53 від 29.01.1979 року?
Відповідь. Постанова ВР від 12.09.1991 № 1545-XII встановлює порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР, яким визначає, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать і законам України. Вищезазначена постанова не регламентує обов’язковість прийняття відповідних НПА, які би відміняли дію актів СРСР. Таким чином в питаннях визначення штатної чисельності працівників публічних бібліотек, назв посад, оплати праці слід керуватись НПА незалежної України (постановою КМУ від 30 серпня 2002 р. № 1298, наказом МКТ України від 29.12.2008р. № 1631/0/16, наказом МКТ України від 18 жовтня 2005 р. № 745, "Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 Культура та мистецтво").
Питання №5477 Tatiana 29/05/2015 × 08:51
Доброго дня! Доповнення до питання №5476. Наш район залишається, до нього приєднують інші райони. Дякую за відповідь.
Питання №5476 Tatyana 28/05/2015 × 10:24
Доброго дня! Скажіть, будь ласка, як колективу нашої центральної районної бібліотеки бібліотеки повестися в ситуації, яку я опишу нижче. щоб зберегти бібліотеку?
В минулому році нашій бібліотеці виповнилося 115 років, вона одна з найстаріших в нашому регіоні. За радянських часів мала статус центральної міськрайонної. Після перебудови. коли постав вибір бути нам центральною міською, або центральною районною бібліотекою, тодішнє керівництво бібліотеки зробило вибір на користь району. Так як місто є містом обласного підпорядкування, район не має райцентру. Усі установи та служби району, фактично перебуваючи в місті, мають юридичні адреси в селах району. Наша бібліотека і фактично, і юридично має одну адресу, вона з 1967 року розміщується в приміщенні, збудованому спеціально для центральної бібліотеки. Приміщення належить районній раді, земля міській раді, бібліотека займає будівлю на праві оперативного управління. В звязку з територіальною реформою від дирекції бібліотеки вимагається вибрати терміново якусь сільську громаду, до якої буде прикріплена бібліотека. Для бібліотеки це означає загибель. Ми хвилюємося за свої долі та за долю бібліотеки. Порадьте, будь ласка, як нам діяти в ситуації, що складається. Заздалегідь вдячні за допомогу.
Відповідь. Однозначної поради надати не можемо. Якщо відповідно до адміністративно-територіальної реформи Ваш район буде ліквідовано – краще обрати територіальну громаду, а якщо ні – краще було б, щоб бібліотеку передали місту.
Питання №5475 Oksana 28/05/2015 × 09:03
Прошу Вашої допомоги у такій ситуації. Рішенням сесії районної ради закривають сім бібліотек - філій ЦБС, які функціонують в так званих малих селах і є другими на території сільських рад. Тридцятого березня 2015 року подано дане рішення на погодження в МКТ України, до сьогодні відповіді ще не отримано. Голова районної ради вимагає закрити дані заклади без погодження, а згідно рішення сесії. Як бути в цій ситуації?
Відповідь. Пропонуємо уточнити в МК України стан розгляду Вашого звернення /Режим доступу: http://mincult.kmu.gov.ua/mincult/uk/publish/article/91239 .
Питання №5474 ANNA 27/05/2015 × 14:30
Шановні колеги! В наказі МКТ України від 29.12.2008р. № 1631/0/16 немає жодного слова  про відміну попереднього документу 1976р. щодо навантаження по основним показникам.
Відповідь. Більшість позицій документу від 1976 року вступили в суперечність із сучасними нормативно-правовими актами України, які регламентують діяльність сучасних публічних бібліотек (наприклад, із наказом МКТ України від 29.12.2008р. № 1631/0/16, наказом МКТ України від 18 жовтня 2005 р. № 745, "Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 81 Культура та мистецтво" і т.п.).
Питання №5473 Nataliya 27/05/2015 × 10:19
Доброго дня! Чи є якісь програми для надання грантів вузівським бібліотекам?
Відповідь. Пропонуємо переадресувати запит до фахівців методичного відділу наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка,яка здійснює загальне методичне керівництво бібліотеками вищих навчальних закладів ІІІ та IV рівнів акредитації всіх систем та відомств: http://www.library.univ.kiev.ua/ukr/about/metod.php3 .
Питання №5472 Anna 27/05/2015 × 09:52
Шановни колеги! Скажить, будь ласка, чи нараховуєтся ПДВ на атриману подарункову літературу  від авторів, організацій та установ? Якщо ні, то які документи крім акту передачі оцінюючого і приймального необхідно надати в бухгалтерию при оформленніподарункової літератури! Дуже вдячна за відповідь.
Відповідь. Пропонуємо опрацювати ст. ст. 180, 185, підп. 197.1.15 п. 197.1 ст. 197 розд. V Податкового кодексу України /Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/page20
Питання №5471 Oksana 27/05/2015 × 08:40
Доброго дня, колеги! Допоможіть, будь-ласка, визначити індекс книги за таблицею ББК. С.И.Минаков.Таинственные и паранормальные явления. Заздалегіть вдячні вам.
Відповідь. За таблицями для масових бібліотек 20.3; для наукових бібліотек - Б3я9 .

Відділ каталогізування.
Питання №5470 Haha 26/05/2015 × 15:52
Коментар на відповідь на запитання №5469. Шановні, мене "доводить до сліз" ваша необізнаність з реальним життям і реально існуючими вимогами до бібліотекарів на місцях.
Відповідь. З таким оптимістичним ніком не варто постійно доводити себе до сліз, адже позитивний настрій вкрай важливий для самопочуття і благополуччя. Від реалій на місцях нам скоріш притаманне «горе від розуму», а також гордість мужність, гідність, компетентність, толерантність наших колег у відстоюванні, як особистих прав, так і професійній діяльності.
Питання №5469 Haha 26/05/2015 × 14:01
Колеги, Ваша відповідть на питання №5412 просто довела мене до сліз. Якщо все викладене саме так, то видайте офіційні методичні рекомендації щод планування і звітності, про недоречність планування та обов*язкового виконання щоквартального % показників, про недоречність прив*язки кількості читачів до кількості жителів в сільській місцевості тощо. На що посилатися пересічному бібліотекарю, коли керівництво вимагає виконання середньостатистичних показників? Ви, шановні, все коментуєте на пальцях, а на що нам посилатися?
Відповідь. Пересічному бібліотекарю пропонуємо посилатися на наказ МКТ України № 745 від 18.10.2005, а також головний діючий нормативно-правовий документ «Типові норми часу на основні процеси бібліотечної роботи» (затверджено Наказом МКТ України від 29.12.2008р. № 1631/0/16 /Режим доступу: http://profy.nplu.org/download.php?lng=uk), який відмінив попередній документ 1976р. щодо навантаження по основним показникам. У діючому документі визначені всі складові діяльності ПБ з зазначеним часом на кожну операцію. Згідно посадової інструкції варто зробити розрахунок на виконання всіх обов’язків бібліотекаря згідно положення про бібліотеку. Зрозуміло, що при плануванні необхідно враховувати сезонні впливи, але перший квартал дає найбільшу кількість користувачів, а далі все залежить від самого бібліотекаря: соціокультурна, індивідуальна, інформаційна робота, яка допомагає у залученні користувачів. «Довести до сліз» має не виконання щоквартальних % показників від керівництва, а відсутність захисту і підтримки територіальної громади села, селища або міста своєї бібліотеки.
Питання №5468 Olga 26/05/2015 × 10:47
На какие нормативные документы и законодательные акты можно опереться при издании приказа директора ЦБС о переходе библиотек на летний режим работы?
Відповідь. Відповідно до ст. 142 КЗпП України трудовий розпорядок на пiдприємствах, в установах, органiзацiях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, якi затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу i профспілкового комітету на основі типових правил. Також, в Додатку до Колективного договору зазначається відповідний режим роботи, тривалість робочого часу і відпочинку.

В той же час, дозволимо звернути Вашу увагу на те, що рафік роботи бібліотеки (або ЦБС) затверджує засновник, який при цьому має врахувати, що бібліотека повинна працювати так, щоб графік її роботи на 30% не збігався із загальноприйнятим для населення. Продовжений робочий день та робота в один з вихідних днів забезбечують зручний графік для населення і саме це є «особливими умовами роботи» за які працівники публічних бібліотек отримують доплату до 50%.
Питання №5467 Karolina 26/05/2015 × 10:18
Добро дня. Підскажіть будь-ласка відповідь на таке питання:Начальник централізованої бібліотечної системи перевів завідуючу міської бібліотеки з 0,5 ставки на повну тарифну ставку своїм наказом. Міська бібліотека фінансується з селищного бюджету. Чи повиннен начальник централізованої бібліотечної системи погодити переведення з селищною радою??? Оскільки це впливає на бюджет селища. Який порядок в даному випадку переведення з 0,5 ставки на повну. Дякую!!!
Відповідь. Якщо директора ЦБС (начальник ЦБС ?) має такі повноваження, в штатному розписі є вільні 0,5 ст. , фонд оплати праці дозволяє і працівник цього бажає, то після заяви з проханням встановити режим повного робочого часу, директор ЦБС видає відповідний наказ.
Питання №5466 veta 25/05/2015 × 13:20
Добрый день! Подскажите, пожалуйста, если в вузовской библиотеке были выделены документы в фонд редких и ценных книг, то какова  в настоящее время должна быть цена таких книг, если в инвентарных книгах  они были проиндексированы и получаются в итоге с низкой ценой? Кто может оценивать такие книги?
Відповідь. Звертаємо Вашу увагу на ПЛАН рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ (затверджено Наказом Міністерства фінансів України 26.06.2013 № 611, /Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z1214-13/page ), де в п. 11 "Інші необоротні матеріальні активи" зазначено: «На субрахунку 112 "Бібліотечні фонди" обліковуються бібліотечні фонди, незалежно від вартості окремих примірників книг. До бібліотечного фонду належать: наукова, художня і навчальна література, спеціальні види літератури та інші видання».
Питання №5465 Lybov 25/05/2015 × 12:22
Підкажіть,будь ласка, як  правильно обліковувати видання з "Каталогу періодичних видань" : "Скарби" та "Класна література", якщо вони вийшли самостійними книгами окремих авторів?
Відповідь. Відповідно до Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (затверджено Наказом Міністерства культури і туризму України 03.04.2007 N 22 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0530-07 .
Питання №5464 Emma 25/05/2015 × 01:31
Що робити, якщо директор бібліотеки порушує моє право на чергову відпустку?

Відповідь. Написати письмову скаргу (заяву) своєму роботодавцю, зареєструвати її вхідний номер. Це буде документальне підтвердження порушень роботодавця. А також можна звернутися зі скаргою в профспілку, державної інспекції праці або прокуратуру.
Питання №5463 Larisa 22/05/2015 × 14:39
Добрий день. Ми міська бібліотека для дітей. Книжковий фонд нашої бібліотеки розділений на дві вікові категорії: дошкільнята і учні 1-4 кл. та учнів 5-9 кл., але перевіряючі наполягають виділити окремо  фонд для середньої вікової групи ( 5-6 кл. ). Чи є підстава такій деференційній розстановці фонду;
Відповідь. Нам невідомий спеціальний підручник з організації, управління фондом бібліотеки для дітей. Обов’язок перевіряючих - нагадати перелік фахових підручників або чітко вказати затверджені інструкції (в т.ч. перелік назв книг для учнів 5-9 кл.), якими необхідно керуватися при впровадженні зазначеної ними диференціації БФ.
Питання №5462 luda 22/05/2015 × 08:11
Оприбуткування періодичних видань .Чи можна оприбутковувати раз на рік на пів року?
Відповідь. Оприбуткування здійснюється відповідно до п. 5.5 Інструкції з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах (затверджено Наказом Міністерства культури і туризму України 03.04.2007 N 22 /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0530-07 .
Питання №5461 luda 22/05/2015 × 08:09
скільки років повині зберігатися акти списаної літератури?
Відповідь. Строк зберігання актів списання книг, брошур = 10 років (див. Розділ 7.6. Організація роботи відомчої бібліотеки, довідково-інформаційного фонду "Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів" (затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 12.04.2012 № 578/5, із змінами, внесеними Наказом Міністерства юстиції № 400/5 від 07.03.2013) /Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0571-12.
Питання №5460 Maria 21/05/2015 × 14:24
Доброго дня, шановні колеги! Прошу уточнення щодо запитання 5450 (користувачі чи відвідування у розділі 2 електронної звітності). Ми вказували кількість користувачів, які скористалися послугами інтернету у бібліотеці протягом року. У посібнику з користуванням сервісом ЕСМаР звучить "Кількість осіб, які скористалися доступом до інтернету у бібліотеці ... і т. д.
Відповідь. У системі справді є ряд показників, які можна прочитати неоднозначно. Це виявляється тільки під час роботи з нею на різних рівнях.

Що стосується конкретного індикатора, то у багатьох бібліотек виникли зауваження - не відображається завантаженість ПК, ефективність використання Інтернету і т.п., адже користувач може відвідувати бібліотеку і користуватися доступом до Інтернет часто та у різних структурних підрозділах.

Враховуючи пропозиції бібліотекарів, будемо вказувати відвідування.
Питання №5459 Ksenia 20/05/2015 × 13:54
Доброго дня, колеги. Сподіваюсь, ви зможете допомогти з вирішенням такого питання: постанова КМУ №336 від 25.08.2000 звільняє бібліотеки при наданні платних послуг від обов'язкового використання касових апаратів.  До сьогодні ми вели книгу обліку квітанцій на всі платні послуги, яка була пронумерована, прошнурована і містила підписи директора, бухгалтера і печать бібліотеки. Чи повинні бібліотеки вести ще й Книгу обліку операцій з готівкою та ставити її на облік в податковій адміністрації?
Відповідь. На даний час Постанова КМУ від 23 серпня 2000 р. N 1336 (із змінами від 23.09.2014 р.) є чинною. Звертаємо Вашу увагу на п. 2 Постанови, щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, які залежать від розміру річного обсягу розрахункових операцій з надання послуг (в т.ч. бібліотеками).
Питання №5458 Natalia 20/05/2015 × 09:26
Чи має право бібліотекар лікарні на надбавку за особливі умови праці? Дякую.

Відповідь. У закладах охорони здоров’я право на доплату за вислугу років та надбавку за особливі умови праці мають тільки ті бібліотекарі, які працюють у бібліотеці цього закладу як окремому структурному підрозділі.
Питання №5457 Tamara 19/05/2015 × 08:39
Прошу допомогти. В минулому році змушена була поділити відпустку на 2 частини і не отримала матеріальну допомогу на оздоровлення. Чи маю я право отримати цю допомогу за минулий рік і поточний рік? Дякую.

Відповідь. В одному календарному році можна отримати тільки одну суму оздоровчих.
Питання №5456 Ludmila 18/05/2015 × 13:33
Доброго дня, чи є примірне положення нестаціонарного бібліотечного обслуговування населення публічними бібліотеками?
Відповідь. Положення маєте розробити самостійно. В той же час, на нашому сайті пропонуємо ознайомитись з черговим випуском Примірної тематики семінарів працівників районних і міських бібліотек, присвячений роботі нестаціонарного бібліотечного обслуговування населення (див. розділ Матеріали, лінк Примірна тематика семінарів працівників районних і міських бібліотек : «Організація нестаціонарного бібліотечного обслуговування населення: історія та сучасність» /Режим доступу: http://profy.nplu.org/download.php?lng=uk .
Питання №5455 Olena 18/05/2015 × 10:42

Доброго дня. Працюю завідуючою бібліотеки всього декілька місяців, а у нас цього року інвентаризація. Ситуація така, що у бібліотеці є велика кількість документів, які ми не можемо перевірити по інвентарних книгах, адже з 1977 року бібліотека була у централізованій системі і номер книг закінчувався на 37500, а з 1998 року бібліотека з неї вийшла, а номер книг тепер починається з 72200. Як перевірити усі інші документи з 37500 по 72200, якщо книг обліку на них у бібліотеці просто немає? Дякую

Відповідь. Ще в 2007 році Наказом МКТ України від 03.04.2007 N 22було затверджено Інструкцію з обліку документів, що знаходяться в бібліотечних фондах . Відповідно п.4.10 Інструкції формою ведення індивідуального обліку книг і брошур мала стати Інвентарна книга, або інші форми (обліковий каталог, описи тощо). Тому, пропонуємо проаналізувати акти попередніх інвентаризацій БФ бібліотеки. Поточну звірку БФ (з 37500 по 72200) рекомендуємо здійснити за службовим алфавітним каталогом бібліотеки. Також, написавши контрольні талони та звіривши їх з АК, Ви можете заповнити Інвентарну книгу на БФ з 37500 по 72200.
Питання №5454 Inna 15/05/2015 × 13:03
Скажите, пожалуйста, как зашифровать по таблицам ББК адаптированные художественные произведения и изданные на языке оригинала. Заранее благодарны!
Відповідь. Адаптовані видання художніх творів мовою оригіналу (відповідно до таблиць ББК для наукових бібліотек) систематизуються наступним чином: насамперед у шифрі відображається мова видання (напр. Ш143.21 – англ. мова), наступна складова – визначення виду видання (-947 – адаптовані видання), через крапку можна деталізувати призначення (.2 – для загальноосвітньої школи, .3 – для ВНЗ, [відомості про вищі навчальні заклади можна уточнити: .31 – для мовних внз, .32 – для немовних внз, .33 – для заочних]).

Гол. бібліотекар ВДІМ - Н. Богун .
Питання №5453 tamara 15/05/2015 × 12:00
Здравствуйте!  Прошу проконсультировать по количеству дней отпуска для библиотекарей школьных библиотек. Мы получали 24 календарных  дня + 7 дней по коллективному договору. В  нынешнем  году  7 дней по коллективному договору нам не  оформляют, мотивируя тем, что  эти дни отменены (никакого разъяснения нам не дают). Правомерны ли такие действия, и действительно ли отпуск библиотекарей  школьных библиотек не может превышать 24 календарных дня? Спасибо!
Відповідь.Керівництва школи має надати обґрунтовану відповідь щодо скорочення додаткової відпустки бібліотекарів. Пропонуємо ознайомитись із Листом Мінсоцполітики України «Щодо оформлення трудових відносин та оплати праці» від 22.06.2012 р. N 93/06/187-12 /Режим доступу: http://www.profiwins.com.ua/uk/letters-and-orders/ministry-of-labor-and-social-policy/3232-93.html .
Питання №5452 Slavka 14/05/2015 × 14:20
Доброго дня! В мене до вас декілька запитань. Скажіть, будь-ласка: 1)      якщо на титульному аркуші вказане повне ім’я , то у заголовку бібліографічного опису обов’язково наводити його, чи можна записати ініціали? 2)    як  робити бібліографічний опис складних випадків в електронному каталозі УФД-Бібліотеки, а саме, у полі: Автор та Відомості про відповідальність. Для прикладу: ·        Брати Грімм ·        Ольга і Олександр Лаврови ·        М.І. Голенищев-Кутузов ·        Буало-Нарсежак. Дякую!!!
Відповідь. Серед бібліотек, які обрали базовим програмним забезпеченням "УФД/Бібліотека", вигідно вирізняється ЕК Науково-технічної бібліотеки (НТБ) Національного уні-верситету (НУ) "Львівська політехніка" /Режим доступу: E-mail: ntb@lp.edu.ua .
Питання №5451 Vika 14/05/2015 × 10:41

Доброго дня, шановні колеги! Просимо Вас надіслати методику проведення комплексної перевірки роботи ЦБС та бібліотеки-філії. Щиро дякую!

Відповідь. Експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек є зміненою формою проведення комплексної перевірки їх діяльності. Зважаючи, що функція методичної служби як адміністративного контролю відмінена, змінилась і форма. Основні питання, що є предметом експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотеки викладено на сторінках журналу Бібліотечна планета. – 2012. - №3. – С.27-30 /Режим доступу: http://profy.nplu.org/file/lp-57.pdf . Аналіз діяльності однієї бібліотеки проводиться на основі плану її роботи, статистичного і текстового звіту, щоденників роботи, читацьких формулярів, паспортів масових заходів, матеріалів перевірок та ін. Проаналізувавши діяльність бібліотеки Ви маєте викласти своє бачення та рекомендації за пунктами експертно-діагностичного аналізу.

Головне - показати нове , цікаве, креативне в роботі бібліотеки, що можна пропагувати і впроваджувати, а виявивши недоліки - розкрити причини їх виникнення та вказати шляхи ліквідації.
StartПопередні [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 next pagesНаступніEnd

Актуальна інформація

Вітаємо шановних відвідувачів на сайті, який супроводжує методичний відділ Національнальної парламентської бібліотеки України (НПБУ). Наш відділ є науково-методичним та інформаційно-консультативним центром для публічних бібліотек України, а також співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності.

Пам'ятайте, що наповнення цього сайту - наша спільна робота. Якщо Ви маєте матеріали, що можуть зацікавити бібліотечну спільноту, або бажаєте підняти актуальну тему - чекаємо Ваших пропозицій на адресу method@nplu.org.

Шановні колеги! Якщо у вас змінилися реквізити (адреса, e-mail, URL, телефон тощо) надішліть повідомлення для відповідних коректив на сторінці сайту „Бібліотеки України”.


Вітаємо
For Librarians
Библиотекарю
ПошукГолосування
Який показник є зараз кращим індикатором діяльності бібліотеки?
 
кількість користувачів
кількість відвідувань
кількість книговидачі і відвідувань
кількість читачів і книговидачі
процент охоплення населення
кількість заходів на сайт бібліотеки
Результати